İz bırakan kadın vokalli 10 yabancı rock grubu

Rock müzikte kadın vokalli gruplara ne yazık ki son dönemde fazla denk gelmiyoruz. Özellikle 90'larla kıyaslayınca bariz bir şekilde bir azalma söz konusu. 90'larda The Cranberries vardı. Garbage vardı. No Doubt, Skunk Anansie... Keza 2000'lerde de Evanescence ortalığı kasıp kavurdu. İşte kadın vokalli 10 yabancı rock grubu... 

İz bırakan kadın vokalli 10 yabancı rock grubu

1- Garbage

İskoç müzisyen Shirley Manson'ın parıl parıl parıldadığı Garbage, bugüne kadar şahane şarkılara imza attı. 'Milk'ler, 'Only Happy When It Rains'ler... 1999'da 'The World Is Not Enough'la 007 James Bond kafasına dahi bulandı. 2000'li yıllar Garbage'a pek yaramadı.

2001 tarihli 'Beautiful Garbage'ın çıkış şarkısı 'Androgyny' fazla pop bulundu. 2005'te 'Bleed Like Me' ile gönlümüzü tekrar fethetti. Özellikle çıkış şarkısı 'Why Do You Love Me?' şahane bir geri dönüştü. Klibinde Türkiye'den sahnelerin de olduğu 'Run Baby Run' da keza başarılıydı.

7 yıl önce 'Not Your Kind Of People'ın çıkış şarkısı 'Blood For Poppies'le yine ses getiren grup şimdilerde 'No Horses'la çıkış yakalama peşinde. Ancak şarkı biraz fazla politik ve Garbage'ın tarzına göre fazla elektronik kaçmış durumda.
 

2- The Cranberries

İrlandalı grup The Cranberries özellikle solist Dolores O'Riordan'ın karakteristik vokaliyle ön plana çıktı. 'Dreams'ler, 'Linger'lar derken grup bilhassa ikinci albüm 'No Need To Argue' ve 'Zombie' şarkıları ile dünyaca tanındı. Türk müzikseverlerin neredeyse ezbere bildiği 'Animal Instinct' de gitar çalmayı yeni öğrenenler için kolay akorlu olması nedeniyle ilk tercihti. Şarkının duygusal ve etkileyici klibi de aradan geçen 18 yıla rağmen halen akıllarda...

2000'li yıllarda ara veren, sonra tekrar bir araya gelen grubun solisti Dolores O'Riordan'ı geçen yıl kaybetmiştik. Tam da onların tekrar bir araya gelip müzik yapmaya başladıkları dönemde gelen bu kayıp, elbette sadece grubun hayranlarını değil, bütün müzikseverleri derinden etkilemişti. 
 

3- Skunk Anansie

Skunk Anansie, 90'ların en enteresan gruplarından biri olmayı başardı. 'Hedonism' gibi bir başyapıtla kulaklarımızın pasını silen grup 'Weak'le de bizi coşturmuştu. 90'ların sonuna doğru çıkan 'Charlie Big Potato' da oldukça dikkat çekiciydi. 2000'li yıllarda solist Skin solo albüm kafasına girdi. Grup uzun bir süre müziğe ara verdi.

2010 tarihli 'Wonderlustre' adlı albümleri 'Talk Too Much' ve 'God Loves Only You' gibi birbirinden iyi şarkılara sahipti. Çok iyi bir albüm olmasına rağmen ne yazık ki beklenen etkiyi yaratmadı. Grub geçtiğimiz aylarda 'What You Do For Love'la oldukça şahane bir geri dönüşe imza attı.
 

4- The Cardigans

İsveçli The Cardigans, uzun bir süre hep The Cranberries'le karıştırıldı. Ya da The Cranberries denilince muhakkak akla The Cardigans da geldi. Tarz olarak pop-rock'a yakın olan grubun 'Sick and Tired' ve 'Carnival' gibi über sevimli şarkıları vardı. 1996'da çıkan 'Lovefool' da The Cardigans'ın en popüler şarkılarından biriydi. Solist Nina Persson'ın ninni tadındaki sesi de gruba ısınmamızı kolaylaştırdı.

1998 sonunda yayınlanan ve grubun tüm dünyada tanınmasını sağlayan albüm 'Gran Turismo' ise çok başarılıydı. 'My Favourite Game' gerek klibiyle gerek melodisiyle hit olmayı başardı. Yine bu albümdeki 'Hanging Around' da keza klibiyle dikkat çekmişti. Grup 2003'te ve 2006'da kaliteli şarkılardan oluşan iki albümle daha karşımıza çıktı. 

'For What It's Worth' ya da 'I Need Some Fine Wine And You, You Need To Be Nicer' gibi şarkılar dikkat çekse de bu şarkılar asla 90'lardaki işleri kadar ses getirmedi.

