10.12.2016 22:37 | Son Güncelleme:

Son dakika haberi: İstanbul'da hain terör saldırısı! Çok sayıda şehit ve yaralı var

İstanbul'daki patlamadan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün geceki hain saldırı ile ilgili şehit olanların sayısının 38'e yükseldiğini açıkladı. Bakan Soylu ayrıca 14'ü yoğun bakımda 155 kişinin de yaralı olduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Maalesef dün 22.29 sıralarında Beşiktaş Vodafone Arena Stadı'nın çıkışında elim bir terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Beşiktaş-Bursaspor arasındaki müsabakanın hemen bitiminde Beşiktaş taraftarı ve ardından Bursaspor taraftarı stadı terk ettikten sonra stattaki asayişi sağlamakla görevli olan çevik kuvvet polislerine doğrudan doğruya hedef alarak yapılan bombalı saldırı oldu. Bombalı saldırı sırasında önce Beleştepe olarak isimlendirilen yerde oradan geçmekten olan seyir halindeki bir araç patlatıldı ve 45 saniye sonra da Maçka Parkı'nda yine polislerin bulunduğu bölgede bir kişi durduruldu ve o kişinin de kendini patlatması sonucu 2 bombalı saldırıyla çok hain, çok alçak terör saldırısıyla Türkiye olarak karşı karşıya kalmış olduk."

İstanbul'da Maçka'da dün akşam iki şiddetli patlama meydana geldi. Patlamadan sonra olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi.  Gelen son dakika haberlerine göre; Patlamadan sonra ilk resmi açıklamayı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. 

Soylu, "En son aldığımız bilgiler çerçevesinde dün akşamki menfur saldırıda şahadete erişmiş vatan evlatlarımız 38 oldu. Bunların 30'u polis memuru ve emniyet görevlisi, 7'si sivil vatandaşımız, birinin ise kimliği henüz tespit edilemedi" dedi.

Soylu olayla ilgili toplam 13 kişinin gözaltına alındığını söyledi. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise hastanelerde 14'ü ağır 155 yaralının olduğunu belirtti. 

Beşiktaş Vodafone Arena'da, Süper Toto Süper Lig'de Beşiktaş ile  Bursaspor arasında oynanan maçın bitiminde, taraftar stadı terk ettikten sonra  saat 22.29'da bölgedeki çevik kuvvet polislerini hedef alan iki ayrı terör  saldırısı düzenlendi.

İlk saldırı "Beleştepe" olarak isimlendirilen yerde, seyir halindeki  bomba yüklü bir aracın patlaması şeklinde gerçekleşti. İkinci saldırı ise 45  saniye sonra Maçka Parkı'nda yine polislerin bulunduğu bölgede durdurulmak  istenen bir teröristin kendisini patlatması sonucu meydana geldi.

Anadolu yakasından bile duyulan patlamaların ardından olay yerine çok  sayıda ambulans sevk edildi. Yaralılar, çevredeki hastanelere kaldırıldı.

Terör saldırısının ardından Meclis-i Mebusan ile Dolmabahçe caddeleri  bir süre trafiğe kapatıldı. Çevrede şüphelenilen paketler, olay yerine çağrılan  bomba imha uzmanları tarafından kontrollü şekilde imha edildi.

YAYIN YASAĞI

RTÜK, Başbakanlık tarafından patlamaya ilişkin geçici yayın yasağı  getirildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör saldırılarına ilişkin haberi  TBMM Genel Kurulunda İçişleri Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşmeleri  sırasında aldı. Milletvekillerine bilgi veren Soylu, "Maçın hemen çıkışında  Bursaspor taraftarının dağıldığı çıkışta, taraftarlar dağıldıktan sonra Çevik  Kuvvet polisimizin olduğu noktada bir bombalı araç olduğu değerlendiriliyor.  20'ye yakın yaralı var, şehit sayısı konusunda bir bilgimiz yok. İnşallah  olmayacağını ümit ediyoruz. Yaralılar polis." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul  Valisi Vasip Şahin'i telefonla arayarak, konuya ilişkin bilgi aldı.

Çalışmalarını İstanbul'da sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  da terör saldırılarının hemen akabinde Başbakan Yıldırım, İçişleri Bakanı Soylu,  İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile ayrı ayrı telefonla görüştü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Terör ve Örgütlü Suçlardan  Sorumlu Başsavcıvekili İsmail Uçar ile aynı büroda görevli 3 savcı, olay yerine  giderek inceleme yaptı. Başsavcılık, terör saldırısına ilişkin soruşturma  başlattı.

Sağlık Bakanlığı, İstanbul'daki patlama sonrasında hastanelerde kan  ihtiyacının bulunmadığını duyurdu.

BAKANLAR İSTANBUL'A GELDİ

Ankara'daki çalışmalarını yarıda kesen Soylu, Sağlık Bakanı Recep  Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor  Bakanı Akif Çağatay Kılıç İstanbul'a geldi.

