Dünya

14.03.2011 - 02:34 | Son Güncelleme: 14.03.2011-21:38

Japonya başaramazsa güven tamamen kaybolur

Japonya depremi sonrası dünya çapında nükleer santral tartışması alevlendi

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya, İsviçre ve Hindistan’da hükümetler nükleer santrallerini mercek altına alırken, İngiliz gazetesi The Guardian da ABD, Hindistan, Çin, Endonezya ve Türkiye’deki çevreci grupların, yeni santral inşasından vazgeçilmesini ya da mevcut santrallerdeki güvenlik standartlarının artırılması çağrısında bulunduklarını belirtti.
Guardian’ın haberinde, dünya genelinde 442 faal ticari nükleer santralden yüzde 20’sinin sismik faaliyet bölgesinde bulunduğuna dikkati çeken gruplar, 20 yıl içinde inşa edilmesi planlanan 350 yeni santralin bir doğal felaket sonucu nükleer facia yaşanması riskini artırdığına işaret etti. Türkiye’de de Akkuyu’da kurulması planlanan üç nükleer santralin Ecemiş fay hattına birkaç kilometre uzakta olduğu belirtildi.
Nükleer enerjinin kaderinin Japonya’da belirleneceğini belirten Guardian yazarı Julian Glover, santralde durumun kontrol altına alınamaması halinde nükleer enerjiye güvenin tamamen kaybedileceğini vurgulayarak, “Japonya’daki nükleer facianın dünyayı atom enerjisinden uzaklaştırmaması ya da uzaklaştırması gerektiğine dair birçok neden var. Çernobil’in manevi sonuçlarıyla başetmek yıllar aldı. Fukuşima felaketini unutmak da bir o kadar zaman alabilir. Büyük bir yıkıma yol açma potansiyeli nedeniyle, nükleer enerjinin halkın güvenine ihtiyacı var” dedi.

Dünya önlem almaya başladı
Almanya Başbakanı Angela Merkel, nükleer santrallerin kapatılma süresinin uzatılması yönünde daha önce alınmış kararın 3 ay erteleneceğini ve bu süre içinde her bir nükleer santralin güvenlik standartları konusunda ayrı ayrı gözden geçirileceğini söyledi. İsveçre’de de, üç yeni nükleer santral inşaatının onaylanması askıya alındı. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ise atom enerjisi ve diğer kurumlara nükleer santrallerin güvenlik sistemlerinin hemen gözden geçirilmesi emrini verdi. Fransa’da da Yeşil Parti’den Daniel Cohn-Bendit, nükleer enerji santrallerinin inşası konusunda ülkede referandum düzenlenmesini talep etti.

Japonlar önce deprem, sonra tsunami tehdidini yaşadı.?Şimdi ise radyasyon tehdidi var. Üstelik, geleceklerini de tehdit ediyor.

 


Etiketler: ABD
Peribacalarıyla ünlü ilimiz hangisidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.