10.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:

İsrail tatili istifa ile bitti!

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel, İsrail’de bazı yetkililerle hükümetinin bilgisi olmadan yaptığı görüşmelerin ortaya çıkması nedeniyle görevinden istifa etti.

Patel, Başbakan Theresa May’e hitaben yazdığı istifa mektubunda, “Görüşmelerimi en iyi niyetlerle yapmış olsam da, savunduğum şeffaflık ve açıklık, standartların altına düştüğünden sizden ve hükümetten özür dilerim” ifadesini kullandı. Başbakan May, Patel’in istifasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “İstifa etme kararı ve savunduğu yüksek şeffaflık standartlarının gereğini yerine getirmesi doğruydu” dedi. 

Şanssız bir dönem

Patel’in Ağustos’taki İsrail tatili sırasında Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra diğer hükümet üyeleri ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle hükümetinin bilgisi olmadan görüşmeler yaptığı ortaya çıkmış, bakan “tek başına hareket ettiği için” özür dilemişti. Bununla birlikte Patel’in istifası, May hükümeti için ciddi “liderlik” tartışmalarını da beraberinde getirdi. Dışişleri Bakanı Boris Johnson, son dönemde İran’da hapis cezasına çarptırılan İran asıllı İngiliz vatandaşının bu ülkede “gazetecilik eğitimi” verdiği yönündeki hatalı beyanı yüzünden eleştirilerin hedefinde. Sir Michael Fallon ise, kısa süre önce kadınlara yönelik uygunsuz davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle savunma bakanlığından istifa etmişti.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0