Dünya

28.12.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.12.2011-2:30

İsrail’de radikallere tepki sokağa taştı

İsrail’de 8 yaşında bir kızın uygunsuz giyindiği için ultra-Ortodoksların tacizine uğradığını söylemesinin ardından 10 bin kişi protesto için sokaklara döküldü. Aşırı dinciler kadınlara ayrımcılık yapmakla suçlanıyor

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İsrail’de ultra-Ortodoksların gündelik hayat üzerinde artan baskı ve şiddetini kınamak için 10 bin kişi baskıların merkezi haline gelen Beit Shemesh şehrinde gösteri düzenledi. facebook üzerinden organize olan İsrailliler, Kudüs, Tel Aviv ve Hayfa gibi ülkenin büyük şehirlerinden otobüsler kaldırdı. Ülkenin ünlü isimleri de gösteriye destek verdi. En büyük destek ise gösteriye saatler kala İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’ten geldi. Peres “Laik, dinci, geleneksel hepimiz tek bir vücut olarak bizim ulusal birliğimizi parçalamak isteyen azınlığa karşı İsrail devletinin karakterini savunmalıyız” dedi.

‘Okula giderken tükürüyorlar’
Uzun zamandır bölgede aşırı muhafazakarların kadınlara ayrımcılık ve şiddet uyguladığı, gündelik yaşamda ve siyaset üzerinde baskı kurmaya çalıştıklarından şikâyetçi olan İsrailliler için bardağı taşıran son damla, dini eğitim veren kız okuluna giden Naama Margolese’nin (8) ultra-Ortodoksların tacizine uğradığını açıklaması oldu. Margolese, “Okula giderken onlar yüzünden karnıma ağrılar giriyor. Kıyafetimin uygun olmadığını söyleyip tükürüyorlar” dedi.

Gazetecilere saldırdılar  
Ülkede pazartesi günü yine Beit Shemesh şehrinde polislerin kadınların ayrı yoldan yürümesini emreden levhaları kaldırmaya çalışması sonrasında çatışma çıktı. Bölgeye çekim yapmak için gelen ve bağımsız çalışan yegane televizyon kanalları Channel 2 ile Channel 10’in çalışanları da ultra-Ortodoksların saldırılarına maruz kaldı. Yaklaşık 200 ultra-Ortodoks gazetecileri çembere alıp etraflarında şarkı söyledi, daha sonra da onları hırpaladı, ekipmanlarına zarar verdi.


Etiketler:
"Oblomov" adlı romanı ve karakteri yaratan ünlü romancı kimdir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.