12.04.2016 02:30 | Son Güncelleme:
ŞANLIURFA Milliyet

İstiklalimizi sonuna kadar koruyacağız

Şanlıurfa’yı “İstiklal Madalyası için yan yana savaşmış Türklerin, Kürtlerin, Arapların şehri” olarak tanımlayan Davutoğlu, birilerinin bu topraklarda fitne ateşi yakmaya çalıştığını belirterek, “Sizin fitne ateşinize karşı bizde kardeşlik aşkı var” dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesi nedeniyle Bakanlar Kurulu’nu bu kentte topladı. Terörle mücadele mesajları veren Davutoğlu, terör örgütünün Suriye ve Irak’taki ateşin Türkiye’ye sıçramasını istediğini belirtti. “Sizin fitne ateşine karşı bizde kardeşlik aşkı var” dedi. Şanlıurfa’nın kurtuluşunun 96. yıldönümü nedeniyle GAP Spor Salonu’nda düzenlenen törene katılan Başbakan Davutoğlu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile birlikte Şanlıurfa’nın İstiklal Madalyası’nı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’ye teslim etti. Davutoğlu’na fahri hemşehrilik ve şehrin sembolik anahtarı takdim edildi. Davutoğlu şunları söyledi:

 GECİKMİŞ BİR HAK: Urfalıyım ezelden, Urfalılar gönlüm geçmez sizlerden. Size Yüce Meclis’ten ve rabbimizden güzel bir hediyeyle geldik. Baktık ki Şanlıurfa’nın gecikmiş bir hakkı var, İstiklal Madalyası hakkı. Gecikmiş ama hiç bir zaman manevi olarak terk edilmemiş bir hak. Meclisimiz tam bir mutabakatla İstiklal Madalyası’nı verdi. 

 TESADÜF DEĞİL: Biz Şanlıurfa’ya bu güzel hediyeyle yola çıkarken rabbim ‘o zaman ben de rahmetimle o insanları bereketlendireyim’ dedi ve bugün Şanlıurfa’ya rahmet nasip oldu. Bu bir tesadüf değil. Sizin tarihinizden bugüne üç aşkınızdan bahsedeceğim. Üç ateşe karşı üç aşk. Bir, Nemrut’un küfür ateşine karşı iman aşkı. Nemrut, Halil İbrahim’i ateşe gönderdiğinde, Hz. İbrahim tereddüt etmedi. Şanlıurfa’da ateş suya döndü.  Şanlıurfa o zamandan beri peygamberler şehridir. İstila ateşine karşı istiklal aşkı da Şanlıurfa’dan doğdu. 

 ŞAM DA ÖZGÜR OLACAK: 1921 sonrasında aziz vatan topraklarının dışında kalan Halep’te, Rakka’da, Haseke’de, Deyrizor’da, Humus’ta bugün kan, gözyaşı varsa emin olun 100 sene önce onların istiklal aşkını yaşayamamış olmalarındandır.  Şanlıurfa’da doğan istiklal aşkının, inşallah Halep şafağında da doğması için hepimiz dua ediyoruz. Şanlıurfa’dan, İstiklal Madalyası için yan yana savaşmış Türklerin, Kürtlerin, Arapların şehrinden sesleniyoruz, sizin fitne ateşine karşı bizde kardeşlik aşkı var. İstilacıların istila ateşine karşı istiklal aşkımız ne kadar kuvvetli, köklüyse fitnecilerin, bölücülerin, teröristlerin fitne aşkına karşı kardeşlik aşkımız da o derece büyüktür.

 SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ: İşte burada, Şanlıurfa’nın istiklal gününde bir kez daha en gür sedayla haykırıyoruz, biz istiklalimizi sonuna kadar koruyacağız.  Şanlıurfa’yı hızlı trenle buluşturacağız. İşte bizim vizyonumuz buyken bu bölücüler yolumuzu kesmeye çalışıyor. Aşkımızı, kardeşliğimizi baltalamaya çalışıyorlar. Şehirlerimizi, ilçelerimizi kana bulamaya, çalışıyor. Onlar istilacı ordulardan daha kuvvetli değiller. İstilacılara bu memleketi teslim etmemiş Şanlıurfalılar fitne ateşine karşı da dimdik durdular. Bu hainleri, bu alçakları Şanlıurfa’ya yaklaştırmadı.

‘Allah onları kahreylesin’

Başbakanlık otobüsünden vatandaşlara seslenen Davutoğlu, “Nasıl istilacılara karşı istiklal aşkını ayakta tuttuysanız bu dönemde de teröristlere, fitnecilere, bölmek isteyenlere karşı birlik bayrağını, tevhid bayrağını ve al bayrağı ayakta tuttunuz. Onların Şanlıurfa’ya yaklaşmasına dahi izin vermediniz. Bir olacağız, diri olacağız, iri olacağız. Allah birliğimize, beraberliğimize kastedenleri kahreylesin” dedi. 
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0