27.03.2019 01:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ / İstanbul

Japonca öğretmenine prestijli ödül

Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan Japonca öğretmeni Mariko Erdoğan’a, Japonya Başkonsolosluk Ödülü verildi. 40 yıldır Türkiye’de yaşayarak Japonya’nın tanıtımına katkı sağlayan Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü eski Japonca Öğretmeni Mariko Erdoğan, ocak ayında emekli olmuştu.

Türkiye’de yaşayan en kıdemli Japon akademisyenlerden olan Erdoğan’a ödülünü Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki verdi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ile Boğaziçi Üniversitesi’nde Japonca dili programını kuran Prof. Dr. Ayşe Selçuk Esenbel’in katıldığı törenle yaşam boyu prestij ödülünü alan Mariko Erdoğan, meslek hayatının büyük bölümünü Boğaziçi Üniversitesi’nde geçirdi. 

Japonya Başkonsolosu Hisao Nishimaki, “Mariko hanımın bıraktığı eğitim mirasının bundan sonra da yaşamaya devam etmesini temenni ederim. Bugüne kadarki başarılı çalışmaları, Japon dili ve kültürünün Türkiye’de tanıtılmasındaki etkin rolü ve böylelikle Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkılarından dolayı kendisine Başkonsolos Ödülünü takdim ediyorum” dedi. 

Çok duygulanan Mariko Erdoğan ise “Emekliye ayrıldıktan sonra da Türkiye’de yaptığım kadar aktif olmasa da Japonya’da da Japonya ile Türkiye arasındaki dostane köprüleri geliştirmek için destek vereceğim” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0