Ege

03.01.2011 - 01:00 | Son Güncelleme: 03.01.2011-20:48

İzmir’de bulundu adı İzmir oldu...

Ege Üniversitesi, 21 yeni su canlısı tespit etti. Nif Çayı’nda bulunan karidese benzeyen türün ismi, bilim tarihine İzmir (Gammarus İzmirensis) olarak geçti

Sitene Ekle

Ege Ajans- MUSTAFA OĞUZ İzmir DHA- İZMİR Milliyet

Beş yıllık çalışma sonucu
EGE Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi, bilime büyük katkıda bulundu. Anadolu genelinde 5 yıl süren çalışmalar sonucunda önemli bir keşfe imza atıldı. Daha önce bilinmeyen 21 yeni su canlısı türü belirlendi. Nif Çayı’nda bulunan karidese benzeyene ise İzmir (Gammarus İzmirensis) adı konuldu. Temel Bilimler Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Özbek şu bilgileri verdi:

‘Nesilleri devam etmeli’
“BULUNAN 21 canlıdan biri yeni bir balık türü, yedisi ise denizde yaşayan sürüngenler. Küçük karidesler, eklem bacaklılar ve sadece yeraltı sularında yaşayan canlılar da listede yerini aldı. Dünyanın başka bir yerinde yoklar. Yaşam alanları sadece bulundukları çevre. O nedenle çok değerliler. Bu canlıların yaşam alanlarını korumak bizler için çok önemli.” 


Hem çok lezzetli hem şifa kaynağı
AMASYA’NIN Merzifon İlçesi’nde dağlardan toplanan kuşburnundan ve böğürtlenden yapılan marmelatlarla reçeller İzmir’de tanıtıldı. Hediyelik Eşya Günleri’nde beğeniye sunulan ürünler büyük ilgi gördü. Hem çok lezzetli hem de şifa deposu olduğu belirtildi. “100 gram kuşburnu marmelatında bir kasa portakala eşdeğerde vitamin var. Böğürtlen   reçeli de vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Tansiyona, kabızlığa iyi geldiği de biliniyor”  denildi. 


Agora’da Çılgın Salılar tamgaz
İZMİR Balçova’daki Agora AVM’de ‘Çılgın Salı’lar, sürpriz indirimler ve konularının uzmanı ünlülerle hız kesmeden devam ediyor. Bugün, 11, 18 ve 25 Ocak’ta da 50’den fazla mağazada en güzel ürünler indirimli fiyatlarla satışa sunulacak. Alışverişe gelenler, ünlü konuklarla sohbet etme fırsatı da bulacak.

İŞTE PROGRAM
Bugün: Ünlü astrolog Rezzan Kiraz, 2011’de bizleri neler bekliyor?
11 Ocak: Psikolog Deniz Özer Eryılmaz, “Ben Olmak, Biz Olmak, Birlikte Yaşamak” semineri.
18 Ocak: Dermotolog Dr. Yasemin Amato, doğal güzellik ve kişisel bakım üzerine söyleşi.
25 Ocak: Mantra müziği sanatçısı Seda Bağcan, mini konser ve söyleşi.


Etiketler: astrolog
Semih Saygıner hangisi ile uğraşmaktadır?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.