5- No Doubt

No Doubt denilince akla gelen ilk şey 'Don't Speak'tir desek yanlış bir şey söylemeyiz diye düşünüyorum. Gerçek bir başyapıt olan şarkı No Doubt'ın kalıcı olmasına yardımcı oldu. Solist Gwen Stefani ile basçı Tony Kanal arasındaki aşkı anlatan şarkıyı hala daha dinliyoruz.

Grubun başka hitleri olmadı mı bugüne kadar? Elbette oldu. 'Hey Baby' olsun, 'Hella Good' olsun, 'Bathwater' olsun bir sürü hit şarkı daha duyduk gruptan. Yine çılgınlar çılgını 'Ex-Girlfriend' de grubun en muazzam işlerinden biriydi. 2000'li yıllarda Gwen Stefani'nin solo kariyerine odaklanması ve bu yolculukta başarılı olması nedeniyle uzun bir süre bir albüm gelmedi gruptan.

Ta ki 2012'ye kadar. 'Push and Shove'la dönen grup, özellikle albüme adını veren şarkıyla takdir toplamayı başardı.

6- Lacuna Coil

İtalyan gotik metal grubu Lacuna Coil, hiçbir zaman ciddi bir mola vermedi. Hep üretmeye devam etti. Ancak grubun son yıllarda çıkan şarkıları eskisi kadar duyulmuyor. Grubun adı, özellikle çeşitli sözlük sitelerinde karşımıza çıkan şarkı önerileri entry'lerinde sıklıkla geçiyor. Cristina Scabbia'nın sesine hayran kalacağınız 'Falling' ve 'Falling Again' ise muhakkak dinlemeniz gereken şarkılarından.

7- Guano Apes

Vokallerde Sandra Nasic'in yer aldığı Guano Apes denilince akla gelen ilk şey muhtemelen 'Big In Japan'dir diyebiliriz. Alphaville cover'ı olan şarkı gruba öyle büyük bir popülerlik getirdi ki, ne yaparlarsa yapsınlar her zaman bu şarkının gölgesinde kaldılar. Grup hatta bir dönem dağıldıklarını dahi açıkladı.

Ancak 2011'de tekrar döndüler. Gruptan en az 'Big In Japan'deki kadar enerjik bir şarkı daha dinlemek isteyenler muhakkak 'You Can't Stop Me'yi dinlemeli.  

8- Wir Sind Helden

"Almanca çok kaba" diyenleri artık arkamızda bırakalım, yeni denizlere yelken açalım. Almanca şarkıları olan Wir Sind Helden'i muhakkak dinlemelisiniz. Solist Judith Holofernes'in yumuşacık sesi sayesinde Almanca asla kaba değil.

 Grubun en bomba albümü 2005'te çıkmıştı. 'Von Hier An Blind' neredeyse baştan sona hitlerle dolu bir albümde. Grubun sadece Almanya'da değil Avusturya ve İsviçre'de de popüler olmasını sağladı. En büyük hitleri 'Gekommen Um Zu Bleiben' da yine bu albümdeydi.

Wir Sind Helden, her ne kadar 2012'de dağıldıklarını açıklasalar da er ya da geç bir araya geleceklerine inancımız tam!

9- Nightwish

Kimse kusura bakmasın ama Nightwish demek Tarja Turunen demek. Finlandiyalı grup bugüne dek pek çok iyi şarkıya imza attı. Ama en iyi şarkılarından biri hiç kuşkusuz 2004'te çıkan 'Wish I Had An Angel'dı. Şarkının yayınlanmasından neredeyse bir yıl sonra Tarja Turunen gruptan ayrılmıştı. Tarja'nın 2007'de çıkan 'I Walk Alone' şarkısı halen daha akıllarda.

10- Evanescence

Ve gelelim 2003'te dünyayı kasıp kavuran Amy Lee'nin vokalisti olduğu Evanescence'ın 'Fallen' albümüne. 2000'de 'Origin' adlı demo albümlerini yayınlayan grup, 2003'te bu kez mukayese edilemeyecek kadar profesyonel bir çalışmayla karşımıza çıkmıştı. 'Bring Me To Life'la 2003 yazını kasıp kavuran grup, 'My Immortal'la da damarın dibine dibine vurmuştu.

2019'dan o döneme bakıldığında "Biz o şarkıları, o albümü nasıl bu kadar çok sevdik?" dedirtse de yine de iyi şarkılardı. Ama abarttığımız kadar iyi oldukları bariz bir şekilde tartışmaya açık. Evanescence'ın kilit adamı olan gitarist Ben Moody'nin gruptan ayrılmasıyla kusura bakma Amy'ciğim ama o başarılı günlerin sonuna gelindi. 2006'da çıkan 'The Open Door' asla bir 'Fallen' etkisi yaratamadı.

Evanescence'ten asla bir 'Fallen' bekleyemeyiz belki ancak yine de iyi ve hit şarkılar üreteceklerine dair umudumuzu tam olarak yitirmiş değiliz.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak