11.03.2013 17:33 | Son Güncelleme: 11.03.2013-17:35
DHA

İzmir'deki Nevruz mitinginde yer tartışması

İZMİR’de, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından organize edilen nevruz kutlamaları için İl Emniyet Müdürlüğü, geçmiş yıllardaki gibi Buca Akıncılar’ı adres gösterdi. Ancak BDP’liler, kutlamayı Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda yapma kararı aldı. BDP İl Başkanı Fuat Mikailoğlu, "Halk orada toplanacak, izin verilmezse komite olarak aradan çekileceğiz, halk bayramını kendi kutlayacak" dedi. Aynı gün Göztepe- Karşıyaka maçının da oynanacak olması yetkilileri endişelendiriyor.

İzmir’de nevruzu 17 Mart Pazar günü saat 10.00’da Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda kutlamaya hazırlanan BDP’ye, Emniyet Müdürlüğü, Buca Akıncılar’daki alanı adres gösterdi. Ancak BDP’liler, özel alanda inşaat olduğunu, orada kutlamanın yapılamayacağını söyledi. İzmir’deki kutlamalara BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katılacak.

BDP İzmir İl Başkanı Fuat Mikailoğlu, nevruzu barış sürecine uygun kutlamak istediklerini belirterek, şunları söyledi:

"İzmirli gibi nevruzu kutlamak istiyoruz. Sadece Kürtler’in kutladığı bir bayram olarak değil, barış bayramı olarak kutlamak amacındayız. İzmir barış sesine kulak vermeli. Kutlamada barış talepleri dile getirilecek. İmralı görüşmelerinin güçlendirilmesi yönündeki sloganlar ön planda olacak. Eğer barış inşa edilecekse hükümet samimiyse barışın önündeki engelleri ortadan kaldırmamız lazım. İnsanların ekmeğine yağ sürmemek lazım. Barışı esas alıyorsak sesimizin gür çıkması gerekir. Talebimiz Gündoğdu’dur. Bize ’Gündoğdu’ denmedi. Adres olarak Buca gösterildi. Biz de Buca’da kutlamayacağımızı halkın talebi olan Gündoğdu Meydanı’nda kutlayacağımızı söyledik. Bütün halk oraya gelecek. Eğer taleplerimiz kabul edilmezse biz kutlamayacağız halk kendi kendine kutlayacak. Ancak biz bunun bu şekilde olmasını istemiyoruz."

MAÇ GERİLİMİ DE VAR

Bu arada aynı gün ’İzmir derbisi’ olan Göztepe- Karşıyaka futbol maçının da oynanancak olması güvenlik güçlerini endişelendiriyor. Daha önce maçın bu miting nedeniyle pazartesi gününe alındığı haberleri iki iki kubülün taraftarlarını özellikle sosyal medyada ayaklandırmış, çok sert açıklamalar yapılmıştı. Pazar günü Alsancak bölgesinde iki takımın taraftarların karşı karşıya geleceği endişesi yaşarken, buna bir de BDP’lilerin eklenmesi ihtimali şimdi yetkilileri endişelendiriyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0