İzmir

Yerel Haber
19 Haziran 2014 - 12:45

İZMİRLİ REVNA DOĞANATA’NIN PROJESİ DÜNYA 2.'Sİ OLDU

IHA

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı'na katılan Revna Doğanata dünya ikincisi oldu.
Eskişehir’de 4-6 Haziran 2014 tarihleri arasında Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı düzenlendi. 18 ülkeden finale kalan 100 projenin “Tasarım” ve “Buluş” olarak 2 farklı alanda değerlendirilmeye alındığı yarışmasında Doğanata İzmir Özel Fatih İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Revna Doğanata okulunu başarı ile temsil etti.
Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’nda “Boyundan Aşağısı Felçli İnsanların Kafa Hareketi İle Kullanabilecekleri Akülü Tekerlekli Sandalye” projesi Bilişim Teknolojileri öğretmeni Elif Özdemir danışmanlığında “Tasarım” kategorisinde dünya ikincisi oldu.
Çevresindeki engelli insanların hayatlarında yaşadıkları zorluklardan etkilenerek böyle bir araç düşünen minik Revna, bu fikrini danışman öğretmeni ile paylaşıp projeyi hayata geçirdiklerini belirterek proje ile ilgili şunları anlattı: “Boyundan aşağısı felçli olan insanlar ellerini ve kollarını kullanamadıkları için akülü tekerlekli sandalyeden de faydalanamadan hayatlarını yatağa bağımlı olarak yaşarlar. Bu insanlar, sadece başlarını sağlıklı bir insan gibi hareket ettirebilirler. Tasarladığımız akülü tekerlekli sandalye, kişinin başının hareketleriyle kontrol edilmektedir. Kontrol devresi şapka, bandana - bant benzeri bir aksesuara monte edilmiş olan kablosuz bir devre kartıdır. Ayrıca, bu sandalyeyi kullanan diğer engelli kişilerin, elleri serbest olacağı için farklı işlerle de ilgilenebilir. Örneğin ellerini kullanabilen engelli çocuklar baş hareketleriyle tekerlekli sandalyesini kontrol ederken ellerini kullanabileceği oyunlara katılabilirler.”

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

13°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.