Gündem
10.05.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 10.05.2011-21:49

İzmir’e mask müzesi

Türkiye’nin ilk mask müzesi İzmir’de açıldı. Konak Belediyesi’nin kurduğu Mask Müzesi’nde tiyatro, ritüel, Endonezya, Avustralya Aborjin, Afrika kabile ve Aziz Nesin’in öldüğünde yüzünün kalıbının alınmasıyla yapılan maskının da aralarında bulunduğu 250 mask sergilenmeye başladı

Sitene Ekle

UTKU BOLULU İzmir DHA

Müzenin açılışını Konak Belediye Başkanı CHP’li Hakan Tartan ve sinama sanatçısı Kadir İnanır yaptı. Tartan, Müjdat Gezen ve Sunay Akın başta olmak üzere müzeye katkı veren tüm sanatçılarla İzmirlilere teşekkür etti. Aziz Nesin’in, öldüğünde, yüzünün kalıbının alınmasıyla yapılan maskla yakından ilgilenen İnanır, Deniz Gezmiş maskının ise daha görünür bir yere konulmasını istedi. Müjdat Gezen müzeye koleksiyonundan 95 mask bağışladı. Müzede; Mehmet Akif Ersoy, İsmet İnönü, Aşık Veysel, Metin Oktay, Attila İlhan, Müjdat Gezen, Uğur Dündar, Victor Hugo, Troçki, Mao gibi tanınan kişilerin maskları da bulunuyor.


Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıHangisi bir nota adı değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Abuzer Kadayıf'ın mesleği nedir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX