22.09.2017 17:57 | Son Güncelleme:

Son dakika... İBB Başkanı Kadir Topbaş belediye başkanlığından istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş istifa etti. Topbaş, "Belediye başkanlığı görevimden bugün itibariyle istifa ettim. Partime hizmete devam edeceğim. Borçlu belediye bırakmıyorum. Herkese teşekkür ediyorum. Yorgunluk kelimesini hiç kullanmadım" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Hicri yılbaşının tüm İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

Partisinin ve genel başkanının uygun görüp, 2004 yılında İBB başkanlığı görevini kendisine tevdi ettiklerini ifade eden Topbaş, şöyle konuştu:

"Özellikle sayın genel başkanıma, partimin her kademesindeki görevlilerine teşekkür ediyorum. Beni İstanbul sathına çıkarttılar, buradan Türkiye ve dünya tanıdı ve İstanbul gibi emanet bir şehre, müjdelenmiş bir şehre başkanlık yapma onurunu bana yaşattılar. Bundan dolayı yanımda duran, destek veren, bana gönlünde yer ayıran herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üzerimde hakları var bunu biliyorum. Hatırlarım dün gibi hemen şurada medya kayıtlarımızda vardır, bundan 13 yıl 5 ay 20 gün önce yine bir cuma günü dönemin belediye başkanlığını yapmış olan Ali Müfit Gürtuna'dan mührü almak üzere buradaydım. O zaman konuşmalarımda ifade ettim, 'emanet bir şehir ve emaneti devralıyorum, emanetin ne olduğunu bilenlerdeniz' dedim. Bütün siyasi hayatımda ve buradaki görev sıramda da hep emanet olarak baktım."

"İhanet edenler asla affedilemez"

Kendi kişisel iş hayatından daha çok İBB başkanlığı görevine zaman ayırdığını aktaran Topbaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Zaman zaman söylerim, çocuklarımızı hırsız gibi sevdik, evimize hırsız gibi gittik, yemeğimizi, içmemizi, ibadetimizi dahi zaman zaman aksattık ama görevimizi asla aksatmamak üzere çalışmalarımızı ortaya koyduk. Çünkü büyük bir sorumluluk aldık. İstanbul affedilemeyecek hatalar olursa 'farklı konuşulur' arkamızdan. Bunu biliyorduk ve bu emanet şehirde bu görevi yapmaya çalıştık."

Topbaş, görevi sırasında hata yapmamaya özen gösterdiklerini ifade ederek, "Çünkü biliyoruz ki hata yaparsak telafisi zordur. Özellikle ifade etmek isterim ki hata ile ihanet, birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez. Asla affetme duygusunu gösteremeyiz. Görevim sırasında çok değerli meclis üyelerim, belediyemin değerli çalışanları, üst düzey yetkilileri ve işçilerimiz, herkes ve özellikle dönemimde il başkanlığı yapan başkanlar, son başkan olarak da sayın Selim Temurci ile birlikte partimin her kademesinde mahallesine kadar, ilçesine kadar bir gönül bağı içerisinde bu kente hizmet etmeye çalıştık." dedi.

"Borçlu bir belediye bırakmıyorum"

İstanbul'un altında, metrolarıyla raylı sistemleriyle ulaşım ağları başta olmak üzere her alanda ciddi yatırımlar yaptıklarını anlatan Topbaş, "Gerçekten bir kuruşa muhtaç olan belediye, şu anda günü gelmiş bir lira borcu yok. Borçlu bir belediye bırakmıyorum, bunu özellikle ifade etmek isterim. Bu süreçte kendisinden istifade ettiğim sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, bakanlarımıza çok teşekkür ederim. Parti mensuplarıma özellikle teşekkür ediyorum, beni hiç yalnız bırakmadılar. Şunu da söyleyeyim, hayatımda yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. Hiçbir yerde yorgunum demedim." diye konuştu.

"Buradan muhalefete ekmek çıkmaz"

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir  Topbaş, "Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem, asla  müsaade etmem. Ben bugün itibarıyla buradaki başkanlık görevimden ayrıldım,  istifa ettim. Ama asla siyasi partimle bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin  üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz." dedi. 

Topbaş, İBB'de yaptığı açıklamada, yorgunluk kelimesini hiçbir zaman  kullanmadığını, yorgunluğun beyinde başladığını ve bunu bilen birisi olduğunu  söyledi.

İnsanoğlunun yaratılışının mükemmel olduğunu bu nedenle çalıştıkça çok  daha yeni ve farklı ufuklara açılabileceğini vurgulayan Topbaş, "Çok şükür burada  ekibimizle bu başarıları yaparken, İstanbul'a hizmet vermek ve arkada güzel izler  bırakarak yad edilmek emelimiz ve amacımız oldu. Bu da takdir edildi.  Vatandaşlarımız her daim gösterdiler, gönüllerinde yer verdiler. O gönüllerindeki  yer için teşekkür ediyorum. Orada hep kalmak isterim. 'Kadir Abi' dediler. Abilik  unvanı herkese kolay verilmez. Gerçek abilik başka bir şey. Hep bunun altında  ezildim. Hep devamlı bunu düşündüm. Gece geç saatte de olsa yastığa başımı  koyduğum zaman 'ne yaptım, nerede bir hatam var mı' diye düşündüm. İlerde bunları  bir kitapta toplar gelecek nesillere aktarırız." diye konuştu.

"Her duamda İstanbullulara, mesai arkadaşlarıma dua ettim"

Topbaş, İstanbul'un dünyanın merkezi olduğunu ve böyle bir kentte  başkanlık yapmanın ayrıcalık olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu bir nasip, kısmet ve takdir meselesi. Yüce Rabbime hamdediyorum.  Her duamda İstanbullulara, idari ve siyasi mesai arkadaşlarıma devamlı dua ettim  ve etmeye de devam edeceğim. Çünkü bu şehir başka bir şehir. Bu şehir beni  Türkiye Belediyeler Birliğine taşıdı. Tüm belediyelerin abisi olduk yol gösterdik  ve onlarla bilgi, deneyim paylaşımı yaptık. Bu şehir beni Dünya Belediyeler  Birliği Başkanlığı dediğimiz 4 milyarı yöneten insanların başkanı yaptı. İki  dönem ancak olabiliyor 3'er yıllık ve onurla bu görevi taşıdım. 'Başkanım senden  sonrası dönem çok sıkıntılı' deniyor. Çünkü orada da yönetim tarzım şu; İnsan her  şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez. Hep bunu yeğledim, dünya  platformunda da. BM'de konuşmalar yaptım, toplantılara katıldım ve hala BM'de  yerel yönetimlerden sorumlu olan UNACLA'nın da başkanlığını yürütmekteyim.  Bırakmak istedim, 'bırakmayın' dediler, devam etmemi söylediler. Şu anda görevimi  sürdürüyorum."

"Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor"

Kadir Topbaş, İstanbullulara ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür  ederek, "Yalnız bu arada bir şey söylemek istiyorum. Muhalefet buradan siyaset  üretmek istiyor. Buna müsaade etmem, asla müsaade etmem. Ben bugün itibarıyla  buradaki başkanlık görevimden ayrıldım, istifa ettim. Ama asla siyasi partimle  bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek  çıkmaz. Demagojik bir siyasetle geleceğe yürüyemezler. Tavsiyem şudur; 40 yıla  aşkın siyasette olan birisi olarak sakin, tepkisi çok az olan, iyi düşünen bir  yapım var, herkesin kendine göre özellikleri vardır. Benim de özelliğim bu.  Yalnız şunu söyleyeyim, bugünkü Türkiye'nin gördüğümüz şekliyle siyaseti,  geleceğini karartır." diye konuştu.

"Partimin üyesiyim ve bütün çalışmalarda yanlarında olacağım"

Başarının takdir edilmesi durumunda Türkiye'nin geleceğe  hazırlanacağını belirten Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yoksa her yere muhalefet etmek, muhalefet etmek değildir. Partimin  üyesiyim ve partimin bütün çalışmalarında her daim yanında ve destekçisi  olacağım. Hükümetin başarısı çok önemli. Esasında benim gündemim Türkiye'nin  gündeminde küçük bir gündem. Şu anda Milli Güvenlik Kurulu toplanmış, Kuzey Irak  meselesini konuşuyor. Bizim gündemimiz, şahsen ben neyim ki esas, Türkiye'nin  gündemi, yarınlarıdır. Yine önemli olan yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi  olağanüstü toplanacak. Bu olağanüstü toplantıda karar alınacak. Bu Türkiye'nin  gündemidir, çok önemlidir. Bizim burada gündem işgal etmemiz çok doğru değil.  Bunu da özellikle söylemek istiyorum ve hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın  yanında olmak zorundayız 80 milyon olarak. Türkiye'nin geleceği tartışılıyor.  Ortada bu varken, kalkıp da sakın ola ki bireysel, düşüncelerimizi ortaya  koyamayız. Hep siyasette şunu söyledim. Daha önceki konuşmalarımda da bilinir.  Siyaset iki şekilde olur, ya idealiniz vardır ya da menfaatiniz vardır arası yok.  Biz ideal adamıyız. Ortaya koyduğumuz ideal uğruna gitmekteyiz."

"Dönemimiz, inanıyorum ki hayırla yad edilecek"

Hedeflerinin belli olduğunu vurgulayan Topbaş, konuşmasını şöyle  sürdürdü:

"Hedeflerimiz 2023'tür, 2053 ve 2071'dir. Bizden sonra gelecek  nesillerin kulvarını oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin geleceği farklıdır.  Burada katkısı olan herkes, hayırla yad edilir. Tekrar İstanbullulara teşekkür  ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, genel başkanımıza, beni İstanbul belediye  başkanlığına layık gördüğü için, bugüne kadar destek verdiği için hassaten  teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımıza, kabinesindeki bakanlarımıza teşekkür  ediyorum. Belediye çalışmalarımıza her an Ulaştırma Bakanlığı döneminden bu yana,  hep yardımcı oldular. Partim genel merkezinden İstanbul'daki mahalle teşkilatına  kadar herkese teşekkür ediyorum. Onlar olmasa, partililerim, gayret göstermese,  çalışmasalar, burada bulunamayız ve konuşamayız. Onların fedakarlıkları,  Türkiye'de partimizi iktidarda tutmakta. Meclis üyelerimizin her birine ayrı ayrı  teşekkür ediyorum. Türkiye'de parlamentodan sonra en büyük meclis. 3 dönem bu  Mecliste değişen arkadaşlar var."

"Basit söylemlerle siyaset devşirmeye kalkmasınlar"

Kadir Topbaş, geçmişten bugüne kadar arkadaşlarıyla beraber İstanbul'a  hizmet verdiklerini aktararak, "Dönemimiz, inanıyorum ki hayırla yad edilecek.  Eserler ortada, İstanbullular yaşıyor ve kullanıyor. Biz bundan yüksünmüyoruz.  İyi yaptık diyoruz, başarılı olduk diye düşünüyoruz. Tabi ki eksikler olabilir, o  eksiklikler varsa, onlar benimdir, 'Neden görmedim, niye gözümden kaçtı?' diye.  Basit söylemlerle siyaset devşirmeye kalkmasınlar." dedi.

Başkanlık görevinden ayrıldığını bildiren Topbaş, şöyle devam etti:

"Bugün itibarıyla buradaki başkanlık görevimi, özellikle il seçim  kurulunda olan görüşmemizde, kentten müsaademi istiyorum. Tüm İstanbullulardan bu  müsaademi istiyorum. Beni hoşgörüyle karşılasınlar lütfen, gönüllerini  koymasınlar. 'Başkanım bizi nasıl bıraktı?' demesinler. Her zaman beraberiz. Bu  yaşıma kadar, bu şehirde yaşamış birisiyim, bir noktada da kentin hafızası  sayılırım. Her zaman abiliğe hazır olduğumuzu söylüyor, sizlere saygılarımı arz  ediyorum. Sizleri Allah'a emanet ediyorum. Sağ olun var olun."

Topbaş, "Kırgınlığınız var mı?" sorusuna ise "Asla siyasette kırgınlık  olmaz. Hiç kimseyle kırgınlığım yok. Gönül dolusu sevgilerle ayrılıyorum, her  zaman partimin yanındayım, siyasetin içindeyim. Partimin üyesiyim. Asla öyle  birtakım söylentilere fırsat vermek istemem. Bunu da net söylüyorum."yanıtını  verdi. 

Kadir Topbaş, çıkışta, "İddialara yönelik neler söyleyeceksiniz?"  sorusu üzerine "Bize döndün baba diyorlar, çocuklarım, torunlarım bayram ediyor.  Öyle uygun gördüm. Hayırlı, uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

AK PARTİ'DEN TOPBAŞ'IN KARARINA İLK YORUM

Kadir Topbaş'ın istifa kararına AK Parti'den ilk yorum AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya'dan geldi. 

Kaya, "Bu karar Kadir Bey'in kendisinin değerlendirmesi. Yereldeki başarılamızın siyasetin merkezini etkilediğine inanan bir partiyiz. Kadir Bey'in kararına saygı duyuyoruz. Cenab-ı Hak bundan sonraki hayatında başarılar nasip eylesin. Kadir Abi, belediyeyle ilgili değerlendirmesi borç konusunda kendisinin yaptığı bir tespittir. Bu yeni karşılaştığımız bir şey değil. Sağlık nedeniyle istifa eden belediye başkanlarımız oldu. İnsani bakmamız gerekiyor. Belediye Meclisi'nde iade edilen 5 dosyanın bu sürece getirdiği iddiaları yanlış. Yeni başkan için Valilik 10 gün içinde Büyükşehir Meclisi'ni toplantıya çağıracak. Birinci ve ikinci turda üçte iki çoğunlukla, üçüncü turda ise salt çoğunlukla başkan seçilmiş olacak. 10 gün içinde süreç sonuçlanacak. Her parti kendi içinde mutlaka istişaresini yapacaktır. Biz de istişaremizi yaparak Sayın Cumhurbaşkanımızın nihai kararıyla adayımızı belirleyeceğiz" dedi.

ÜNAL: KAVGASIZ GÜRÜLTÜSÜZ NÖBET DEĞİŞİMİ

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal da Topbaş'ın istifasının ardından açıklamalarda bulundu. Ünal, " SayınTopbaş, davasına bağlı olduğunu, gördüğü lüzum neticesinde istifa ettiğini belirtti. Kavgasız gürültüsüz gerektiği şekilde bunu bir nöbet değişimi olarak görmesi sonucunda bir İstanbul beyefendisine yakışır şekilde açıklamalarında ifade etti. Şu sebepten dolayı istifa etti diye bir izahta bulunmak yanlış olur" dedi.

2004'TEN BU YANA

28 Mart 2004 tarihindeki yerel seçimlerde AK Parti'den aday olan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Kadir Topbaş, 2004'ten 2017'ye kadar bu görevi aralıksız sürdürdü.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0