Konut - EmlakRSS
01.11.2010 - 09:36 | Son Güncelleme: 01.11.2010-9:50

İstanbul'a 3. havalimanı Silivri'ye yapılacak

İstanbul'a yeni yapılacak havalimanının Atatürk Havalimanı'nın birkaç katı olacağını belirten Kadir Topbaş, yoğun mesai yaptığını hatta eşi Özleyiş Hanım’la ancak gece su içmeye kalktığında mutfakta karşılaştığını söylüyor

Sitene Ekle
İstanbul'a 3. havalimanı Silivri'ye yapılacak

SONGÜL HATISARU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kente ekonomi liginde sınıf atlatacak projelerinin detaylarını Milliyet'e açıkladı. 3. havalimanı nereye yapılacak, 3. köprü ihalesi ne zaman başlayacak, İGDAŞ-İDO kaça satılacak, tartışılan İETT satışında son durum ne, marinalar, helikopter pistleri...
Yerli, yabancı yatımcıların iştahını kabartan tüm bu projeleri Başkan Topbaş'la Florya'daki belediye tesislerinde konuştuk. Geçen salı günkü buluşmanın en hararetli gündem maddelerinden biri olan 3. havalimanı konusunda Topbaş önemli bilgiler verdi. Bunun ardından önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan'dan, "İki havalimanı İstanbul'a yetmiyor" açıklaması geldi.
3. havalimanı için Silivri'nin seçildiği bilgisini veren Topbaş, bu konuda şunları söylüyor: "1/100.000 şehir planlarında Silivri'de bir üçüncü havaalanı öngörüldü. Mevcut Atatürk havaalanının birkaç katı olacak şekilde düşünüldü. Bu planlar Ulaştırma Bakanlığı ile görüşülerek yapıldı. Kısa vadede mevcut havaalanlarının kapasitesini yükseltmek istiyorlar. Sabiha Gökçen'e pist ilavesi planı var. Atatürk havalanında bir pist uzatıldı, orada da 'yeni bir pist daha yapabilirmiyiz' diye çalışmalar var. Ama biz üçüncü bir havaalanını planlarımıza işledik."

Yakışıklıyım!

Başkanla fotoğraf çekimi yaparken, bizi bir an olsun rahat bırakmayan ve cep telefonuyla anı fotoğraf çektirmek isteyen kadınlardan birisi, "Başkanım çok yakışıklısınız" deyince, Topbaş’ın yüzü gülüyor.
Hemen, “Kendinizi yakışıklı buluyor musunuz?” diye soruyorum, başkan şu cevabı veriyor: “E belli değil mi? Onlar beğeniyor, ben de kendimi yakışıklı buluyorum. Şaka bir yana, babacan tavrımı seviyorlar, bunu biliyorum. Vakitsizlikten yıllardır denize bile giremedim. Şimdilerde en büyük hobim vakit bulduğumda deliksiz bir uyku. Yari güzel olanın gözüne uyku girmezmiş Songül Hanım. İstanbul benim yarim. Gözüme uyku girmiyor, inanın cumartesi pazar çalışıyorum dört saat uykuyla geçiyor çoğu zaman." Sorulara geçiyorum:

Çılgın projeyi Başbakan kağıda çizdi!

-Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çılgın projesi ne kadar çılgın? Neden düğmeye basmıyor, arazi, finansman nedir engel?

İstanbul'u suyu akmayan, çek karnesi verilmeyen bir şehirden aldı cazibe merkezi haline getirdi. Şehrin üzerindeki külü, tozu temizledi. İstanbul’la ilgili hayalleri tabii bitmiş değil. 35 yılı aşkın süredir kendisiyle çalışıyorum. Yıllardır düşlediği, kağıda çizdiği, tüm dünyanın dikkatini çekecek 3-4 projesi var. Tokyo, Londra ve New York'tan sonra İstanbul'u konuşturacak projeler. Türkiye büyüdükçe bu projelerin artık uygulanabilir olduğunu da görüyor. Finansman, arazi her şeyi inceletiyor şu anda.

“Cumhuriyet kutlamalarını halka indirdik”

-Başbakan şehrin tozunu aldı, siz ne yaptınız?

Cila yaptım bende! Her yerde nakşımız sürüyor. Ama en önemli projem Cumhuriyet kutlamalarını kitlesel hale getirmek oldu. Altı yıldır kutlamaları çok farklı bir formata taşıdık. Boğazda muhteşem havai fişek gösterileri, teknelerin fener alayı geçişini gördünüz. İnsanlar sahillerde, lokantalarda, yer bulamadı. Çevre illerden de insanlar geldi. Gelecekte birileri, "Bunu kim yaptı?” derse, işte onun arkasında ben olacağım. En büyük övüncüm bu.

