16.05.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

İsrail’le onur kırıcı sözleşmeyi iptal edin

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hükümete dört başlıklı öneri:

- Tel Aviv büyükelçimizi çekin
- İsrail’le 20 milyon dolarlık sözleşmeyi iptal edin
- Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu kanıtlayın
- İİT etkin kararlar alıp uygulasın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısına Filistin bayraklı atkıyla katıldı. Filistinliler için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantıda Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: ABD’de kendi iç sorununu çözemeyen bir başkan, sorunu gündemden düşürmek için İsrail ile ilgili başka politikaları yürürlüğe koydu. Pimi çekilen bir bombayı Ortadoğu’nun kalbi Kudüs’e yerleştirdiler.

- HÜKÜMETE ÇAĞRI: Hükümet 3 günlük yas ilan etti gayet güzel. İsrail’i en sert şekilde eleştirdi gayet güzel. Bir, ilk işi yaptılar. İslam İşbirliği Teşkilatı’nı toplantıya çağırdılar. Bu, “oturalım, konuşalım, ertesi gün dağılalım” toplantısı olmamalı. Burada kararlar alınmalı ve uygulanmalı.

- KANUNU İPTAL EDİN: İkinci istediğimiz; İsrail’deki büyükelçiyi göndermemek üzere çekin. Başka bir isteğimiz; Mavi Marmara dolayısıyla İsrail ile yapılan sözleşme. Bizim onurumuza dokunuyor. Arkadaşlarım kanun teklifini veriyorlar. İsrail ile yapılan 20 milyon dolarlık onur kırıcı sözleşmeyi öngören kanunu derhal iptal etmeliyiz. Diyebilirler ki, ‘20 milyon dolar aldık, ne yapacağız bu parayı?’ Söz veriyorum 20 milyon doları ben size bulacağım götürüp İsrail’e verin.

- BİRLİK OLMA ZAMANI: Dördüncü talebimiz; Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu kanıtlamak için oradaki konsolosluğumuzu derhal Filistin Büyükelçisi olarak dünyaya ilan edin. Şimdi beraber olmanın, birlik olmanın zamanı.

Parlamenter sistem gelecek

Muharrem İnce Cumhurbaş-kanı olacak güçlü bir demokratik parlamenter sitem gelecek, faizi alaşağı edeceğiz. 16 yılı gördük, ne olduğu belli. Senin düzeltemeyeceğin de kesin. Düzgün, tuttuğunu koparan bir cumhurbaşkanımız olacak. Halkın adamı olacak, halk için çalışacak. Tefecilere taviz vermeyecek, ekonomiyi düzeltecek. Çetelere izin vermeyecek, çetelere af getirmeyi hiç düşünmeyecek.

KANLI PAZARTESİ

Kılıçdaroğlu “Tarihe kanlı pazartesi olarak geçecek. Bir yanda ellerinde en gelişmiş silahlar diğer yanda kendi topraklarını isteyen, barış isteyen bir Filistin halkı var. Siz o silahlarla acımasızca insanları katlediyorsunuz. Bu mudur insanlık? ‘BM kararlarını tanımıyorum’ diyorsun. ‘İstediğimi yaparım’ diyorsun. İstediğini yaparsan insanlık tarihi seni yaşam boyu lanetler. CHP’liler olarak Filistin davasını savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Hiç kimse unutmasın 1960’larda gencecik çocuklarımız Filistinlilerin davasını savunmak için Filistin’e gitti. Bunların başında da Deniz Gezmiş geliyor. Orada ölenlerin mezarları Filistin’de. Filistinliler o çocukları bağrına bastı” dedi.

'BİZİ DİNLEMİŞLER'

Dünya tarihine geçen bir Adalet Yürüyüşü yaptık. Yürürken, bütün telefonlarımızı dinlemişler. Hükümetten bu ahlaksızlığı yapanları ortaya çıkarmalarını istiyorum. Dinlemeyi öngören casus programı Almanya’daki bir firma tarafından üretilmiştir. Bu programı Alman hükümetinin izni olmadan başka ülkeye satılamaz. Alman hükümeti, Türkiye’de kime sattı? Sayın Binali Yıldırım, BTK size bağlı. Acaba onlara mı sattılar bunu? Emniyete veya MİT’e mi sattı Alman hükümeti?

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0