Dünya

19.01.2013 - 13:44 | Son Güncelleme: 19.01.2013-18:14

İşte o an!

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Ahmet Doğan'a, partinin 8. Olağan Genel Kongresi sırasında suikast girişiminde bulunuldu.

Sitene Ekle

SOFYA Parlamentoda grubu olan HÖH Partisi’nin 23 yıllık lideri Ahmet Doğan, kongrede konuşma yaparken bir saldırgan silahıyla ateş açmak istedi. Silahın tutukluk yapması ile Doğan ölümden döndü. Misafir kimliği ile kongreye girdiği öğrenilen zanlı, partililer tarafından linç edilmek istendi. Polisin müdahalesiyle linç olmaktan kurtulan zanlı gözaltına alındı. Zanlının üzerinden silah ve bir bıçak çıktığı belirtildi.

İŞTE O ANLAR


 

SALDIRGAN 6 SABIKALI  ÖĞRENCİ

Bulgaristan’da üyelerin çoğunun Türkler’in oluşturduğu HÖH’ün 8’İnci olağan kongresi bugün başkent Sofya’daki Ulusal Kültür Merkezi’nde toplandı. Kongrede delegelere konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Türk lider Ahmet Doğan’a silahlı saldırı girişiminde bulunuldu. Doğan, kürsüde HÖH’ün Bulgaristan siyasetinde sadece Türk azınlık için değil, tüm ülke için önemli siyasi aktör olduğunu anlattığı sırada, boynunda delege kartı bulunan partinin Burgaz Teşkilatına kayıtlı, eski sabıkalı Oktay Emin Mehmet yerinden kalkarak kürsüye yaklaştı. Kongre salonundaki misafir ve delegelerin şaşkın bakışları arasında belindeki tabancayı çıkararak Ahmet Doğan’a doğrultarak tetiğe bastı. Ancak, tabanca ateş almadı.

Bulgaristan’da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin lideri Ahmet Doğan’a suikast girişiminde bulunan saldırganın 6 sabıka kaydı olan bir üniversite öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

Oktay Hasanov Enimehmedov adlı 25 yaşındaki saldırganın Sofya’da Yüksek Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde 5. sınıfta okuduğu belirlendi. Üniversitenin Bina ve Tesis İnşaat bölümünde İnşaat Teknik Yönetim dalında ihtisas yapan Enimehmedov’un mezun olmak için sınavlara hazırlandığı belirtildi.

Enimehmedov, üniversite hocaları tarafından ”sakin ve uslu bir kişi” olarak nitelendirildi. AA muhabirine açıklamalarda bulunan üniversite öğretim üyeleri, Enimehmedov’un ”terbiyeli, sakin, sessiz ancak çok yalnız bir kişi” olduğunu söyledi. Hocalar, Enimehmedov’un girişimine bir anlam veremediklerini, tavırlarında şüpheli herhangi bir durum görmediklerini ifade etti.

Bu arada İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov, Enimehmedov’un kongre salonuna HÖH Gençlik Örgütü üye kartı ile girdiğini, yetersiz olduğunu kabul ettiği güvenlik önlemlerini kolaylıkla aştığını kaydetti.

Tzvetanov, Enimehmedov’un geçmişte karıştığı bazı suçlardan 6 sabıka kaydının bulunduğunu, bu suçlardan 2 kez hüküm giydiğini bildirdi.

ÖZTRAK: DEHŞET İÇİNDE İZLEDİK

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Sofya’daki kongresine misafir olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, gözleri önünde gerçekleyen silahlı saldırı girişimini büyük bir dehşet içinde izlediklerini söyledi. CHP heyetinde yer alan Edirne Milletvekili Recep Gürkan, kongreyi izlemek için salonda ilk sırada kendilerine yer ayrıldığını ve burada oturduklarını söyledi. Milletvekili Gürkan, HÖH lideri Ahmet Doğan’ın konuşma yaptığı sırada bir kadının kürsüye gelerek terini silmesi için peçete bırakıp geri dönmesinden kısa bir süre sonra salonun arka taraflarından sonradan saldırgan olduğu anlaşılan kişinin yürüyerek yanlarından geçtiğini ve kürsüye yaklaştığı sırada koşmaya başladığını anlatarak, şöyle dedi:

"Basamakları hızla çıkıp, belinden çıkarttığı tabancayı Ahmet Doğan’ın şakağına doğrultarak tetiğe bastı. Ancak patlamadı. Bu sırada Doğan, eliyle tabancaya vurup kürsünün arka bölümüne doğru geriledi. Ahmet Doğan’ın müdahalesiyle dengesini kaybeden saldırgan yeniden kendini toparlayarak tabancanın mekanizmasını oynayıp bir kez daha tetiğe bastı. Ancak silah yine ateş almadı. Bu sırada gelen korumaları saldırganı etkisiz hale getirdi. Kongrenin yapıldığı salona girişlerde ciddi bir güvenlik önlemini fark etmedim."

Kongre, kaldığı yerden saat 16.30’da tekrar başladı.


 


Of ilçesi hangi ilimiz sınırlarındadır?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.