Siyaset
22.12.2012 - 08:31 | Son Güncelleme: 22.12.2012-10:00

İşte Ankara'da Putin'e sunulan Suriye formülü

Ankara'nın Putin'e sunduğu Suriye planının ayrıntıları ortaya çıktı.

Sitene Ekle
İşte Ankara'da Putin'e sunulan Suriye formülü


Sabah Gazetesi'nin haberine göre,Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e İstanbul ziyaretinde sunulan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun sır gibi sakladığı Suriye formülü ortaya çıktı. Esed'in son şansı olarak görülen formülün ayrıntıları şöyle; * Takvimde birinci gün yapılacaklardan altıncı ayda atılacak adımlara kadar her şeyin sıralaması detaylı bir şekilde yapılmış durumda.

* Geliştirilen formüle göre, Esed hemen görevi bırakmayacak. Ancak geçiş süreci başlar başlamaz üç ay içerisinde yetkiyi bir başka isme devrederek koltuğunu bırakacak. Böylece muhaliflerin isteği de yerine getirilmiş olacak.

* 3 ay içinde geçiş hükümeti kurulacak ve tüm yetki geçiş hükümetine verilecek. Geçiş hükümetini muhalifler oluşturacak. Ancak Esed yönetiminde görev yapmış, eli kana bulaşmamış siviller de geçiş hükümetinden dışlanmayacak.

* Suriye ordusu sivil yapının emrinde olacak. Özgür Suriye Ordusu bu süreçte de varlığını sürdürecek. Formülün işlemesinde BM aktif rol oynayacak.

Geçiş süreci formülünü Esed'in kabul etmeyebileceği belirtiliyor. Plana Rusya desteği de sağlandığı için Esed'in öneriyi reddetmesi uluslararası arenadaki destekçilerini de tamamen kaybedeceği şeklinde yorumlanıyor.


Etiketler: Haber, Haberler, Gazete, Putin, ANkara, Suriye,
Bilgi YarışmasıABD Havacılık ve Uzay Dairesinin kısaltılmış adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Ülkemizde yamaç paraşütüne en uygun ilçemiz hangisidir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX