Ege

15.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 15.02.2018-1:30

İzmir’e Oskar gururu!

Ulusal Tarım Oskarları Yarışması’nda, İzmir’den iki kooperatif Türkiye’nin gururu olmayı başardı. TireSüt Kooperatifi ‘Kaymaklı Organik Yoğurt’, İğdeli Kooperatifi de ‘Tulum Peyniri’yle oskara layık görüldü.

Sitene Ekle
Yaşama Dokunanlar Platformu’nun düzenlediği Ulusal Tarım Oskarları Yarışması’nda, tarım ve kooperatifleşme alanında Türkiye’nin öncü ili olan İzmir’den iki kooperatif ödül aldı. Tire Süt Kooperatifi ‘Kaymaklı Organik Yoğurt’ ile İğdeli Kooperatifi de, ‘Tulum Peyniri’ ile Oskar’a layık görüldü.

‘Yerelden Kalkınma Hamlesi’yle, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir’in kooperatiflerinin yaptığı işbirliği sayesinde her geçen gün yeni olumlu sonuçlar alındığını vurgulayan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Türkiye’de sadece iki kooperatif oskar aldı. Onlar da İzmir’den. Bu başarı, İzmir’in başarısıdır. Tarım Bakanlığına, Büyükşehir Belediyesi’ne ve Aziz Kocaoğlu’na, üreticilerimize, tüketicilerimize teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Kalkınmanın anahtarı

İzmir’in tarım ve kooperatifleşme alanında önemli yol kat ettiğini belirten Başkan Eskiyörük, şu noktaların altını çözdi:

“İzmir; kaliteli tarım ürünleri, güçlü kooperatifleri ve tarımsal büyüme hızıyla Türkiye’ye yol haritası çiziyor. Büyükşehir Belediyemiz, Tarım İl Müdürlüğümüz, İzmir Kalkınma Ajansımız, üniversitelerimiz, İzmir Tarım Grubumuz ve ilgili kuruluşlarımızla örnek işlere imza atıyoruz. Bunun sonucunda İzmir’de kooperatifleşme oranı yüzde 28 seviyelerine, tarımsal büyüme yüzde ise Türkiye ortalamasının iki katını geçti. İşte bu başarının adı ‘İzmir Modeli’dir. Kırsalda kalkınmanın anahtarı kooperatifleşmedir.”

Beslenme uzmanları, gurmeler ve akademisyenlerin yer aldığı tüm jüri üyelerinden tam not alan Tire Süt Kooperatifi’nin ürünü ‘Kaymaklı Organik Yoğurt’ imalatının ilk aşamasını organik süt oluşturuyor. Endüstriyel mayaların kullanılmadığı üretim sürecinde kooperatifin kendi mayasıyla üretilen yoğurt, soğuk zincirde tüketicilere ulaştırılır. 

 

 

 

 

‘Kentlerin sorununun çözümü kırsalda’

Her ilçede bir Tire Süt Kooperatifi yaratıldığı takdirde tarımda hiçbir sorun kalmayacağını belirten Başkan Mahmut Eskiyörük, “Bunu da doğru bir destekleme politikası uygulayarak yapabiliriz.

Çiftçiye para veren değil, para kazandıran sistemi kurduğumuzda, kaynakları doğru kullanarak kooperatifleşmeyi geliştirip üretim planlamasıyla, tarım ürünleri ihracatı yapan bir Türkiye yaratabiliriz. Çünkü kırsaldaki sorunları çözmeden kentlerin sorununu çözemezsiniz” dedi.

Tire Süt Kooperatifi’nin bugüne kadar aldığı ödüller

* Milli Prodüktivite Merkezi- ‘Mahmut Eskiyörük-Yılın İşadamı Ödülü’ (2010)

* Birleşmiş Milletler FAO- ‘Dünyanın En İyi Kırsal Kalkınma Modeli Ödülü’ (2012)

* Ege Bölgesi Sanayi Odası- ‘İstihdam Yaratma ve Markalaşma Ödülü’ (2013)

* Sabancı Vakfı- ‘Fark Yaratan Kuruluş Ödülü’ (2013)

* Avrasya Tüketici Derneği- ‘Yılın Markası Kalite Ödülü’ (2014)

* Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı- ‘Güvenilir Gıda Üretimi Ödülü’ (2015)

* Birleşmiş Milletler FAO- ‘Kırsalda Refahı Sağlama ve Üreticiyi Koruma Ödülü’ (2015)

* İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği- ‘Kente Katkı Ödülü’ (2016)

 

 

 

 

 


Etiketler:
İnce anlamlı, düşündürücü ve şakalı söze ne ad verilir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.