- AKM'nin önündeki hukuki engeller ortadan kalktı. Ve bildiğim kadarıyla sizin projeniz kabul görmedi!

AKM, Kültür Bakanlığı'na bağlı, oranın yıkılıp yandaki otoparkla birleştirilip, salonları, sinemaları ve cafe’leriyle bir kültür merkezi haline gelmesini istedim. 24 saat yaşayan bir yaşam alanı haline gelebilirdi. Şehrin belediye başkanı, İstanbullu hemşehrisi, Taksim çocuğu olarak isteğim bu yöndeydi. Ama Anıtlar Kurulu, mevcut haliyle onarım ve güçlendirme izni verdi. 70-80 milyon TL harcanacak. Terasına bir lokanta koyacaklar. Kimse kusura bakmasın, bu haliyle bırakın kent estetiğini, ihtiyacı bile karşılamayacak. Konser salonu ayrı bir şeydir opera ayrı. Hem opera hem konser aynı salonda olmaz, akustiği bile farklıdır. Düğün salonu mu bu? Düğün de olsun, bayii toplantısı da!

“İstiklal, pembe mozaikle kaplanacak”

-İstiklal Caddesi’nin tekrar yenileceği doğru mu?

İstiklal Caddesi'nin altında eskiden yapılmış bir yağmur ve atık su tüneli bulunuyor. Tarihi özelliği yok ama boşluklu bir yapı. Tramvaya yakın yürüdüğünüzde bir titreme hissediyorsunuz. Sekiz santimlik granitler koymamıza rağmen titreşim devam ettiği için, taşlar devamlı oynadığından yer yer kalktı. Ar-Ge birimimiz yeni bir malzeme keşfetti, kararını verdik. Bu hafta uygulamasını yapacağız. Artık kırılma olmayacak. Mozaik tarzında asfalt karışımlı bir malzeme çünkü. Tren yolu pembemsi, diğer yerler gri ve yeşilimsi renkte mozaik tarzında olacak. İçinde cam da bulunduğu için parlayacak. Ticareti etkilemeden bölüm bölüm yapılacak ve sadece gece çalışılacak.


“Riva’yı, Bodrum yapacağız”

-Hep şehir içinde mi projeler? İlçelerle ilgili projeniz yok mu?

Riva, yapı itibariyle tahrip olmamış bir bölge. İstanbul'un Bodrum'u yapacağız orayı. Ekolojik bir köy haline getireceğiz. Orada büyük arazi sahipleri var, bunlardan biri Galatasaray. Büyük arazi sahibi şahıs ve tüzel kişiliklerle görüşmeler sürüyor. Oranın daha değerli olacağını arazi sahiplerine anlatıyoruz. Bir sayfiye noktası ve turizm destinasyonu olabileceğini gösteriyoruz. Israrlıyız ve görüşmelerimiz devam ediyor. Bir miktar imar alındı, verildi çalışmalar devam ediyor. Kontrollü bir şekilde yapılaşma devam ediyor. Oradaki maliklerinde bunu benimsemesi, geleceği görmesi lazım.


“TRT arazisi yakında satılacak”

-İnan Kıraç, Tarlabaşı’ndaki TÜYAP ve TRT binasının olduğu vahada devasa bir kültür kompleksi oluşturmak istiyordu. Belediyenin gönülden destek vermediği söylendi hep?

O arazi, 14 bin metrekarelik hisseli bir yer. 4/5 hisse bizim, 1/5 de TRT'nin. TRT kendi arsasında bina yapmış. Benim beğenmediğim bir bina. Sayın Kıraç, bize görüşmeye geldi, bir konser salonu yapmak istediklerini söyledi. Biz kültür merkezi olabilecek projeye “Evet” deriz, dedik. TRT, kendi özel yasası ve durumundan dolayı arsasının satışını yapmak durumunda. “Büyükşehir olarak biz almayız, siz satışını yapın” dedik. Yakında satışa çıkıyorlar. Biz kendi yerimizi yap-işlet-devret olarak yakında ihaleye çıkaracağız. TRT arazisini alan kişiler projemize katılır katılmaz onu bilemem, ama biz orada bir kültür projesi olmasını istiyoruz. İhaleye sayın İnan Kıraç da, isteyen herkes de girebilir. İnan Bey, “TRT binasıyla bütün olarak girmek isterim” diyor. O bölümü TRT ile çözmesi lazım. Biz kendisinin almasını çok isteriz.


