İstanbulun 7 tepesi hangileri?

Hepimiz duymuşuzdur “İstanbul yedi tepe” isimli bir deyim duymuşuzdur.  Peki kaçımız bu deyimdeki tepelerin nereler olduğunu biliyor? Bakalım İstanbul’un 7 tepesi hangileri?

İstanbulun 7 tepesi hangileri?

Bunlardan hiç biri değil

Bunlardan hiç biri değil

Gayrettepe, Sahintepe, Maltepe… Hayır bunlardan hiç biri İstanbul’un tepelerinden biri değil. İstanbul’un tepeleri denildiğinde akla Tarihi Yarımada gelmelidir.

1- Sarayburnu

1- Sarayburnu

İsminin nereden geldiğini az buçuk tahmin edebiliyorsunuz. Topkapı Sarayı’nın bulunduğu tepedir. Sarayın oraya yapılma nedeni zaten konumunun iyi olmasıdır.

2- Çemberlitaş

2- Çemberlitaş

Denizden 40 metre yüksekte bulunan tepe Çemberlitaş anıtının bulunduğu yerdir. Topkapı Sarayı’na yakın bir yerde ama tabii ki de ayrı bir tepe olarak anılmaktadır.

3- Süleymaniye

3- Süleymaniye

En belirgin tepe belki de Süleymaniye Camii’nin olduğu yerdir. Eski Saray da burada inşa edilmişti. Beyazıt Meydanı da Süleymaniye tepesinde yer alıyor.

4- Fatih

4- Fatih

Fatih Camii’nin bulunduğu bu tepe İstanbul’un aslında en önemli tepesi olmuş. Havariyyun Kilisesi, Fatih Camii’nden önce bu tepede bulunuyormuş.

5- Yavuz Selim

5- Yavuz Selim

Denizden 50 metre yükseğe çıkınca Yavuz Sultan tepesiyle karşılaşıyoruz. Fatih tepesine yakın bir konumda. Haliç ve Boğaz manzarası eşsizdir.

6- Edirnekapı

6- Edirnekapı

Surlar’dan çıkmadan önce son tepe Edirnekapı tepesidir. 70 metre yüksekte bulunur. Tepenin sonunda surlar başlar Eski İstanbul biter.

7- Kocamustafapaşa

7- Kocamustafapaşa

Belki de diğerlerinden en farklı konumda olan Kocamustafapaşa’dır. Tek sıra halinde dizilen tepelerden farklı olarak hizanın dışında bulunur. Marmara Denizi’ne doğru bakan tepede Roma döneminde ise Arkadius Forumu ve sütunu yer almaktaydı.

Sıralama bu şekilde

Sıralama bu şekilde

İstanbul'un tepelerinin sıralaması da haritadaki gibi.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak