31.10.2008 - 19:33 | Son Güncelleme: 31.10.2008-19:33 A-A+

İsrail'de Atatürk Meydanı ve büstü törenle açıldı

İsrail’in Ber Şeva Belediyesinin Mustafa Kemal Atatürk adını verdiği meydan ile bu meydana yaptırılan Atatürk büstü törenle açıldıBER ŞEVA (A.A)

         Açılış törenine, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, büyükelçiliğin diğer yetkilileri, askeri ateşeler, Ber Şeva Belediye Başkanı Yaakov Terner’in yanı sıra İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika büyükelçileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı mensupları, İsrail’de bulunan Türk görevliler katıldı.
         Büyükelçi Tan, meydana Atatürk’ün adının verilmesini ve buraya Atatürk büstü konulmasını, "Ber Şevalıların Türk halkına çok değerli bir armağanı" olarak niteledi. Tan, "Osmanlı-Türk izlerini taşıyan Ber Şeva’da böyle bir meydan ve anıtın açılması, bizler için çok anlamlı" dedi.
         Belediye Başkanı Terner da "Ber Şeva cephesinde şehit düşen Türk askerlerine karşı şimdiye kadar eksik kalan bir görevi yerine getirmekten gurur duyduğunu" ifade etti.
         "Ber Şeva, onların hatırasını yaşatmak için her şeyi yapacaktır" diyen Terner, Atatürk alanının ve büstünün hemen arkasında bulunan tarihi Hicaz demir yolu istasyonunu da iki yıl içinde onarma sözü verdi.
         Atatürk meydanı yapılması fikrinin öncülüğünü yapan ve bunu uygulayan Ber Şevalı İzak Şatil, "barış şehri" olarak nitelediği kentte bunu başarmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve "Rüyalarım gerçek oldu" dedi.

Bilgi YarışmasıHangisi yumurta, sivri biber ve domates ile yapılan bir yiyecektir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.