02.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Mert İnan / İSTANBUL

Işte FETÖ’nün Almanya yapılanması

SETA tarafından hazırlanan raporda, FETÖ’nün Almanya’daki yapılanması gün yüzüne çıkarıldı. Örgütün medyadan iş dünyasına kadar birçok alanda etkili olduğu vurgulanan raporda, Abdullah Aymaz’ın ‘Avrupa imamı’ olduğu belirtildi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), FETÖ’nün Almanya’daki yapılanmasını gün yüzüne çıkartan yeni bir rapor hazırladı. Kemal İnat, Enes Bayraklı, Kazım Keskin, Ömer Yılmaz, Halil İbrahim Doğan, Serra Can tarafından hazırlanan kapsamlı rapor, “Almanya’da FETÖ yapılanması ve Almanya’nın FETÖ politikası” başlığını taşıyor. Almanya’daki “Kimse Yok mu Derneği”, “Girişimciler Derneği Federal Birliği” (Bundesverband der Unternehmervereinigung-BUV), “Alman Diyalog Kurumları Birliği”nin (Bund Deutscher Dialog Institutionen) FETÖ’nün ülkedeki en güçlü yapıları olduğuna dikkat çekilen raporda, Abdullah Aymaz’ın “Avrupa imamı”, Hayrettin Özkul’un “Almanya imamı”, Ercan Karakoyun’un “Almanya sözcüsü” olduğu vurgulanıyor. 

Özel okullar kurdular
SETA’nın raporunda FETÖ’nün Almanya’daki ekonomik faaliyetlerini, 2009 yılında kurduğu Girişimciler Derneği Federal Birliği (Bundesverband der Unternehmervereinigung, BUV) isimli çatı örgüt tarafından yürüttüğü, 20 derneğin üye olduğu BUV’un 3 binden fazla işletmeyi temsil ettiği belirtildi.
Raporda FETÖ’nün 1995’te Stuttgart’ta “Das Bildungshaus BIL” isimli etüt merkezini kurduğu, Almanya’daki FETÖ bağlantılı etüt merkezi sayısının 150’ye ulaştığı, 2003 yılından itibaren Stuttgart, Berlin, Köln, Hamburg, Hannover, Mannheim ve Karlsruhe gibi şehirlerde özel okullar kurulmaya başlandığı, toplamda özel okul sayısının 24’e ulaştığı vurgulanandı. SETA’nın raporunda 2013 Aralık ayından bu yana Diyalog ve Eğitim Vakfı’nın (Stiftung Dialog und Bildung) örgütün halkla ilişkiler birimi şeklinde hareket ettiği, 16 vakfın başkanı ve örgütün Almanya’daki temsilcisi şeklinde lanse edilen Ercan Karakoyun’un bu organizasyonun başında olduğu belirtildi.
FETÖ’nün medya ayağının amiral gemisi Offenbach merkezli World Media Group AG olduğuna değinilen raporda, şu tespitlere yer verildi: 
“Almanya’da medya alanında öne çıkan FETÖ kuruluşu ‘World Media Group’ isimli çatı örgütlenmesidir. Bu grubun altında merkezi Offenbach’ta bulunan ve Almanca yayımlanan Zaman gazetesi, Deutsch-Türkisches Journal adıyla yayım yapan internet gazetesi, aylık yayımlanan Die Fontäne, dergisi ile Almanca yayın yapan Ebru TV ve Samanyolu TV bulunmaktadır. Bu basın yayın ve medya kuruluşlarının yanı sıra FETÖ’nün ‘Tuwa Media GmbH’ isimli bir medya pazarlama şirketi, ‘Sun Print und Vertriebs GmbH’ isimli bir basım ve dağıtım şirketi ile ‘Zukunft Medien GmbH’ isimli bir yayın şirketi de bulunmaktadır. Zikredilen medya kuruluşları aracılığıyla FETÖ, örgüt lideri Gülen’in konuşmalarını örgüt elemanları ve takipçilerine ulaştırarak propaganda faaliyetlerini yürütmüştür.”
‘Etkisi giderek arttı’
“Yapının Almanya’daki iş dünyası temsilcilerinden olduğu Alman makamlarınca da ifade edilen BUV’un (Bundersverband der Unternehmervereinigung) yanı sıra 2007 yılında 28 Türkiye kökenli işletmecinin bir araya gelerek oluşturdukları ve sadece Brandenburg ve Berlin eyaletlerinden 150’nin üzerinde işletmeciyi etkisi altına almış olan Barex isimli dernek de adından çokça söz ettirmektedir. 3 bin işverenin dahil olduğu bir yapılanma olarak BUV, ilki 2011 yılında Stuttgart’ta, ikincisi de 2012 yılında İstanbul’da düzenlenen Türk-Alman Enerji Forumu adıyla iki önemli organizasyona imza atmıştır. 

İlki her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının himayesinde gerçekleştirilen organizasyonun ikincisine Türkiye’den 250, Almanya’dan 100 katılımcı davet edilmiştir. Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu’nun da (TUSKON) işbirliği ile gerçekleştirilen programın iki ülke enerji bakanlıklarının desteklerini de sağlamış olması bu tarihlerde örgütün etkisini giderek artırmış olduğunu göstermektedir.”

Yardım paralarını da amaç dışı kullandılarKimse Yok Mu Derneği’nin (Ist da Jemand), Almanya’da FETÖ adına faaliyet gösterdiğine dikkat çekilen raporda, “Almanya’da FETÖ’ye ait kurumların en önemlilerinden biri de ‘Ist da Jemand’ adı altında hizmet veren ‘Kimse Yok mu?’ derneği olmuştur. Örgüte aktarılan bağışlar ağırlıklı olarak bu dernek aracılığıyla toplanmıştır. FETÖ’nün sözü edilen dernek yoluyla topladığı paraları farklı amaçlar için kullandığı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan soruşturmalarda ortaya çıkmıştır. Buna göre Somali için toplanan yardım paralarının amaç dışı kullanılarak örgüte aktarıldığı tespit edilmiştir” denildi. 

‘TUSKON birçok ofis açtı’

“FETÖ’nün dünya genelinde en önemli ticari ağını oluşturan TUSKON, Almanya’nın birçok eyaletinde açtığı ofisler aracılığıyla örgütün ülkedeki ticari ağını genişletmiştir. Özellikle Barex Derneği’nin bünyesindeki 150 kadar şirket TUSKON’un desteğiyle ticari faaliyetlerini ülkenin geneline yaymayı başarmıştır. Bu destek karşısında örgütün Almanya’daki örgütlerine düzenli bağış yapan şirketlerin FETÖ ile olan bağı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılan soruşturmalarda ortaya çıkarılmıştır.”

Alman siyasetçilerle yakın ilişki

FETÖ’nün Almanya’daki bazı siyasiler üzerinde de belirli bir etkiye sahip olabilmek ve örgüt lehine lobi yapabilmek için Sol Parti (Die Linke) dışındaki Federal Meclis’te temsil edilen bütün partilere mensup politikacılarla ilişki kurma çalışmalarında bulunduğuna değinilen raporda şu ifadelere yer verildi:
“Örgüt üyeleri tarafından CDU partisinden Almanya Federal Meclisi eski Başkanı Rita Süssmuth’un örgüte yakınlığıyla bilinen Kültürlerarası Diyalog Forumu Danışma Kurulu’nda görev alması sağlanmıştır. Benzer şekilde Alman Parlamentosu Bundestag’daki Yeşiller Grubu’nun Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour, Gülen’e yakınlığıyla bilinen Frankfurt merkezli Kültürlerarası Diyalog Forumu’nun (Forum für Interkulturellen Dialog e.V.-FID) danışma kurulunda görev almıştır. Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ve SPD’den Gesine Schwann gibi önemli Alman politikacıların desteğini almayı başardı” iddiaları sıralandı.

FETÖ ile bağlantılı medya kuruluşları 

World Media Group AG
Zukunft Medya Ltd. Şti. (Zukunft Medien GmbH)
Zaman Avrupa
Zaman-online.de
Deutsch-Türkisches Journal (dtj-online.de)
Deutsch-türkischenachrichten.de
Peyk Medya Limited Şirketi (Peyk Media GmbH)
Ebru TV/QLAR
Samanyolu TV Avrupa
Tuwa Medya&Pazarlama Ltd. Şti. (Tuwa Media&Marketing GmbH)
Sun Basım&Dağıtım Ltd. Şti. (Sun Print&Vertriebs GmbH)
Die Fontäne (Çeşme)

Yardım paralarını da amaç dışı kullandılar

Kimse Yok Mu Derneği’nin (Ist da Jemand), Almanya’da FETÖ adına faaliyet gösterdiğine dikkat çekilen raporda, “Almanya’da FETÖ’ye ait kurumların en önemlilerinden biri de ‘Ist da Jemand’ adı altında hizmet veren ‘Kimse Yok mu?’ derneği olmuştur. Örgüte aktarılan bağışlar ağırlıklı olarak bu dernek aracılığıyla toplanmıştır. FETÖ’nün sözü edilen dernek yoluyla topladığı paraları farklı amaçlar için kullandığı 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan soruşturmalarda ortaya çıkmıştır. Buna göre Somali için toplanan yardım paralarının amaç dışı kullanılarak örgüte aktarıldığı tespit edilmiştir” denildi. 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0