“10 marina, 104 helikopter pisti”

-Boğaz trafiğini çözmek için marinalar yapacaktınız. İzinleri mi alamadınız?

İstanbul Boğazı’nda 10 marina yapacağız. Beykoz, İstinye ve Tarabya Koyu, ilk hedefimiz. Bütün yetkiler alındı. İSPARK yapıp işletecek. Marinacılık çok dar ve çok pahalı. Biz orada daha ucuz hizmet vereceğiz, Böylece deniz kentinde insanlar daha çok tekne kullanır hale gelecek. Bunun dışında 104 pist noktası belirlendi.

-İGDAŞ ve İDO gibi, İSPARK’ın da satılacağı konuşuluyor.

Çok cezbediyor insanları. Bıraktığım izlerden birisi Cumhuriyet kutlamaları ise birisi de İSPARK'tır. İstanbul’da bir değnekçi olayı vardı, kıyamet kopuyordu. Bir şirket kurduk, bunu medeni bir ölçüye taşıdık. Yabancı firmalar değerleme yapıyorlar, 4 milyar euro değerler biçiyorlar. Kaldı ki helikopter ve marinacılığı eklediğimizde ne değer ortaya çıkar, siz düşünün artık…
Yabancı kentler bunu model olarak uyguluyor. Gelecekte o da satılabilir. İstanbul dünya tarafından takip edilen, büyük yabancı yatırımcıların gelmek istediği bir şehir oldu. Sayın Merkel, "Siz bir bölge başbakanı gibisiniz" dedi ziyaretinde.

“İETT arazisinden 1.1 milyar TL gelecek”

-Levent'teki İETT arazisine ait ihalenin iptal edilmediğini, ihalenin hala Sama Dubai’nin üzerinde göründüğünü söylüyorsunuz. Bu sözler neyi işaret ediyor?

İETT arazisi, üç yıl önce satıldı ama yargı süreci geciktirdi. Derken satın alan firma ekonomik darboğaza girdi, ödemelerini yapamadı. İhaleyi iptal etmedik, umudumuz vardı. Gecikmeli de olsa parayı kasaya koymak istiyoruz, 1 milyar 156 milyon TL büyük para. Bunu ulaşımda kullanacağız. Gecikmeden dolayı ciddi ekonomik sıkıntılar çektik, hesaplarımız şaştı. Birileri herhalde engel olmaktan mutlu. İETT için kurdukları tüzel kişilik el değiştirecek ve araziyi devredebilecek. Nitekim şimdi, “Projeyi devam ettirelim” diyen yabancı talipler çıktı ortaya. Bunu kaçırmayız, görüşmelerimiz sürüyor. Alan artık nasıl değerlendirir onu bilemem, ister tek kule yapar, ister çift kule yapar.

'Oğlum akıl değil borç istedi'

-Aileniz hakkında konuşalım mı biraz? Çocuklarınız ne iş yapıyor?

Büyük oğlum Hüseyin Ersan Saray lokantalarını takip ediyor. Kardeşi Ömer ve kızımın eşiyle birlikte bir de su yalıtım firması kurdular, New York'a ihracat yapıyorlar.
Namlı Şarküteri'nin şubesini de açtılar. Kızım Kübra ilahiyat okudu. Aydınlık Tekstil'in sahibinin küçük oğluyla evlendi. Kızım ve damadım giydiriyor beni. Giyinmeyi severim, Allah bana böyle bir damat verdi. Kızım gıda işine girdi, Wafel'in şubesini açtı. Küçük oğlum Ömer, Koç Üniversitesi'nin son sınıfındayken, okulun food court'unda ‘Pi Gastrom’ adlı bir şirket kurdu, şimdi şubeler veriyor. Yanında 300 kişi çalışıyor. Kapta mısır sattığı ‘Cornin Cup’ markasını yarattı. 50 franchase verdi. Ömer, şirketi kurarken borç istedi, karşı çıktım, "Üniversite bitmeden ticarete atılma" dedim. "Baba ben senden borç istiyorum akıl değil" dedi. Siyaset istemedi hiçbirisi. En üz üç torun istedim hepsinden. Büyük gelinim Göksu'nun başı kapalı, küçüğün başı açık.  Özleyiş Hanım’la evde geç saatlerde mutfağa su içmeye giderken falan karşılaşıyorum. (Gülüyor) Hayata onunla başladım. Çocuklar evlendi, çok şanslıyım ki üçünün de nikahını ben kıydım. Şimdi çocuklar gitti, baş başa kaldık. Eşim sosyal hizmetlerde çok çalışıyor. Kadın Koordinasyon Merkezi'nin fahri başkanlığını yapıyor. Bugüne kadar herhalde 500 yoksul genci evlendirmiştir, eskiden çeyizlerini de dikerdi. Gittiği yerlerde kendisine ulaştırılan her sorunu bana aktarır, sahadaki kolum gibidir. Öne çıkmayı sevmez ve bana sadece İstanbul’un trafiği yüzünden söylenir.

Etiketler:
SoruCevap »
 • SoruSiz de sorun »
  Merhaba,Konu belediyeden iskan alındı tapudan belgenin aslı istendi,aslını bulamadım elimde iskan müsadesinin fotokopisi var geçerli olurmu? Konu: Ana Sayfa | Soran: Savaş kongul
  Cevapmerhaba. belediyeye başvurup yeniden iskan belgesi isteyebilirsiniz..
 • SoruSiz de sorun »
  Merhaba Sayın yetkili2001 yılında Noter satışı ile emlakçı ve Mütahitten aldığım Dairemin 13 yıldır Mütahitin çeşitli bahaneleri ile tapusunu alamıyordum. ve 2007 yılında tapumuzu alacağız diye daire başı 3500 tl topladılar.. ( 17 daire sahibide benim gibi madur)..kat karşılığı arsasını Mütahite veren toprak sahibi bu ay türkiye ye geldi ve...Ne yaparsanız yapın kimseye tapu filan vermem ya 2001 yılında daireyi alırken verdikleri paralarını yada 175m2 lik arsanın...65m2'ini 12 daire bölüşsün diyormuş...yani daire başı 5'er m2'e düşüyor payımıza...Ben diğer apartman sakinlerine yıllardır mütahite dava açalım diyordum..Beni dinlemediler..Şimdide 1-2 daire sahibi Avukata danışmışlar ve Avukatlar boşuna dava açmayın kazanamazsınız demişler..Ben kesinlikle müahite elimdeki noter sözleşmesi ile dava açıcam elbet. oda toprak sahibine açacaktır paralel olarak..Fakat sizede danışmak istedim Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim...İyi çalışmalar teşekkürler Konu: Emlak Haberleri | Soran: Leyla Demirtaş
  Cevapmerhaba. yazınızdan müteahhit ile arsa sahibi arasında olan problemler dolayısıyla tapunuzu alamadığınız sonucunu çıkarıyorum. eğer öyle ise arsa sahibi arsasını müteahhit e kat karşılığı esaslarla ve ...
 • SoruSiz de sorun »
  Merhabalar. 2014 Aralıkta mı yoksa 2015 hazirandamı konut kredisi çekmek avantajlı olur? Karar veremedim (2015 mart ayında da çekme şansım var) Konu: Konut Kredisi | Soran: Hakan Bayer
  Cevapmerhaba. maalesef dünyadaki hiçbir ekonomist bu sorunuza net cevap veremez. kredi faiz oranlarını belirleyen ülkenin o andaki durumu ve hatta gelecekte satın alınabilecek risklerin durumuna bağlıdır. ...
 • SoruSiz de sorun »
  Apartmanda 1. kattayız. Altkatımız da daire. Binanın önü dükkan. Dükkan sahibi bizim alt katımızdaki daireyi satın aldı ve dükkanla birleştirdi. Kiraya verecek. Ancak daha kime kiraya vereceği belli değil. Dükkan sahibiyle alttan ekstra ses ve ısı yalıtımı yapması ve dairemde değer kaybı meydana gelmişse bunun karşılanması hususunda anlaştık. Diğer daire sahipleri konuyu benim onayıma bıraktı. Bu nedenle dairemde meydan gelecek değer kaybı var mıdır? Varsa daire değerine oranı ne olur? Konu: Editörün Köşesi | Soran: Bekir Karaca
  Cevapmerhaba. öncelikle iş yeri ile konutun birleştirilmesi ile ilgili yasal engellerin kaldırılmış olduğunu varsayarak sorunuza cevap veriyorum.eğer alt daireyi alan kişi sizin ses ve ısı izolasyonu ile i ...
 • SoruSiz de sorun »
  babam vefat ettikten sonra,ev 2 abim ve annemle birlikte bize kaldı,biz evi birine sattık şimdi ben pişman oldum evi kredi çekerek alabilirmiyim?teşekkürler Konu: Konut Kredisi | Soran: deniz kansız
  Cevapmerhaba. satış işlemini yaptığınızı söylüyorsunuz. evin mülkiyeti artık satan kişiye geçmiştir. evi geri alabilmeniz için şu anki sahibinin satmaya razı olması gerekir. razı olması halinde bile kredi ...
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
150 karekter kaldı
Bir geminin idaresinden sorumlu kişiye ne denir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX