Ege

12.06.2018 - 01:30

İZDOB gala konseri

Sitene Ekle
Panorama  |  Ayşe Tatari aysetatari@gmail.com Tüm Yazıları »

9 Haziran 2018 Cumartesi akşamında, Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda İZDOB (İzmir Devlet Opera ve Balesi) muhteşem bir gece ile sezona veda etti.

Bir kentin Opera ve Senfoni Orkestrası olması son derece önemlidir.

İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni ve Müdür Aytül Büyüksaraç, görevine son derece yakışan, ayrıca da başarılı bir opera sanatçısı.

O gece dünyanın en sevilen opera ve operetlerinden seçkiler; kostümlü olarak canlandırıldı; Palyaçolar, Il Travatore, Carmen, Tosca, La Boheme, Don Kişot, La Traviata, Rigoletto, Şen Dul, Faust, Kontes Mariza...

En güzel aryalar; harika solistlerimiz, koro sanatçılarımız ve opera orkestrası tarafından icra edildi.

Kültürpark’tan etrafa yayılan müzik şüphesiz etrafta yaşayanları da çok mutlu etmiştir. Dünyanın pek çok yerinde bu tür sanat olayları kıymetli ve pahalıdır.

Opera, güzel sanatların pek çok dalını ihtiva eder. Müzik, libretto, dekor, kostüm, reji, bale... Koreograf, koro, koro şefi, orkestra ve orkestra şefi, solistler... Sahnelenen eserde geniş bir kadronun emeği vardır.

Sanata ve sanatçılara yakışır mekânlara ihtiyacımız var.

Dünyada, opera nasıl salonlarda sahnelenir biliyoruz. Açık havada ise en azından çevrenin uygun olması gerekir.  

Gala Gecesi’nde, müzik başladığında etraftan gelen yüksek volümlü müzik, biz dinleyicilerin bile dikkatini dağıttı, sahnedeki sanatçılar kim bilir ne kadar rahatsız oldular konsantrasyonu sağlamak için... 

Bir ara düğün müziğine ezan sesleri de karıştı.

***

İzmir’de Gündoğdu Meydanı, Heykel gibi alanlarda sıklıkla halk konserleri düzenleniyor. Bu konserlerdeki eser ve sanatçılar dikkatli seçilmeli. Özellikle klasik müzik, caz veya iyi aranje edilmiş bizim müziğimizden seçkiler olmalı. Gala Akşamı Açıkhava tiyatrosunda her iskemle doluydu. İnsanlar iyiye geliyorlar, yeter ki sunulsun.

Uluslararası İzmir Festivali sürüyor

6 Haziran 2018 Çarşamba akşamında AASSM’de Festival kapsamında 10. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste  Yarışması Konserinde genç besteciler, genç orkestra şefi ve genç piyanistlerin başarılarıyla son derece gurur verici ve umut doluyduk ülkenin geleceğine dair...

Yarışma “Piyano Konçertoları” dalında düzenlenmişti. Ve üç başarılı piyano konçertosu, üç başarılı piyanistin icrası ile değerli jüri üyeleri ve izleyicilerin oylaması ile derecelendi. Yarışma 1996 yılından bu yana İKSEV tarafından yapılıyor. İKSEV’in çoksesli müziğimize yeni eserler kazandırmak, genç bestecilerimizi özendirmek, desteklemek, onlara yeni imkânlar sağlamak amacı ile başlatıp sürdürdüğü yarışmalara bugüne kadar 155 eser katılmıştır.

Bu Hafta:

- Festival kapsamında Büyüklere Masallar: Yolculuk -18 Haziran 2018 Pazartesi 21.00’de Kemeraltı Abacıoğlu Han’da. Müzikli, yolculuk temalı masallar… Masal anlatıcı ve müzisyen tarafından canlandırılan doğu-batı arasındaki yolculuklar...

- 21 Haziran 2018 Perşembe akşamında AASSM Konser Salonu’nda Nederlands Dans Theater. Dünyanın önde gelen çağdaş dans topluluklarından olan Hollandalı topluluk 1959 yılında kurulmuş. Dünyanın en ünlü koreografları ile 650’nin üzerinde zengin bir bale repertuvarı...

Dansa yeni bir enerji katan gurup dünyanın çeşitli ülkelerinden onaltı klasik eğitimli dansçıdan oluşuyor. Festivalin en ilginç ve çarpıcı gösterilerinden.

Rus halkının üçgen şekilli, 3 teli bulunan ulusal çalgısı hangisidir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.