Yaşam
03.12.2010 - 02:21 | Son Güncelleme: 03.12.2010-0:52

İstiklal Marşı, ‘kamu malı’ oluyor

Almanya’da telif haklarıyla ilgilenen meslek birliği GEMA’nın Almanya’da bir okulda çalınan İstiklal Marşı hakkında telif takibi başlatması üzerine harekete geçen Kültür Bakanlığı hazırladığı yasa tasarısıyla İstiklal Marşı’nı “kamu malı” yapmaya hazırlanıyor

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

NTV’ye açıklamalarda bulunan Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik,  GEMA’nın başvurusu üzerine önce İstiklal Marşı’nın bestekârı Osman Zeki Üngör’ün varisi olup olmadığını araştırdıklarını, ayrıca Türkiye’de telif haklarıyla ilgilenen iki meslek birliğine de eser havuzlarında İstiklal Marşı’na ilişkin bir kayıt olup olmadığını sorduklarını anlattı. GEMA’ya da Türk milli marşından hak talep edemeyeceklerini ilettikleriin belirten Çelik, GEMA’nın diretmesi üzerine yasal mevzuattaki boşluğu doldurmak için yasal çalışmaları hızlandırdıklarını anlattı. Çelik, “Bu, yıllar önce yapılması gereken bir işlemdi. Kanunla İstiklal Marşı ‘kamu malı’ haline gelmiş olacak” dedi.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre, koruma süresi eser sahibinin ölümünden itibaren 70 yıl. İstiklal Marşı’nın eser sahiplerinden Mehmet Akif Ersoy’un vefatı ise 1936. Yani onun telif hakları açısından süre dolmuş. Ancak Zeki Üngör 1958’de vefat etti. Üzerinden 70 yıl geçmediği için hakları zamanaşımına uğramamış durumda.

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi Yarışması"bu yüzden her gece ben..." nakaratıyla koşarak çektiği video klibiyle bir gecede ünlenen pop müzik şarkıcımız kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Yaşam Manşetler

    Astroloji
    ©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.