01.05.2017 13:37 | Son Güncelleme:

İstanbul'da 1 Mayıs: 165 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da bu yıl Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlanması karar alınan 1 Mayıs İşçi Bayramı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. OHAL, KHK’lar ve referandum süreçleri öne çıkan başlıklar arasında yer alırken sendika başkanları konuşmalarında toplumsal barışa dikkat çekti.

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında 165 kişi gözaltına alındı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 1 Mayıs bileşenlerinin çağrısıyla aralarında CHP ve HDP'nin de bulunduğu siyasi partiler, çeşitli sivil toplum kuruluşu ile sendikaların temsilcileri ve üyeleri, İncirli Caddesi ve Marmara Forum önünde sabah saatlerinde toplandı. Ellerinde "Yaşasın 1 Mayıs", "İş, barış, özgürlük ve adalet için yaşasın 1 Mayıs" yazılı pankartlar ve flamalar taşıyan katılımcılar, çeşitli sloganlar atarak kortejler eşliğinde Bakırköy Halk Pazarı'na girdi.

Alanda katılımcıların bulunduğu sahne arasında çift güvenlik bariyerleri oluşturuldu. Katılımcılar, miting alanına 3 ayrı arama noktasında güvenlik kontrolünden geçtikten sonra alındı.

Canlı yayın yapan televizyon kanalları için de miting alanında ayrı bir platform kuruldu.

Miting alanına, DİSK Genel Başkan Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Türkel birlikte yürüdü.

Kutlamalara, Oyuncular Sendikası, İstanbul Serbest Mali Müşavirler Odası, Çağdaş Avukatlar Grubu, DSP, TKP, Türkiye Yazarlar Sendikası, İstanbul Eczacı Odası, TÜKODER, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfının da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin üyeleri, belediye işçileri ve taraftar grupları da katıldı.

Bir grup Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartı taşıyarak alana girdi. "Kampüs Cadıları" adlı kadın grubu da giydikleri ilginç kostümlerle miting alanına renk kattı. Bir grup DSP'li ise merhum başbakanlardan Bülent Ecevit'in fotoğrafının bulunduğu flama taşıdı.

Miting alanında bazı müzik grupları enstrümanlarıyla şarkılar söylerken, bazı katılımcılar davul zurna eşliğinde halay çekti.

Kutlama kapsamında DİSK Genel Başkanı Beko, KESK Genel Başkanı Özgen, TMMOB Başkanı Emin Koramaz günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptı.

Kutlamalar Kardeş Türküler'in konseriyle sona erdi.

 Taksim Meydanı'nda anma, Saraçhane Parkı'nda kutlama

İstanbul Valiliğinin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında toplantı ve gösteri yapılmasına izin vermediği Taksim Meydanı, bazı sendika temsilcilerinin anmasına sahne oldu.

Hak-İş, Tük-İş ve Sivil Memurlar Sendikası (Sine-Sen) üyeleri ile Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Taksim'e ayrı ayrı gelerek, 1 Mayıs 1977'deki kutlamalarda Kazancı Yokuşu'nda hayatını kaybedenleri anıp, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Nakliyat-İş, "Antikapitalist Müslümanlar" grubu ve Eğitim İlke-Sen üyeleri de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Saraçhane Parkı'nda kutladı.

 Taksim'e çıkmak isteyenlere izin verilmedi

İstanbul emniyeti, toplantı ve gösterilere kapatılan Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Çevresi bariyerlerle kapatılan ve sadece güvenlik noktalarından geçişlere izin verilen Taksim Meydanı'na girmeye çalışanlara polis müdahale ederek gözaltına aldı.

Taksim'e yürümek isteyen bazı gruplar da Beşiktaş Meydanı'nda toplandı. Polis, Taksim'de toplanılmasına izin verilmediğini hatırlatarak, grupları dağılmaları konusunda uyardı. Taksim'e yürümekte ısrar eden gruplara müdahale eden polis, bazı eylemcileri gözaltına aldı.

Beşiktaş'taki CHP İlçe Başkanlığı önüne gelen grup, bir süre halay çekerek şarkı söyledi. Güvenlik güçleri, uyarılara rağmen dağılmayan ve oturma eylemi başlatan gruba müdahale etti. Polisler, bu sırada bazı eylemleri gözaltına aldı.

Şişli Büyükdere Caddesi'nde toplanan grup da Mecidiyeköy istikametine yürümek istedi. Uyarılara rağmen yürümekte ısrar eden eylemcilere polis, müdahalede bulundu.

Müdahalenin ardından ara sokaklara kaçan gruptakiler, çöp konteynerleri ile saksıları yola devirdi. Yaşanan kovalamacanın ardından polis ekipleri eylemci gruptan bazı kişileri gözaltına aldı.

 Güvenlik tedbirleri üst seviyede

İstanbul'da genelinde 30 bin 101 polis görevlendirildi. Kentte 3 polis helikopteri çalışmalara havadan destek verirken, çeşitli noktalara 120 TOMA konuşlandırıldı.

Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılacak kutlamalarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için 4 kademeden oluşan güvenlik tedbiri alındı. Polis ekipleri, sendika üyelerinin ve katılımcıların ilk toplama noktalarında, katılımcıların yoğun olarak kullanacağı metro ve metrobüs duraklarında, grupların miting alanına yürüyecekleri güzergahlarda ve miting alanında geniş güvenlik tedbirleri uyguladı.

Kutlama yapılacak bölgelerde dedektörlü polisler ile bomba inceleme ve imha uzmanları detaylı çalışma yürütürken, bu ekiplere özel eğitimli köpeklerin yanı sıra polis helikopterleri, TOMA'lar ve zırhlı araçlarla destek verdi.

İstanbul'da 1 Mayıs dolayısıyla alınan güvenlik önlemleri kapsamında, saat 04.00'ten kutlamalar sona erene kadar Bakırköy ve Beyoğlu'nda bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri, deniz motoru, Taksim-Karaköy arası çalışan tünel, Taksim-Kabataş arası çalışan finiküler, İstiklal Caddesi'nde hizmet veren nostalji tramvay seferleri iptal edilirken, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim, Şişhane, Osmanbey metro istasyonları saat 05.00'ten itibaren etkinlik bitimine kadar seferlere kapalı tutuldu.

Anadolu Yakası'nda da TEM Otoyolu Çamlıca gişelerindeki güvenlik tedbirleri de artırıldı. Ek önlemler kapsamında bazı araçlar polis ekipleri tarafından durdurularak kontrol edildi. Ayrıca metro, metrobüs ve Marmaray istasyonları ile Kadıköy ve Üsküdar'daki vapur ve feribot iskelelerinde de ekiplerin güvenlik önlemlerini arttırdığı görüldü.

165 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde gerçekleştirilen gösterilerde çeşitli nedenlerle 165 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yazılı açıklamasına göre, kent genelinde terör örgütleri adına yapılacak korsan gösteri ve şiddet eylemlerinin önlenmesine yönelik dün ve bugün Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş'ta yapılan çalışmalarda 85 molotofkokteyli, 25 atımlık 3 havai fişek, atıma hazır boya dolu 95 şişe, maske ve flamalar ele geçirildi.

Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Sultangazi, Kağıthane ve Bakırköy'de kutlamalar kapsamında emniyet tedbirleri çerçevesinde izinsiz yürüyüş yapmaktan 139, pankart açmaktan 17, yol kapama amaçlı zincir taşıyan 3, taşkınlık çıkartan 3, havai fişek ve flama taşıyan 3 kişi olmak üzere toplamda 165 kişi gözaltına alındı.

Bu arada, toplanacak grupların arasına karışarak taşlı-sopalı korsan gösteri eylemleri başlatıp grupları bu yönde terör örgütleri adına yönlendirecekleri değerlendirilen şahısların yakalanmasına yönelik Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Beyoğlu, Zeytinburnu, Esenler ve Maltepe'de yapılan 3 farklı operasyonda da 18 kişi gözaltına alındı.

Açıklamada, "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle alınan emniyet tedbirleri süresince anlayışlı tavrından dolayı tüm İstanbul halkına teşekkür ederiz" denildi.

BAKIRKÖY'DE 1 MAYIS COŞKUSU HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Bakırköy halk pazarında toplanan binlerce kişinin 1 Mayıs coşkusu havadan drone ile görüntülendi. 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının merkezi olan Bakırköy'de etkinlikler başladı. Halk pazarında toplanan binlerce kişi 1 Mayıs coşkusunu yaşadı. Kutlamaların yapıldığı Bakırköy'deki halk pazarı meydanı havadan drone ile görüntülendi.

Görüntülerde 1 Mayıs coşkusunu yaşamak isteyen binlerce kişinin alanı doldurduğu görüldü

TAKSİM'DE SESSİZ 1 MAYIS HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Taksim Meydanı’nda sessiz 1 Mayıs, havadan görüntülendi. İstanbul’un simgelerinden Taksim Meydanı, 1 Mayıs’ta sessizliğe büründü. İstanbul Valiliği, Taksim’de geniş katılımlı bir 1 Mayıs kutlamasına izin vermezken, meydanda yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Taksim’e çıkan bütün yollar kapatılırken, kontrol noktalarında görevli polisler yaya geçişine de izin vermedi. Taksim’in sessiz 1 Mayıs’ı drone ile havadan da görüntülendi.

HAVADAN GÜVENLİK ÖNLEMİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul'da havadan da güvenlik önlemleri alındı. İstanbul'un birçok ilçesi üzerinde helikopter gibi görerek uçuş yapan sivil hava araçlarının uçuşlarına da izin verilmiyor. Saat 05:30 ile 20:30 arasında Taksim'in de içinde olduğu 20 deniz mili yarıçaplı bir sahada görevli olmayan devlet ait hava araçları da uçamıyor. Bu bölgelerde sadece polis helikopterleri uçabiliyor. Yayınlanan NOTAM'la bu bölgelerin koordinatları da ilgili yerlere bildirildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0