24.07.2015 07:12 | Son Güncelleme:

Teröre karşı dev operasyon... Çatışma çıktı, 1 ölü var

İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde hem IŞİD, hem PKK hem PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H ve hem de DHKP-C'ye yönelik operasyon düzenleniyor.

Operasyonlara toplam 10 bine yakın polis katılıyor. Sadece İstanbul'da 5 bin polis görev aldı. Şu ana kadar 297 kişi gözaltına alındı. Sadece İstanbul'da 103 gözaltı var. Bu kişilerden 37'si yabancı.

İstanbul'da yapılan terör örgütlerine yönelik operasyon kapsamında ise Bağcılar'da polisle çatışma giren DHKP/C üyesi olduğu iddia edilen bir kadın militan öldürüldü. Kadın militanın canlı bomba hazırlığında olduğu iddia edildi.

Operasyonlarda çeşitli silahlar, molotofkokteyleri, dökümanlar ele geçirildi. İstanbul'da çöl için hazırlanmış kamuflajlar, IŞİD flaması ve mührü de bulundu.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa... 13 ilde dev terör operasyonu düzenlendi. IŞİD, PKK, YDG-H ve DHKP-C bağlantılı en az 297  kişi gözaltına alındı.
 
Emniyetten teröre karşı dev operasyon... İşte bugün yaşananlar
 
İSTANBUL'DA ÇATIŞMA ÇIKTI
 
  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri,  sabahın erken saatlerinde kent genelinde hava destekli operasyon düzenledi. 
 
Edirne ve Bursa gibi çevre illerden destek için gelen özel harekat ve  çevik kuvvet polisleri eşliğinde düzenlenen operasyonun, DAEŞ, PKK'nın gençlik  yapılanması YDG/H, DHKP/C, PKK terör örgütlerine yönelik olduğu öğrenildi. Ekiplerin, Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Eyüp, Sultangazi,  Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kağıthane ve Beyoğlu başta olmak üzere 26 ilçede  düzenlediği eş zamanlı operasyonda 2 bini Çevik Kuvvet polisi olmak üzere  yaklaşık 5 bin personel görev aldı. 
 
İstihbarat, Özel Harekat şubeleri ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı  ekiplerin yanı sıra Yunus timleriyle çok sayıda polis helikopterinin destek  verdiği operasyonda 140 adrese baskın düzenlendi. 
 
CANLI BOMBA HAZIRLIĞINDAYDI İDDİASI
 
 Operasyon kapsamında Bağcılar Yeni Mahalle Bülbül Sokak'taki bir eve  girmeye hazırlanan Özel Harekat polislerine içeriden ateş açıldı. Kısa süreli  çatışma sonrası terör örgütü DHKP/C üyesi olduğu tespit edilen Günay Özaslan adlı  kadın şüphelinin öldürüldüğü ve saldırıda kullandığı silahının ele geçirildiği  öğrenildi. Özaslan'ın "canlı bomba" eylemi hazırlığında olduğu iddiasıyla  arandığını belirtildi. Operasyonda şu ana kadar 36'sı yabancı uyruklu 100'den fazla şüpheli gözaltına  alınırken, aramalarda 6 silah ve çok sayıda örgütsel dokümanın ele geçildiği  öğrenildi. 
 
DAEŞ FLAMASI VE KAMUFLARLAR DA BULUNDU
 
Baskın yapılan adreslerde gerçekleştirilen aramalarda, çöl ortamında kullanılmak amacıyla hazırlanmış askeri kamuflajlar ve DAEŞ flaması ile mühürü ele geçirildi. 
 
 
ANKARA
 
Ankara'da ise terör örgütleri PKK ve DAEŞ bağlantılı kişilere yönelik  12 ayrı adrese düzenlenen operasyonda, en az 11 kişi gözaltına alındı. Sabah erken saatlerde düzenlenen operasyona çok sayıda polis katıldı. Çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzemenin ele geçirildiği  belirtildi. 
 
 
İZMİR (ORMAN YAKACAKLARDI İDDİASI)
  
Türkiye genelindeki, terör örgütü PKK’ya yönelik şafak baskınların İzmir ayağında, 3’ü üniversite öğrencisi, 2’sinin yaşı 18 yaşından küçük olan, aralarında HDP İzmir İl Yöneticisi B.S.Ş.’nin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Evlerinde benzin dolu bidon ve molotofkokteyli ele geçirilen çocuk zanlıların, terör örgütünün gençlik yapılanması YDG-H üyesi oldukları, örgüt adına otobüs yakma, işyeri kundaklama, Cudi’deki orman yangınına misilleme olarak orman yangını çıkarma eylemi hazırlığında olduğu iddia edildi. N.Y. ve Ş.B adlı yaşı küçük zanlıların Menemen Asırlak mahallesinde motolotof kokteyleriyle ele geçirildikleri öğrenildi.
 
Üniversiteli zanlıların ise örgüte eleman temininde etkin rol oynadığı, ev toplantıları düzenleyerek örgüte eleman kazandırdıkları ileri sürüldü. Gözaltına alınan Ege Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi İ.Ç.’nin, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta PKK ile ilgili paylaştığı fotoğrafları beğenen kişilerle irtibata geçip, örgüte kazandırdığı belirtildi.
 
ŞANLIURFA
 
Şanlıurfa'da da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda en az 35 kişi  gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK'ya yönelik Ceylanpınar, Suruç ve  Viranşehir ilçelerinde 49 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. 
 
Operasyonda, sokak eylemleri yaptıkları, kalabalık kitleleri  yönlendirdikleri ve bazı eylemleri planladıkları iddiasıyla 35 kişi gözaltına  alındı. Zanlıların evlerindeki aramada, birer tabanca ve pompalı tüfek ile çok  sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. 
 
BURSA
 
Bursa'da, terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H üyelerine  yönelik operasyonda en az 9 kişi gözaltına alındı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri,  Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısı sonrası Bursa'da yapılan  gösterilerde polise taş atan, yol kapatan, eylemcileri provoke eden ve yaşı küçük  çocukları protestolara katılmaya teşvik eden kişilerle ilgili çalışma yaptı. Merkez Yıldırım ilçesinde Asayiş Şube Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet Şube  Müdürlüğü ekiplerinin desteğiyle düzenlenen operasyonda PKK'nın gençlik  yapılanması YDG/H üyesi olduğu iddia edilen 9 kişi yakalandı. 
 
 
IĞDIR
 
Iğdır'da da terör örgütüne yönelik operasyonda 9 kişi gözaltına  alındı. Emniyet Müdürlüğüne getirilen şüphelilerin işlemleri devam ediyor. 
 
ANTALYA
  
Antalya'da ise terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen 2 kişi  gözaltına alındı. Zanlılardan birinin 18 yaşından küçük olduğu ve ifade işlemlerinin Çocuk Şube  Müdürlüğünce yapılacağı, diğer zanlının ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne  getirildiği belirtildi. 
 
KOCAELİ
  
Operasyonda, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları ve bölücü  faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla 13 şüpheli gözaltına alındı. 
 
ADIYAMAN
  
Adıyaman'da terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonda 8 kişi gözaltına  alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kent  merkezinde bazı adreslere çok sayıda polisin katılımıyla eş zamanlı operasyon  düzenledi. Operasyonda, DAEŞ ile bağlantılı oldukları iddiasıyla 8 kişi gözaltına  alındı. 
 
ELAZIĞ
 
Elazığ'da ise terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik  operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. Terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik operasyonda 2  ruhsatsız tabanca ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi. 
 
BİTLİS
 
Bitlis'te terör örgütü PKK ve KCK'nın gençlik yapılanması Yurtsever  Devrimci Gençlik Hareketi'ne (YDG/H) yönelik operasyonda, 8 kişi gözaltına  alındı. Bu şahısların  ikametlerinde yapılan aramalarda da bir ruhsatsız otomatik av tüfeği ve çok  sayıda örgütsel dokümana el konulduğu kaydedilen açıklamada, şahıslar hakkında  adli işlemlerin başlatıldığı ifade edildi. 
 
ADANA VE MERSİN
  
Adana'da terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H üyelerine  yönelik operasyonda 32 kişi, Mersin'de de PKK üyesi iddiasıyla 34 kişi yakalandı. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez  Seyhan ilçesi Gülbahçesi Mahallesi'nde önceden belirlenen adreslere operasyon  düzenlendi. Operasyonda YDG/H üyesi olduğu öne sürülen 22 yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de merkez Yüreğir ilçesine bağlı  Yakapınar Mahallesi'nde düzenlediği operasyonda 10 kişiyi gözaltına aldı. Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, il  merkezinde terör örgütünün gençlik yapılanmasına yönelik operasyon  gerçekleştirdi. 
 
Aralarında kadınların da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Tarsus ilçesinde de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda izinsiz  gösterilere katılan ve güvenlik güçlerine ateşli silahla ateş eden 21 kişi  gözaltına alındı. Zanlılarla birlikte 7 av tüfeği, 190 av tüfeği fişeği, 10 tabanca  mermisi ele geçirildi. 
 
BİNGÖL
 
Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, terör örgütü PKK ile bağlantısı  olduğu tespit edilen 9 kişinin yakalandığını söyledi. Vali Köşger, basın mensuplarıyla bir restoranda yaptığı toplantıda,  Türkiye genelinde terör örgütüne yönelik operasyonlar düzenlendiğini belirterek, "Bu kapsamda Bingöl'de PKK terör örgütüyle bağlantısı olduğu tespit edilen 9 kişi  yakalandı. Şahısların 7'si il merkezinde 2'si ise Karlıova ile Solhan ilçelerinde  gözaltına alındı" dedi. 
 
 
 
 
 
 
Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 3Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 3Üzgünüm
Toplam Oy15