13.10.2017 18:02 | Son Güncelleme:

İstanbul'da konutlara öğrenci akını

Milliyetemlak.com verilerine göre İstanbul’da nüfus artışı ile doğru orantılı olarak hareketlenen gayrimenkul sektörü, üniversite yerleşkelerinin çevre semtlerinde de ivmesini koruyor.

Her geçen yıl sayıları hızla artan vakıf üniversiteleriyle birlikte öğrenciler, öğretim görevlileri, idari ve teknik personeller, güvenlik görevlileri ve diğer çalışanlar yüksek oranda bir kiralık daire talebi oluşturuyor. Bu talep bir taraftan üniversite civarındaki ev sahiplerinin kiracı bulmasını kolaylaştırırken diğer taraftan yeni inşaat projeleri hayata geçirilerek büyük firmalar için de bir fırsat doğuruyor. Milliyetemlak.com verilerine göre satılık daireler minimum 140.000 TL’den alıcı bulurken yeni inşaatlarda fiyatlar 250.000 TL’den başlıyor. Artan rekabetle arz ve talep dengesi şekilleniyor. İstanbul özelinde uzak mesafeler, yoğun trafik ve ulaşım sorunları göz önünde bulundurulduğunda kampüslere yakın yerleşim alanları yaşam kalitesi açısından gözde hale geliyor.

ANADOLU YAKASI ÖĞRENCI NÜFUSUNUN YOĞUNLAŞTIĞI BÖLGELER

Maltepe ilçesi Ataşehir, Kartal ve Kadıköy’ün ortasında yer alan konumuyla bu ilçelerdeki üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Kayışdağı Mahallesi’ndeki Yeditepe Üniversitesi, Dragos’ta bulunan İstanbul Şehir Üniversitesi, Büyükbakkalköy’de yer alan Maltepe Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Göztepe yerleşkesi bölgenin öğrenci potansiyelini gösteriyor. Milliyetemlak.com’da öğrenciye uygun kiralık 1+1 apartman daireleri aylık ortalama 1.200 TL ila 2.000 TL arasında değişiyor. Eşyalı veya eşyasız olarak kiralanabilen dairelerin fiyatları yeni yapılan binalarda daha yüksekten sahiplerini buluyor. 1+1 daireler 1 veya en fazla 2 öğrenci tarafından tercih edilirken kalabalık öğrenci grupları 2+1 veya 3+1 dairelere yöneliyor. Fiyatları 1.100 TL’den başlayıp 4.000 TL’ye kadar çıkabilen büyük daireler, içinde yüzme havuzu ve sosyal tesis de barındıran sitelerde bulunuyor. Birden fazla banyolu ve farklı ısıtma sistemli evler de ilanlar arasında yer alıyor.

AVRUPA YAKASI ÖĞRENCI DINAMIKLERI

Beşiktaş ilçesi her kesimden insan profili için ulaşım açısından en rahat yerleşim yerlerinden biri olarak öğrencilerin de yoğunlukta olmasıyla göze çarpıyor. Bebek’te bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Ortaköy’de yer alan Galatasaray Üniversitesi, merkeze yakın Bahçeşehir ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile Beşiktaş oldukça kalabalık bir akademik nüfusa hizmet veriyor. Komşusu Sarıyer ilçesine bağlı Maslak semti de İstanbul Teknik Üniversitesi ve Işık Üniversitesi’ne ev sahipliği yapıyor. Beşiktaş ve Sarıyer’de dairelerin büyüklüğüne ve konumuna göre aylık kira bedelleri milliyetemlak.com ilanlarında 1.600 TL ile 4.000 TL arasında değişiyor. Diğer taraftan yine sahil kesiminde Beyoğlu ve Fatih ilçeleri de yoğun bir öğrenci nüfusu barındırıyor. Özellikle Beyazıt’ta bulunan ve İstanbul’un en eski ve köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi civarındaki Çapa, Fındıkzade, Haseki, Kocamustafapaşa gibi semtler ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin yer aldığı Fındıklı semti gayrimenkul sektörü açısından dikkat çekiyor. Bu ilçelerde kiralık daireler 1.200 TL ile 3.000 TL arası fiyatlanıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0