13.08.2017 02:30 | Son Güncelleme:
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

İstanbul galerilerinde neler oluyor?

İstanbul’un en önemli galerilerinden biri olan Galeri Rampa’nın kapanmasının ardından bu sene sanat sezonu heyecanlı bir haberle açılıyor.

Pi Artworks, Galeri Nev İstanbul, artSümer ve Mixer sezonu Karaköy’deki Mumhane Caddesi’ndeki yeni adreslerinde izleyicileri ağırlayacaklar. Beyoğlu Mısır Apartmanı’nda uzun yıllardır ziyaretçilerini ağırlayan Pi Artworks ve Galeri Nev İstanbul’a ek olarak, hali hazırda Karaköy’de konumlanmış olan artSümer ve Sıraselviler’deki mekânından taşınacak olan Mixer’in de katılımıyla galeriler aynı çatı altında bir araya geliyor. Bu sokağın hemen karşısındaki binaya taşınan Sanatorium ise Karaköy’de yeni oluşan bu sanat rotasının bir parçası oluyor.

Galerilerden gelen açıklamada kurumların, “sanat alanında birlikte hareket etmenin ve dayanışma içinde olmanın yaratacağı sinerjiden heyecan ve mutluluk duyulduğu,” belirtiliyor. Galeriler 9 Eylül’den itibaren sergilerini ziyarete açmaya başlayacaklar. Binanın resmi açılışı ise 20 Eylül’de gerçekleşecek. Galeri Nev’de İnci Eviner’in ‘Ufkun Altında’ adlı sergisi, Pi Artworks’te Nancy Atakan’ın ‘Çizgiler Camiası’ sergisi, artSumer’de Gözde İlkin’in ‘Gaipten Gösteri’ ve Erdal Duman’ın ‘Casus Belli’ sergisi, Mixer’de ‘Otomata’ adlı karma sergi, Sanatorium’daki Kemal Özen’in ‘Yapay Cehennemler’ sergisi görülebilecek. 

Artık projelerle devam edecek

Empire Galeri mekânının kapandığını ve projelere devam edeceğini açıkladı. Galeri “Bir proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme inisiyatifi olarak The Empire Project yurt içi ve yurt dışında sanat ve sanatçı odaklı prodüksiyonlarına devam edecektir. Odağını mekan bağımlılığı anlayışından uzaklaştırarak, tüm enerjisini sanat ve kültür alanında proje yürütmeye adayacaktır” açıklamasında bulundu.

Konağa hoş geldiniz

Pilot Galeri Sıraselviler’deki mekânında sergilerine ve etkinliklerine devam edecek. Bu kapsamda Constantinos Taliotis’in solo sergisi galeride yer alacak. Ancak galeri izleyicileri aynı zamanda Cihangir’e de yönlendiriyor. Çünkü Halil Altındere’nin ‘Welcome to Homeland’ adlı sergisi bir dönem Japon konsolosluğuna da ev sahipliği eden Sadık Paşa Konağı’nda açılacak. Sergi 11 Eylül - 21 Ekim arasında gezilebilecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0