Cumartesi

17.09.2010 - 20:31

İznik’in çinisi ve köftesi

Bir gün İznik’e gidiniz. Çini Atölyesi’ndeki müthiş çalışmaları görür, Yusuf’ta köfte yersiniz

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »

Prof. Dr. Işıl Akbaygil’in 1993’te  kurduğu İznik Vakfı’nın atölyesinde yaz aylarında çini çalışan kızım, Köfteci Yusuf’tan söz eder durur. Acep bu Yusuf denen yer nasıl bir yerdir, köftesi nasıldır diye meraklandım, gittim.
Önce İstanbul’dan İznik’e gitmenin kolaylığını anlatayım. Pendik’ten feribota biniyorsunuz. 45 dakika sonra Yalova’dasınız. Vasıtanız var ise Orhangazi üzerinden
40 kilometre yol yaparak 45 dakikada İznik’e ulaşıyorsunuz. Vasıtanız yok ise otobüs, dolmuş var. Sabah gidip akşam dönülebilir. 
Köfteci Yusuf’un dükkanı İznik’in içinde yeni restore edilen İkinci Murat Hamamı’nın karşısında. Kocaman bir salonu var. Abartılı renklerle dekore edilmiş salonun girişinde uzun et tezgahının arkasındaki açık mutfakta kömür ızgarası devamlı yanıyor, köftecideki ustalar devamlı ızgara yapıyor.
Köfteci Yusuf köfteyi kilo ile satıyor. İster çiğ, ister pişmiş, ister bir porsiyon, ister çift porsiyon... Kilosu 30 TL. Pirzola, beyti ve kuzu şişin kilosu 35 TL. Bir porsiyon 6 parça köfte
6 TL. Köfteler yassı, cızbız köfte şeklinde. Lezzeti güzel. Köfte üzerine tatlılar 2,5 TL.
Servis hızlı. Beklemek yok.
Köfteciden çıktık, yolun karşısındaki İkinci Murat Hamamı’nı gezdik. Çok kötü bir restorasyon gerçekleştirilmiş. Yeni, içi sıvalı, yerler parke bir hamam ortaya çıkmış. Bahçesindeki Çay Evi’nde Samsunlu Meliha Kaya bize çay demledi. Bardağı 1,5 TL.
İznik çok önemli bir kent. İstanbul’un bu kadar yakınındaki İznik’i halkımıza ve yabancılara tanıtamamız büyük bir ayıp.Güzel bir açık hava müzesi
İznik gölü kenarındaki şehrin MÖ 316 yılında Antigonos tarafından kurulduğu biliniyor. Şehre bugüne kadar Hellenizm Krallıkları, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu hakim olmuş.
İznik Hıristiyanlar için önemli bir şehir. Hıristiyanlık tarihinin ilk ve son Konsül’leri İznik’te toplanmış. 325 yılındaki ilk konsülde 300 kadar din adamı “İsa ile babasının (tanrının) bir oldukları” inanışı ve bugün Hırıstiyanların kullandığı kutsal kitap metni üzerinde anlaşmış. İkinci konsülde ise 300 piskopos ve Papa temsilcisi, kutsal resimlere tapınmayı yasaklayan 754 kararlarının yürürlükten kaldırılmasına karar vermiş.
Bizans döneminde İznik’te kurulan çini fırınları, Osmanlı döneminde de çalıştırılmış. Bugün İznik’te İkinci Konsül’ün toplandığı Ayasofya Bazilikası, Süleyman Paşa Medresesi, II. Murat Hamamı, Abdulvahap Türbesi ile değişik devirlere ait çok sayıda kilise, cami ve hamam var. Şehrin ortasında çok başarılı bir kazı ile eski çini atölye ve fırınlarının kalıntıları ortaya çıkarılmış. Çok güzel bir açık hava müzesi oluşmuş.
İznik Vakfı’nın yemyeşil bir bahçesi olan Çini Atölyeleri’nde TÜBİTAK’ın desteği ile 300 yıl öncenin çini teknolojisi ile kuarz bazlı İznik çinileri üretiliyor. Atölyelerin başında Atıl Ersan var. Yasemin Koç sanat yönetmeni, Prof. Dr. Fehmi Demirel danışman olarak çalışmaları destekliyor. Küçük bir satış mağazası var. Giderseniz hattat Ali Toy’un kaleminden çıkma çiniye kobalt mavisi ile resmedilen maşallahı alınız.
Yaz aylarında vakfın çini atöyesinin bahçesindeki bir binada viyolonsel yaz okulu açılıyor. Yerli ve yabancı sanatçılar birlikte çalışıyor. İznik’e gidiniz. Önce şehri gezer, İznik Vakfı Çini Atölyeleri’nin satış mağazasına uğrar, sonra da Köfteci Yusuf’ta köfte yersiniz.

©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.