Gündem
19.06.2012 - 11:44 | Son Güncelleme: 19.06.2012-13:31

İşte yenilenmiş fay haritası

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’un merkezinde, Beyoğlu’nda, Bakırköy’de diri fay hattı bulunmadığını söyledi.

Sitene Ekle

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından son teknolojik ve bilimsel yenilikler kullanılarak hazırlanan 'Yenilenmiş Türkiye Diri Fay Haritası'na göre Türkiye'de 326 tane diri fay olduğunu bildirdi.

Yıldız, Türkiye Diri Fay Hattı Haritası'na göre Marmara Denizi'nde olabilecek bir depremin tsunami tesiri olmayacağını, İstanbul'da yapılması planlanan 3'üncü köprü herhangi bir fay hattı üzerinde olmadığı için, burada da bir risk görülmediğini belirtti.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin herhangi bir fay hattı üzerinde bulunmadığını dile getiren Yıldız, 'Santral 9 şiddetinde bir deprem olacakmış gibi dizayn edilecektir, Türkiye'nin en sağlam yapısı olacaktır' dedi.

İstanbul merkezde diri fay hattı yok

İstanbul’da yeni bir diri fay hattı olup olmadığının sorulması üzerine Enerji Bakanı, İstanbul’un merkezinde, Beyoğlu’nda, Bakırköy’de diri fay hattı bulunmadığını söyledi.

Taner Yıldız, ”Diri fay ne şimdi ne de önceden vardı. Tekrar söylüyorum, diri fay hatlarını biz yeni ortaya çıkarmış değiliz. Bunlar önceden beri ortaya çıkan hatlar, biz bilimsel olarak görünürlüğünü ortaya çıkarmış oluyoruz. İstanbul’un merkezinde herhangi bir diri fay hattı bulunmamaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyadaki en önemli deprem hatları üzerinde bulunan ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Yıldız, ”Bu harita şu gerçeği söylüyor, biz depreme mutlaka hazırlıklı olmalıyız. Ama bu deprem yarın olacak anlamında söyleniyorsa, bu kısmı yanlış diyorum” dedi.
 

Depremin nükleer santrale etkisi

”Yapılan ve yapılması planlanan nükleer santraller açısından fay haritası nasıl bir tablo ortaya koyuyor?” şeklindeki soru üzerine Yıldız, nükleer santral tesisinin yapılacağı alanın yüzeyinde deformasyon oluşturacak, depremden etkilenecek bir yerde olmaması gerektiğini ve Türkiye’de yapılacak santrallerin de bu hususa dikkat edilerek dizayn edileceğini vurguladı.

Akkuyu’da kurulacak santralin herhangi bir fay üzerinde bulunmadığını ifade eden Yıldız, ”İkincisi de uzakta olabilecek bir depremin merkezi nerede olursa olsun, 100 kilometre, 500 kilometre ileride olabilecek bir depremin o santral merkezinde oluşturacağı yer hareketleri önceden tespit edilerek, belli bir emniyet katsayısı ile bunlar dizayn edilmektedir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Allah vermesin Türkiye’de 9 büyüklüğünde herhangi bir deprem olmamıştır ama 9 büyüklüğünde bir deprem olacakmış gibi dizayn edilecektir ve hiç tereddütsüz Türkiye’nin en sağlam yapısı olma iddiasında olacaktır” dedi.


 


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Etiketler:
Bilgi YarışmasıBaşkenti Taşkent olan, Orta Asya’da yer alan Türki Devleti hangisidir ?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Pamuk ve tütün en çok hangi bölgemizde yetişir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX