17.05.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 17.05.2018-1:30 A-A+

İSTANBUL’DA SANAT MARATONUİstanbul’un farklı bölgelerinde görücüye çıkan sergiler, şehirde sanat rüzgarı estirdi. Yağlıboya, fotoğraf ve objelerden oluşan eserler, ilgi gördü.

Engellilere destek

Engelli sanatseverlerin yeteneklerini keşfetmek amacıyla hayata geçirilen ‘Bu Tuval Senin’ yarışmasında birinciliğe layık görülen eserler, Pera Palace’ta sergilendi. Fatoş Altınbaş Sarıgül ve Demet Sabancı Çetindoğan’ın da aralarında bulunduğu jüri üyeleri tarafından değerlendirilen 700 eser arasından seçilen 50 parça, sergi esnasında satıldı. Elden edilen gelir, Türkiye Beyazay Derneği’ne bağışlandı.

Mehmet Gün’e saygı  duruşu 

Galeri Baraz, Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinden Mehmet Gün’ün eserlerine ev sahipliği yapıyor. 1980’lerin ortasından beri sanatçıyla çalışan Yahşi Baraz ve kızı Rüya Baraz’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen sergide, akrilik-karışık teknik malzemeyle yapılmış eserler yer alıyor. 2014’te hayatını kaybeden Gün, yaşamının büyük kısmını Viyana ve Berlin’de geçirdi. Soyut dışavurumcu eserler üreten sanatçı, felsefe ve astro-fizikten etkilendi. Sergiyi, 19 Mayıs’a kadar ziyaret edebilirsiniz. 

Tablolar ilgi gördü

Lise yıllarında başladığı resim çalışmalarını, Türk resminin önde gelen isimlerinden Ercüment Kalmuk ve Mahmut Cüda’yla sürdüren Özden Narin’in 19’uncu kişisel sergisi, Nişantaşı Galeri İdil’de açıldı. Yurt içinde ve dışında birçok koleksiyonda eserleri bulunan sanatçının, yağlı boya tabloları ilgi gördü. Narin’in sergisi 21 Mayıs tarihine kadar açık kalacak.

Fransız küratörü ağırladılar

Ünlü Fransız fotoğraf sanatçısı ve küratör Frederick-Edwin Bertin, EPOS 7 Derneği’nin davetlisi olarak İstanbul’a geldi. Bertin, Pera Palas’ta düzenlenen kahvaltıda, sanatseverlerle buluştu. Etkinliğe, dernek başkanı Zafer Kozanoğlu, yönetim kurulu üyeleri Özgür Doğa Keleş ve Berna Çebi ’nin yanı sıra Demet Sabancı Çetindoğan, Didem Çapa ve Monik İpekel de katıldı.

Düş dünyasını araladı

Ceylan Atuk’un ‘Düş Dünyam’ sergisi, artgalerimBEBEK’te meraklılarını bekliyor. Sanatçı, 3 Haziran’a kadar açık kalacak sergisi için şunları söyledi: “Bizi biz yapan, geçmişten zevk alan, geleceğe doğru hevesli bir halle sirayet eden düşlerimiz. 

Oscar Wilde’ın da dediği gibi, ‘Kimse geçmişini geri alacak kadar zengin değil’. Bu yüzden onunla yüzleşmekten başka şansımız yok.

Dev buluşma 

Ali Şahinler ve Doğan Timurlenk, özel koleksiyonlarından oluşan sergilerinin açılışını, Galatea Art’da gerçekleştirdi. ‘Dünya Devleri ile Türk Devlerinin Buluşma Sergisi’nde, aralarında Monet, Rembrandt Van Rijn, Oscar Kokoschka, Naci Kalmukoğlu, Halil Paşa ve Zeki Faik İzer’in de bulunduğu sanatçıların eserleri görücüye çıktı. 

Etiketler
Bilgi Yarışması"Dostlar Beni Hatırlasın" şiiri hangi şairimize aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.