İzmir

Yerel Haber
29 Mayıs 2017 - 14:37

İzmir'de Fetö'nün Darbe Girişimine İlişkin Dava

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin 270 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildiDavanın müştekilerinden Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ata Kalkan: "Beni derdest edenleri önceden tanımıyordum. Bunların amacı beni öldürmekti. Bu şahıslardan şikayetçiyim, davaya müdahil olmak istiyorum"

İZMİR (AA) - İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturmanın ardından 270 sanık hakkında açılan davada, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ata Kalkan mağdur olarak ifade verdi.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu davanın görülmesine Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsündeki salonda devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Özdere Askeri Kampında tatildeyken Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında görevli askerler tarafından derdest edilen, davanın müştekilerinden Korgeneral Kalkan, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) ifade verdi.

Eşi ve kızıyla Özdere'deki asker kampına tatil amacıyla gittiğini, darbe teşebbüsünün yaşandığı akşam saat 21.30'da Ankara'daki oğlunun aramasıyla olaylardan haberinin olduğunu aktaran Kalkan, Ankara ve İstanbul'daki askeri hareketliliği görmesinin ardından bazı birlik komutanları arayarak, darbe girişimine destek vermemeleri ve birliklerinde güvenliğin artırılması yönünde bazı emirler verdiğini beyan etti.

Önce Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanı Albay Semih Okyar'ı, sonra ise İzmir İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit'i aradığını, Koçyiğit'e "Dik durun, bu darbe girişimi hiçbir şekilde başarılı olamaz. Size hiçbir şey yapamazlar." dediğini anlatan Kalkan, Ankara'da sorumlu olduğu Eşref Bitlis Kışlasındaki komutanlarla yaptığı görüşmede de kışlaya giriş ve çıkış yapılmaması, ayrıca buradan dışarı çıkacak personelin etkisiz hale getirilmesi şeklinde talimatlar verdiğini söyledi.

Korgeneral Kalkan, Okyar ve Koçyiğit'in kendisini güvenli bir yere alma teklifini, askeri kampta olması nedeniyle reddettiğini savundu.

- "Bu iş FETÖ'nün işi"

"Bu işin FETÖ'nün işi olduğunu biliyordum ve kapımı çalacaklarını biliyordum." diye beyanda bulunan Korgeneral Kalkan, saat 23.15'te Özdere'deki odasının kapısına, sonradan Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutanlığında görevli olduğunu öğrendiğim bazı personelin geldiğini, rızası olmadan araca bindirerek askeri kamptan uzaklaştırdıklarını kaydetti.

Araçla 4 saat İzmir sınırları içinde dolaştırıldığını belirten Kalkan, şöyle devam etti:

"Tutuklu sanık eski yarbay Faik Baran'ın askeri kamptaki odasını çalmasının ardından, 'Sıkıyönetim komutanının bana verdiği yetkiye dayanarak sizi gözaltına alıyorum.' dedi. Buna itiraz ettim. Sonra bu yarbay, bana sözde sıkıyönetim direktif emrini okumaya çalıştı, buna da izin vermedim. Beni almaya gelenlere, 'Size ihtiyacım yok.' deyince aramızda tartışma yaşandı. Beni zorla arabaya bindirmeye çalıştılar. Bir astsubay, kolumu kıracak şekilde sıktı.

Araçla intikal sırasında yarbay, cumhurbaşkanı ve hükümete hakaretler etti. Araçtakilerin beni öldüreceklerini düşündüm. Onlardan 'iki rekat namaz kılayım, ondan sonra ne yaparsanız yapın.' diye bir ricada bulundum. Ölümden korkmuyorum. Allah'ın verdiği canı sadece Allah alırdı. Bir süre daha dolaştık. Tansiyon ilaçlarımı askeri kampta unuttuğumdan, onları almak için oraya gitmek istedim. Bunun üzerine Selçuk ilçesinde bir nöbetçi eczaneden ilaç aldık. Bayındır ilçesindeyken camilerden sela sesi gelince, yanımdaki yarbay 'Komutanım, ketenpereye geldik.' dedi. Ardından Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığının önüne geldiğimizde polisleri görünce oraya gitmekten de vazgeçtiler. Darbe girişimi başarısız olunca İl Jandarma Komutanı Koçyiğit ile yaptığımız görüşmenin ardından beni Karşıyaka İlçe Jandarma Komutanlığına bıraktılar. Beni derdest edenleri önceden tanımıyordum. Bunların amacı beni öldürmekti. Bu şahıslardan şikayetçiyim, davaya müdahil olmak istiyorum."

Gece 02.30'da FETÖ'nün darbe girişiminin başarısız olmasının anlaşıldığı zaman, tutuklu sanık yarbay Baran'ın tavırlarının çok değiştiğini öne süren Korgeneral Kalkan, "Saat 03.00'te araçta yanımdaki bir asker uyuklamaya başladı. Ben de kendisine 'Darbe yapıyorsunuz, darbe yapacak olan kişi neden uyur?' diye söylendim." dedi.

Askeri kamptakilerin darbe girişiminden haberi olduğunu ileri süren Korgeneral Kalkan, o gece yaşananlardan kimsenin rahatsız olmadığını, bir korgeneral derdest edilmesine rağmen kimsenin olaya müdahalede bulunmadığını ifade etti.

Korgeneral Kalkan'ın ifadesi sırasında sanık, avukatları ve müştekiler arasında tartışmalar yaşanırken, mahkeme başkanı, tutuklu sanıklar eski kurmay yarbay Bülent Eryılmaz ile eski askeri hakim İhsan Hoş'u mahkeme heyetine saygısız sözler kullandığı gerekçesiyle duruşma salonundan çıkarttı.

Mahkeme heyeti, Korgeneral Kalkan'ın davaya katılma talebini kabul ederek duruşmaya öğle arası verdi.

- İddianameden

İzmir'de FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanan bin 300 sayfalık iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

İddianamede, Fetullah Gülen'in birinci şüpheli olduğu 267 sanığa "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olma, TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlamaları yöneltilmişti.

Daha sonra hazırlanan ek iddianameyle 3 kişinin daha dosyaya ilave edilmesiyle sanık sayısı 270'e yükselmişti.

Yargılananlar arasında tamamı Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilen, "Yurtta Sulh Konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutanı" ilan edilen tutuklu sanıklar Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, NATO Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Salih Sevil, Bornova 57. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yaşar Çamur, Hava Teknik Okulları Komutanı Tümgeneral Ahmet Cural, Amfibi Gemiler Komutanı Tuğamiral Erdal Ergün, Ulaştırma Personel ve Eğitim Komutanı Tümgeneral Mustafa İlter, İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Osman Nadir Saylan, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Süleyman Manka, Hava Eğitim Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Veyis Savaş ile Gaziemir Hava Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ersal Ölmez de bulunuyor.

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

18°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.