09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ANKARA-Milliyet

işte CHP’den ‘adil seçim’ için 18 öneri

CHP, parlamento dışı sekiz parti ile gerçekleştirdiği temaslar sonucu hazırladığı raporu, seçim ittifakı ve güvenliğini düzenleyen teklif kapsamında değerlendirilmek üzere dün Ak Parti’ye iletti.

CHP’nin Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a sunduğu raporda, yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması, YSK kararlarının yargı incelemesine açılması ve seçimlerde en az yüzde bir oy alan partilerin Hazine yardımı alabilmesi önerileri dikkati çekti. 

Raporun Milli Mutabakat Komisyonu’nca inceleneceğini belirten Elitaş, bu önerilerin Genel Kurul aşamasında teklife yansıtılması konusunda da çok ümit vaat etmedi. 

1 - Teklifin aynı binada oturan seçmenlerin aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandık bölgelerinde oy kullanabilmelerini öngören 1. maddesi, teklif metninden çıkarılmalıdır. 
2 - Vali veya il seçim kurulu başkanının talebi doğrultusunda sandıkların taşınmasına olanak tanıyan madde metinden çıkarılmalıdır. 
3 - Yatağa bağımlı seçmenler için getirilen seyyar sandık uygulaması, seyyar sandık listelerinin nasıl oluşacağı, bu sandıklarda güvenliğin nasıl sağlanacağına ilişkin soru işaretleri barındırmaktadır. Bu hüküm 
yeniden düzenlenmelidir.
4 - Teklifin 3. ve 4. maddeleri sandık kurulu başkanı ve üyeliklerinin belirlenmesi noktasında siyasi partilerin müdahil olabildiği mevcut düzenlemeyi kaldırarak, siyasi iktidarın ağırlığını artıracak biçimde, kamu görevlileri arasından seçim yapılmasını getirmektedir. Eski haline döndürülmesi uygun olacaktır.
5 - Teklifin 5. maddesiyle, birlikte yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde oy pusulalarının aynı zarfa konulması hükmünü getirmektedir. Bu durum, kuvvetler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmamakta. 
6 - Teklifin 6. maddesiyle getirilen oy pusulaları ve zarflarının filigranlı kağıt kullanılarak hazırlanması olumlu bir düzenleme olmakla birlikte, sonraki maddeler sandık kurulu mührünün yerine bir güvence olarak getirileceği anlaşılmaktadır. Filigranlı pusula ve zarf, sandık kurulu mührü ile birlikte uygulanırsa, seçim güvenliği açısından daha tatmin edici bir düzenleme olacaktır.
7 - Teklifin 7. maddesiyle getirilen sandık çevresi tanımlaması, propaganda yasağı ve kolluk kuvvetinin görev ve yetki alanı bakımından muğlaklık içermekte. Bu düzenlemeyle sandığın fiili durumlara açık hale getirilebileceği, iktidar dışındaki siyasi partilerin denetiminden kaçırılabileceği endişelerini paylaşmaktayız .
8 - Teklifin 8. maddesiyle, mevcut düzenlemede sandık kurulu başkanı ve üyelerine tanınan kolluk çağırma yetkisi, tüm seçmenlere tanınan bir yetki olarak genişletilmektedir. Düzenleme silah gölgesinde seçim yapılması riskini taşımakta, bu durumda seçmenin oy kullanmasını baskılayabilecek ve seçimlere katılma oranını ciddi bir biçimde düşürebilecektir.
9 - Sandık kurulu mührü zorunluluğu devam etmelidir. 
10 - İttifak yapan partilerin kendi logolarıyla, ancak tek liste olarak seçime gidebilmeleri ya da ittifak yapan partilerden herhangi birine basılmayan mührün geçerli sayılmaması biçiminde uygulama düzenlenmeli, “ortak oy” kavramı kaldırılmalıdır. 
11 - Tek liste halinde seçimlere katılmayan ittifak partilerinin, milletvekili hesaplamalarının ittifakın toplam oyu üzerinden yapılması hakkaniyet ölçülerine uygun olmamakta, milletvekili hesaplamalarının siyasi parti listeleri bazında değerlendirilmesi gerekmektedir. 
12 - 19.5 aydır süren OHAL rejimine vakit kaybetmeksizin son verilmeli.
13 - Yüzde 10’luk ülke barajı tamamen kaldırılmalı. 
14 - Başta barolar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının gözlemci statüsüyle seçim günü sandıklarda ve oy kullanma alanlarında çalışabilmesi olanaklı kılınmalıdır. 
15 - Mühürsüz oyların geçerli sayılmasına ilişkin YSK kararı da göz önüne alınarak, YSK kararlarının yargı incelemesine derhal açılması sağlanmalıdır.
16 - Görme engelli yurttaşlar için Braille alfabesi ile basılmış pusula sağlanması başta olmak üzere engelli bireylerin iradelerini özgürce yansıtabilecekleri değişiklikler yapılmalı.
17 - 9 Şubat 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan KHK ile yürürlüğe giren ve propaganda eşitsizliği noktasında özel televizyonlara ilişkin YSK’nın denetimini kaldıran mevzuat değişikliği geri çekilmelidir. 
18 - Seçimlerde en az yüzde 1 oy alan siyasi partilerin hazineden yardım alabilmeleri mümkün kılınmalı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5