Yalova

Yerel Haber
16 Mayıs 2018 - 21:53

İsrail'in Gazze'de Yaptığı Katliama Tepkiler

YALOVA (AA) - Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (Gönül-Der) tarafından düzenlenen "İşgale Karşı Ses Ver" Mitingi ile ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve bu duruma karşı çıkan Filistinlilerin İsrail askerlerince katledilmesi protesto edildi.

33 farklı sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşturulan Gönül-Der Platformunca 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yer alan katılımcılar ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile dövizler taşıyarak "Özgür Kudüs İçin Ayaktayız" yazılı pankart açtı.

Miting, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde şehit olan Filistinli vatandaşlar için dua edilmesiyle başladı. Saldırılarda şehit olan Filistinliler için Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Yalova İl Müftüsü Turgut Açari, Kudüs'ün manevi tarihi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Mitinge katılanlar, İsrail aleyhinde sloganlar atarak tekbir getirdi.

Filistinlere destek amacıyla düzenlenen mitingde konuşan Gönül-Der Sözcüsü Sabri Kan, Filistin’deki eylemlerde bir kadının taşıdığı pankartı hatırlattı.

Kan, şunları kaydetti:

"Gazze kansız hale gelmiş İslam ümmetine kanını bağışlıyor. O kadar kan bağışladı ki solmuş, zayıf kalmış ve güçsüz bir durumda şimdi Gazze. Gazze, 360 kilometrekare büyüklüğünde küçücük bir toprak parçası. Yalova 850 kilometrekare. Düşünün, neredeyse Yalova'nın 3'te biri. 1,8 milyon Müslüman, bu kara parçasında açık hava hapishanesinde yıllardır katil İsrail’in esareti altında."

Sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar katıldığı miting Filistin’de şehit olanlar için edilen dua ile son buldu.

YalovaYerel Seçim Sonuçları

Yalova Hava Durumu

6°CŞİMDİCUMARTESİ
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.