17.08.2011 12:48 | Son Güncelleme:

İşte CHP'nin yeni MYK'sı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üye sayısını 17’den 16’ya düşürürken 9 yeni isim MYK’ya girdi.

Örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Tanıtım, Basın ve Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine kaydırılırken daha önce bu görevde olan Erdoğan Toprak İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına kaydırıldı. Faik Öztrak, Sencer Ayata, Emrehan Halıcı, Sezgin Tanrıkulu ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil yerlerini korudu.

-10 İSİM LİSTEDIŞI-

Nihat Matkap, Atilla Emek, Gökhan Günaydın, Yakup Akaya, Faruk Loğoğlu, Birgül Ayman Güler, M. Zeki Gündüz, Perihan Sarı MYK’ya giren yeni isimler olurken Hurşit Güneş, Süheyl Batum, Volkan Canalioğlu, Umut Oran, İzzet Çetin, Osman Korutürk, Gülsün Bilgehan, Engin Altay, Alaattin Yüksel, Sena Kaleli MYK dışında kaldı.

-ÖRGÜTLER TEKİN’DEN ALINDI MATKAP’A EMANET EDİLDİ-

Yeni MYK’da en çok merak edilen konulardan birisi Gürsel Tekin’in Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini koruyup korumayacağı idi. Kılıçdaroğlu, Tekin’den bu görevi alarak yeni dönemde örgütleri Nihat Matkap’a emanet etti.

-16 KİŞİLİK YENİ MYK’NIN 10’U MİLLETVEKİLİ-

CHP’nin eski yönetiminde 3 kadın yer alıyordu. Yeni MYK’da üye sayısı 1 azalmasına karşın kadın sayısı 1 artarak 4’e yükseldi. Birgül Ayman Güler, Ayten Kayalıoğlu, Perihan Sarı ve Bihlun Tamaylıgil yeni MYK’nın kadın üyeleri.

Kılıçdaroğlu, MYK değişimi konusunda daha önce yaptığı açıklamada yeni MYK’nın tüm üyelerinin milletvekili olduğu için parti yönetimine yeterince zaman ayıramayacağını, bu nedenle milletvekili olmayan Parti Meclisi (PM) üyelerine görev vereceğini belirtmişti. 16 kişilik yeni MYK’nın 6’sı milletvekili olmayan isimlerden oluşuyor. Nihat Matkap, Atilla Emek, Yakup Akaya, Mehmet Zeki Gündüz, Ayten Kayalıoğlu ve Perihan Sarı MYK’nın milletvekili olmayan isimleri.

-YENİ MYK’DA 9 YENİ İSİM-

Örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Tanıtım, Basın ve Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine kaydırılırken daha önce bu görevde olan Erdoğan Toprak İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına kaydırıldı. Faik Öztrak, Sencer Ayata, Emrehan Halıcı, Sezgin Tanrıkulu ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil yerlerini korudu.

Önceki MYK’da Süheyl Batum’un yürüttüğü seçim ve hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığına Atilla Emek getirildi. Önceki MYK’da Volkan Canalioğlu’nun yürüttüğü yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığını Gökhan Günaydın yapacak. Önceki MYK’da İzzet Çetin işçi ve memur sendikaları ile meslek odalarından sorumlu, Umut Oran da işveren sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarından sorumlu genel başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Yeni MYK’da bu iki alan birleştirilerek görev Yakup Akkaya’ya verildi. Emekli büyükelçi Osman Korutürk’ün yürüttüğü dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığına yine emekli büyükelçi Faruk Loğoğlu, Engin Altay’ın yürüttüğü gençlik örgütlenmesinden sorumlu genel başkan yardımcılığına M. Zeki Gündüz, Sena Kaleli’nin yürüttüğü parti içi eğitimden sorumlu genel başkan yardımcılığına Perihan Sarı getirildi.

Kılıçdaroğlu'nun belirlediği MYK şu şekilde;  

 1. Nihat Matkap Örgütlenme Ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 2. Erdoğan Toprak İdari Ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 3. Atilla Emek Seçim Ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 4. Gürsel Tekin Tanıtım, Basın ve Propagandadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 5. Gökhan Günaydın Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 6. Yakup Akkaya İşçi Memur Sendikaları, Emekliler Ve Emek Bürolarıyla Sendikaları, Meslek İşveren  Kuruluşları Ve Diğer Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 7. Faruk Loğoğlu Dış İlişkiler Ve Yurtdışı Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 8. Birgül Ayman Güler kadın örgütlenmesi ve kadın kollarından sorumlu genel başkan yardımcısı
 9. M. Zeki Gündüz gençlik örgütlenmesi ve gençlik kollarından sorumlu genel başkan yardımcısı
 10. Faik Öztrak Ekonomik Ve Mali Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 11. Ayten Kayalıoğlu Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 12. Sencer Ayata Ar-Ge; Bykp’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 13. Perihan Sarı Partiiçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 14. Mehmet Emrehan Halıcı Bilgi Ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 15. Sezgin Tanrıkulu İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
 16. Bihlun Tamaylıgil Genel Sekreter
Bu habere ifade bırak
 • 0Mutluyum
 • 0Şaşkınım
 • 0Kararsızım
 • 0Kızgınım
 • 0Üzgünüm
Toplam Oy0