09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Şebnem Hoşgör-Ankara

İttifak teklifine komisyon onayı

Partilerin ttifak yapmasının yolunu açan 26 maddelik teklif Anayasa Komisyonu’ndan geçti. CHP, 18 önerisini okuyup tutanağa geçirtti. Teklifin Genel Kurul’daki görüşmeleri pazartesi başlayacak

Ak Parti ve MHP’nin seçim ittifakını da düzenleyen 26 maddelik ortak yasa teklifi TBMM Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. CHP’nin, parlamento dışı muhalefet ile yaptığı görüşmeler sonucu hazırladığı seçim güvenliğine ilişkin raporda yer verdiği 18 önerinin değerlendirilebilmesi için “erteleme” talebinde bulunmasına karşın, komisyon planlandığı şekilde dün son üç maddeyi ele alarak teklif mesaisini tamamladı. Önerilerini komisyon aşamasında dikkate aldıramayan CHP, raporu okuyarak tutanağa geçirtmekle yetindi. Teklif, 12 Mart pazartesi gününden itibaren Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak. 

Anayasa Komisyonu, CHP’nin seçim güvenliği heyetinin hazırladığı raporun Ak Parti’ye sunulmasının ardından Mustafa Şentop başkanlığında saat 16.00’da toplandı. 24. maddesinden başlayarak teklif görüşmelerini sürdüren komisyonda CHP’li Uğur Bayraktutan, partisinin seçim güvenliği raporunu okuyarak tutanağa geçirtti. 

Teklif için “seçim mühendisliği” ifadesini kullanan CHP’li Akın Üstündağ, yandaş kamu görevlilerinin sandık kurullarında görevlendirilmesine imkân tanındığını savunarak, “İmam ve müftülerin ibadethanelerde bile iktidar yanlısı konuşmalar yaptığı bilinirken sandıklarda görevlendirilmeleri ile seçim güvenliği ortadan kaldırılıyor” dedi. Üstündağ, teklifle sandık alanı kavramının kaldırıldığını, bu çerçevede sandık başında rozetle oy kullanmak isteyenlerin artık sadece uzaklaştırılabileceğini öne sürerek, “Uzaklaştırma yetmez, işlem yapılmalı” diye konuştu. 

Braille tartışması

Şentop, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu’ndan “sandık alanı” ifadesinin çıkarıldığını, sandık çevresinin bu çerçevede yeniden tanımlandığını belirtti. Buna göre rozet yasağı, silah yasağı gibi yasakların devam edeceğini kaydeden Şentop, cezai yaptırımların ise söz konusu kanunda ayrıca düzenlendiğini ve maddelere atıf yapılmaksızın gerçekleştirilen fiiller tanımlanmak yoluyla ceza öngörüldüğünden bu cezaların da geçerliği olacağını söyledi. Şentop, CHP’nin görme engelliler için Braille alfabesiyle pusula basılmasına ilişkin önerisi konusunda da “Bu konuyu biz de görme engellilerle konuştuk. Bu talebin genel olarak görme engellilerin bir talebi olmadığını, görme engeli olmayanlardan bu talebin geldiğini söylediler” dedi.  

‘Nazar etme ne olur’

Şentop’un ittifakla ilgili hükümleri eleştirirken, düzenlemelerin Ak Parti ve MHP’nin milletvekili sayısını artıracağını söyleyen Bayraktutan’a “Nazar etmeyin ne olur çalışın sizin de olur” karşılığını vermesi, salondakileri güldürdü. Komisyonda HDP’nin teklife, partilerin tüzüklerinde yer alması koşuluyla “il ve ilçe başkanlıklarında eş başkanlık” uygulayabilmesi için iki madde eklenmesi yönünde verdiği önergeler reddedildi.

‘Etnik temizlik’ kavgası

TBMM Genel Kurulu’nda, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un, önceki gece Zeytin Dalı Harekatı için “etnik temizlik” ifadesinin kullanmasının ardından Ak Parti ile HDP milletvekilleri arasında kavga çıktı. HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Toğrul’un kavgada darp edildiğini, burnunun kanadığını, kolundan ve gözünden yaralandığını söyledi. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “HDP Milletvekili Toğrul’un yaptığı konuşma terör örgütü bildirisinden başka bir şey değil” dedi. Elitaş, TSK’yı ve Türkiye’yi itham altında bırakan sözlerin suç niteliğinde olduğunu, TBMM Başkanlığı’nın tutanaklarının incelenmesini istedi ve bu nitelikteki sözlerin tutanaklardan çıkarılması gerektiğini kaydetti. Toğrul, Meclis Genel Kurulu’nda Afrin’e yönelik konuşmasının ardından Ak Parti milletvekilleri tarafından darp edilerek omuzunun kırıldığını ileri sürerek, “Genel Kurul’da yaşananın söze karşı linç girişimiydi” ifadesini kullandı. ANKARA-Milliyet

5 günde 31.5 saat 

Anayasa Komisyonu teklifin görüşmelerine 27 Şubat’ta başladı. Komisyon 5 Mart’ta teklifin maddelerini görüşmeye başladı. İlk iki gün 9’ar, üçüncü gün 5, dördüncü gün de kalan son 3 maddenin ele alınması konusunda mutabakat sağlandı. CHP, TBMM’de grubu bulunmayan partilerle yaptığı görüşmeler sonucu hazırladığı 18 maddelik öneri paketini Ak Parti’ye iletti ve son 3 maddenin görüşüleceği toplantının 12 Mart’a ertelenmesini talep etti. Ancak Ak Parti, kabul etmedi. Böylece komsiyon dün son 3 maddeyi görüşerek teklifin tümünü kabul etti. Komisyon 5 günde 31.5 saat çalışmış oldu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5