Soylu, Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, "İki patlama olduğu  arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer  Plaza ile yan yana olan, daha önce 'Beleştepe' denilen yerde, diğeri ise Maçka  Parkı'nda. Maçka Parkı'ndakinin canlı bomba olduğu değerlendiriliyor." diye  konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Soylu, Akdağ, Kaya ve Kılıç,  terör saldırılarının meydana geldiği yerde inceleme yaptı, İstanbul Valisi Şahin  ve Emniyet Müdürü Çalışkan'dan bilgi aldı.

Kurtulmuş ve beraberindeki bakanlar, saldırıda yaralananları tedavi  gördükleri Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp  Fakültesi Hastanesi'nde ziyaret etti.

YOĞUN BAKIMDAKİ 3 YARALININ DURUMU CİDDİ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İçişleri  Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Akdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya,  Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, İstanbul  Valisi Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan ile Polis Eğitim ve Kongre  Merkezinde (PEKOM) İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin basın mensuplarına  açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, terör saldırılarına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Maalesef dün 22.29 sıralarında Beşiktaş Vodafone Arena Stadının  çıkışında elim bir terör saldırıyla karşı karşıya kaldık. Beşiktaş-Bursaspor  arasındaki müsabakanın hemen bitiminde Beşiktaş taraftarı ve ardından Bursaspor  taraftarı stadı terk ettikten sonra staddaki asayişi sağlamakla görevli olan  çevik kuvvet polislerini doğrudan doğruya hedef alarak yapılan bombalı saldırı  oldu. Bombalı saldırı sırasında önce Beleştepe olarak isimlendirilen yerde oradan  geçmekten olan seyir halindeki bir araç patlatıldı ve 45 saniye sonra da Maçka  parkında yine polislerin bulunduğu bölgede bir kişi durduruldu ve o kişinin de  kendini patlatması sonucu 2 bombalı saldırıyla çok hain, çok alçak terör  saldırısıyla Türkiye olarak karşı karşıya kalmış olduk."

Süleyman Soylu, "Bu iki patlamada milletimize üzülerek ve içimiz  yanarak belirtiyoruz ki şu anda Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmiş 29 şehidimiz var.  İkisi sivil, biri emniyet müdürü, biri emniyet amiri olmak üzere toplam 27 polis  arkadaşımız. 166 şu ana kadar tespit edilen yaralımız var." dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise saldırının ardından ilk 4 dakika  içerisinde ilk ambulansın olay yerine ulaştığını belirterek, 106 ambulansla ve  çok sayıda Ulusal Medical Kurtarma Ekibi elemanı ve 112 acil personeliyle  yaralılara müdahale edildiğini söyledi.

Akdağ, "Hastanelerimizde kayıtlı hasta sayısı 166, bunlardan 20'si  evlerine gönderilebilmiştir. Şu anda halihazırda ameliyat halinde olan 17  kardeşimiz var. 6 kardeşimiz de yoğun bakımda, yoğun bakımda olan kardeşlerimizin  3'ünün durumu oldukça ciddi." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'taki terör saldırılarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ADININ VE YÖNTEMİNİN HERHANGİ BİR ÖNEMİ YOKTUR"

Açıklama şu şekilde:

"Bu gece, Beşiktaş'ta, güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının hemen arkasından yaşanan patlamaların, mümkün olan en büyük can kaybını verdirmeyi hedeflediği anlaşılmaktadır. Bu eylemler neticesinde, maalesef, şehitlerimiz ve yaralılarımız vardır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar diliyorum.Terörün, her türlü değeri ve ahlakı çiğneyen yüzünün en çirkin haline, bu gece İstanbul'da, bir kez daha şahit olduk. Türkiye ne zaman, geleceğe yönelik olumlu bir adım atsa, cevabı hemen, terör örgütleri eliyle kan, can, vahşet, kaos olarak önümüze gelmektedir. Son yıllarda defalarca yaşadığımız bu alçak saldırıyı yapan terör örgütünün adının ve yönteminin herhangi bir önemi yoktur. PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla, FETÖ'süyle tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır"

"BU SALDIRILAR, BİZİM ŞEVKİMİZİ VE KARARLILIĞIMIZI TÖRPÜLEMEK YERİNE, TAM TERSİNE DAHA DA KESKİNLEŞTİRİYOR"

"Türkiye'nin, bu ahlaksız terör saldırısından sonra da yaralarını kendisinin saracağını, yasını hakiki dostlarıyla birlikte kendi başına tutacağını, yasak savma kabilinden açıklamalar dışında yanında kimseyi bulamayacağını biliyoruz. Terörle mücadele eden Türkiye'nin ve Türk milletinin yanında yer almak yerine, terör örgütlerini ve teröristleri desteklemeyi tercih eden ülkelerin, bu olaydan sonra farklı davranmalarını beklemek için sebebimiz kalmamıştır. Allah'ın yardımıyla, ülke ve millet olarak, terörün, terör örgütlerinin, teröristlerin ve elbette onların arkalarındaki güçlerin üstesinden geleceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu saldırılar, bizim şevkimizi ve kararlılığımızı törpülemek yerine, tam tersine daha da keskinleştiriyor. Mücadelesini, “ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışıyla veren bir milleti yolundan döndürecek bir silah daha icat edilmemiştir"

"MÜCADELEMİZİ DURMADAN, DURAKSAMADAN SÜRDÜRECEĞİZ"

"Biz, meselelerimizin üzerinden gelecek dirayete ve cesarete sahibiz. Tıpkı bölücü terörle mücadelede, tıpkı 15 Temmuz'da verdiğimiz şehitlerimiz gibi, bu gece Beşiktaş'taki kayıplarımızı da yüreğimize gömecek, onların hatıralarını ilanihaye yaşatacak, ama aynı zamanda hedeflerimiz doğrultusunda kararlı bir şekilde yürümeye devam edeceğiz. Bin yıldır bu toprakları vatan yapmak için döktüğümüz kanlara yenilerinin eklendiğini, ekleneceğini bilerek, mücadelemizi durmadan, duraksamadan sürdüreceğiz. Devlet ve millet olarak bu olayın ve müsebbibi canilerin peşini asla bırakmayacağız. Bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum"

BAŞBAKAN YILDIRIM'IN AÇIKLAMASI

Başbakan Yıldırım, terör saldırısına ilişkin yazılı açıklamasında,  şunları aktardı:

"Hayata, huzura, mutluluğa pusu kuran katiller devlet ve milletimizin  bütünlüğüne halel getiremeyecekler, Türkiye'yi demokrasi ve hukuk yolundan  çeviremeyeceklerdir. Aziz milletimize şimdiden büyük sabır ve metanet diliyorum.  Aziz şehitlerimizin kanı yerde kalmayacaktır. Yaralılarımıza şifa diliyorum.  Hayata kasteden katiller ve kendi bedenlerini de imha eden o aşağılık ruhları  ölüme gönderen odaklar da hak ettikleri cevabı alacaklardır. Hükümetimiz ve  bakanlarımız alçak saldırının aydınlanması için bütün dikkatiyle teyakkuz  halindedir. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın ve daima insanlığın vicdanı  olan ülkemizi, milletimizi ve devletimizi korusun."

KURTULMUŞ İNCELEMELERDE BULUNDU

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bombalı saldırının meydana geldiği yerde inceleme yaptı.

Burada incelemelerde bulunan Kurtulmuş ve beraberindeki bakanlar, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'dan bilgi aldı. 

ÜÇ BAKAN YARALILARI ZİYARET ETTİ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hamidiye Şişli Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. 3 bakan hastanede tedavi olan yaralıları ziyaret etti. (DHA)

'İKİ PATLAMA OLDUĞU DEĞERLENDİRİLİYOR'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İki patlama olduğu  arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer  Plaza ile yan yana olan, daha önce 'Beleştepe' denilen yerde, diğeri ise Maçka  Parkı'nda. Maçka Parkı'ndakinin canlı bomba olduğu değerlendiriliyor." dedi. 

Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya ile Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanında  İstanbul'daki patlamaya ilişkin açıklama yaptı.

Soylu, "Öncelikle milletimize geçmiş olsun, çok hain ve alçak bir  planla gerçekleştirilmiş bir olay, "İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından  değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer Plaza ile yan yana olan,  daha önce 'Beleştepe' denilen yerde, diğeri ise Maçka Parkı'nda. Maçka  Parkı'ndakinin canlı bomba olduğu değerlendiriliyor" dedi.

Soylu, bunların teyide muhtaç bilgiler olduğunu vurgulayarak, şöyle  konuştu:

 "Şu anda bütün arkadaşlarımız olayın aydınlatılması noktasında  çalışmalarını sürdürüyorlar. Yaralılar Şişli Etfal başta olmak üzere yakın bir  çok hastaneye sevk edildi. Sağlık Bakanımız, Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanımızla ilk önce olay yerine gideceğiz. Milletimize ve özellikle polis  teşkilatımıza, emniyet teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Şehit  konusunda şimdi değil biraz sonra vali ve emniyet müdürümüzle bir değerlendirme  yaptıktan sonra kamuoyuna açıklama yapağız. Olay yerine gidiyoruz." (AA)

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'ta  Vodafone Arena Stadyumu yakınındaki bombalı saldırıyla ilgili yetkililerden bilgi  aldı. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bir dizi  telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan gelişmeleri takip ediyor.

Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile ayrı ayrı telefonla görüşerek  saldırı hakkında bilgi aldı.

 İstanbul'da Tarabya'daki ikametgahında bulunan Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın gelişmeleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile  birlikte takip ettiği öğrenildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI

Başbakan Binali Yıldırım, Beşiktaş'taki patlamalara  ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'den bilgi  aldı. 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, İçişleri  Bakanı Soylu ve İstanbul Valisi Şahin ile görüştü.

Başbakan Yıldırım, Soylu ve Şahin'den patlamalara ilişkin bilgi aldı.

5 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş'ta çevik kuvvet ekibine yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin terörden sorumlu başsavcı vekili İsmail Uçar ile 5 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. (İHA)

Bursaspor'dan patlama sonrası açıklama
 

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0