Dünya

17.03.2011 - 03:02 | Son Güncelleme: 17.03.2011-3:03

İstenmeyen bebek kutusu!

Güney Afrika'da istenmeyen bebeklerin hayatını metal bir kutu kurtarıyor.

Sitene Ekle

BBC'de yer alan Pumza Fihlani imzalı haberde Johannesburg'un tehlikeli mahallelerinden Berea'da annelerin istemedekileri yeni doğmuş bebeklerini bırakabilecekleri bir metal kutu hizmete açıldı.
Duvara monte edilen metal kutuya uğrayan anneler, bebeklerini bulunup bakılması için isimsiz bir şekilde kutaya bırakabiliyor.
Bebek bu "kutuya" yerleştirildiğinde, üzerine konduğu yataktaki alıcılar, alarmı harekete geçiriyor.
"Umut Kapısı" yetimhanesinde çalışan bakıcılardan biri "Alarm çalmaya başladığında her şeyi bırakıp koşuyorsunuz çünkü orada hayatta kalmak için mücadele eden küçücük bir bebek olduğunu biliyorsunuz" diyor.
Ardından bulunan bebek, tıbbi muayeneden geçiriliyor.

Hepsi o kadar şanslı olmuyor
Bu merkezde çalışan Angela Kizobokamba, "Kutuya konan bazı bebekler sağlıklı çıkıyor ama hepsi o kadar şanslı olmuyor. Kimisi susuz, kimisi yeterince beslenmemiş ya da yaşına göre olması gereken kilonun altında oluyor, o zaman onları sağlıklarına kavuşturmaya çalışıyoruz" diyor.
'Bebek kutusu', ilk kez 1999 yılında yerel bir kilise tarafından kullanılmaya başlanmış. Kilise, her ay bölgede bulunan bebek cesetlerinin sayısının artması karşısında bu yola başvurmuş.
"Umut Kapısı"na bugüne dek 960'dan fazla bebek ulaşmış - bunların yüzde 10'u istenmeyen bebek kutusuna bırakılanlar.
Berea mahallesi, suç, işsiz ve seks işçisi oranlarının ve uyuşturucu kullanımının yüksek olmasıyla biliniyor.
Çocuk bakımı ve refahından sorumlu sosyal görevliler, bu kadar genç kadının çocuklarını terketmesinin sebebini bu mahalledeki berbat koşullar ve AIDS'le açıklıyor.
"Umut Kapısı" direktörü Kate Allen'ın verdiği bilgiye göre Johannesburg'da günde bir, kentin güneyindeki kasabalardan Soweto'da ise iki çocuk terkediliyor.
Allen, "Bu işe başladığımızda, ayda dört çocuk terkediliyordu şimdi bu sayı 16'ya çıktı" diyor.
Ülkedeki en büyük sivil toplum kuruluşlarından Güney Afrika Çocuk Refahı CWSA'nın verilerine göre ülkede her yıl 2 binden fazla çocuk terkediliyor - son 3 yılda bu rakam yüzde 30 artmış.

Ölmek üzereyken bulunuyorlardı
Pek çoğu çöp tenekelerinin yanında, plastik torbalara sarılı, tuvaletlerin ya da ayakkabı kutularının içinde, açık arazilerde, parklarda susuzluktan, açlıktan ya da hipotermiden ölmek üzereyken bulunuyor.
Yetimhanelerde bakılan çocukların büyük bölümü, sağlıklarına kavuşuyor ancak bir kısmı HIV pozitif oldukları için AIDS ilaçlarına başlatılmak zorunda kalınıyor.
Bununla beraber annelere kolay bir çıkış yolu sunduğu gerekçesiyle bu yetimhaneyi eleştirenler de yok değil.
Allen eleştirileri reddediyor: "Bu çocukları birileri bulduğunda genellikle ölmüş oluyorlar. En azından biz, çocuklarına bakamayan annelere ikinci bir şans sunuyoruz" diyor.


Etiketler: AIDS
Amerika Birlesik Devletlerinin baskenti hangisidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.