22.06.2009 13:16 | Son Güncelleme:
Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)

İtirafçı Aygan'ın, kayıp Hasan Ergül'le ilgili ifadesi doğru çıktı

14 yıl önce kaçırılan babasının kemiklerini buldu

ŞIRNAK’ın Silopi İlçesi'nde 1995 yılında kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Hasan Ergül ile ilgili yurt dışında yaşayan itirafçı Abdülkadir Aygan’ın ifadeleri üzerine, Elazığ kimsesizler mezarlığında bir mezar açılarak DNA testi için kemik parçaları alındı. Adli Tıp Kurumu, gönderilen kemikler ile Hasan Ergül’ün oğlu Vedat Ergül’den alınan kan örneklerini karşılaştırarak son noktaya koydu. Kemiklerin, 14 yıldır kayıp olan Hasan Ergül’e ait olduğu kesinleşti. Ergül ailesi, babalarının mezarını Silopi’ye taşımak için girişimlere başlarken, aile mezarın açılmasından sonra, şu anda tutuklu bulunan ve bir dönem bölgede görev yapan eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz ve Koçero Saluci adlı kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.
Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde oturan ve 1995 yılında çocuğu ile Cizre’den Silopi’ye dönerken kaçırılarak kendisinden bir daha haber alınamayan Hasan Ergül’ün ailesinin verdiği hukuk mücadelesi bir yönü ile sona erdi. Babalarının en azından mezarını ve kemiklerini bulmak için çalmadık kapı bırakmayan Ergül ailesi, yurt dışında yaşayan itirafçı Abdülkadir Aygan’ın itiraflarından yola çıkarak, Ergül’ün öldürülüp atıldığı Elazığ’daki Hazar gölü çevresinde avukatları ile birlikte inceleme yaptı. Köylüler ile görüşen Avukat Serdar Çelebi, köylülerin söz konusu tarihlerde gölden bir ceset çıkarıldığını ve Elazığ kimsesizler mezarlığına defnedildiğini söylemeleri üzerine, Ergül ailesi adına, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.
AİLE, CESEDİ FOTOĞRAFLARDAN TEŞHİS ETTİ Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan o döneme ait dosyaları çıkarttırıp inceleyen Ergül ailesi, Hasan Ergül’ü kimsesizler mezarlığına gömülmeden önce çekilen fotoğraflarından teşhis etti. Bunun üzerine, cesedin kesin olarak Hasan Ergül’e ait olduğunun saptanması için oğlu Vedat Ergül’den kan örnekleri alındı ve 14 Nisan’dan Ergül’e ait olduğu belirtilen mezar açılarak DNA testi için kemik parçaları alanarak adli tıp kurumuna gönderildi.
ADLİ TIP SON NOKTAYA KOYDU, CESET HASAN ERGÜL’E AİT Adli Tıp Kurumundan geçen hafta Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen sonuçlara göre, yapılan karşılaştırmada, ‘Yüzde 99,99 uyum gösteriyor’ denilerek cesedin 14 yıldır kayıp olan Hasan Ergül’e ait olduğu belirtildi. Savcılık, hem Ergül ailesini hem de avukatları Serdar Çelebi’yi arayarak sonucu bildirdi. Şırnak’ın Silopi ilçesinde oturan Ergül ailesi, 14 yıldır aradıkları babalarından geriye kalan kemikleri, Elazığ kimsesizler mezarlığından Şırnak’ın Silopi İlçesi'ne taşımak için girişimlere başladı.
Ergül ailesinin avukatı Serdar Çelebi, ailenin Elazığ’daki mezar açılmadan fotoğraflardan yaptığı teşhisten sonra, şu anda Diyarbakır’da tutuklu bulunan eski Kayseri İl Jandarma Komutanı Albay Cemal Temizöz ve yine faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında Silopi İlçesi'nde tutuklanan Koçero Salluci hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Avukat Çelebi, ailenin 14 yıldır en azından babalarının mezarını bulmak için mücadele verdiğini ve Aygan’ın itiraflarından sonra başlattıkları girişim ve yaptıkları araştırma ile Hasan Ergül’ün mezarına ulaştıklarını kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABD