Japonya'da 80 yıldır evli çiftin sırrı: Sabır!

Evlenmek zor, evli kalmak daha da zor... Japonya'da yaşayan Matsumoto çifti, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı. Sebebi ise tam 80 yıldır evli olmaları. Ya da '80 yıldır evli kalabilmeyi başarmaları' mı desek? Gelin Masamo ve Miyako Matsumoto çiftinin evlilik sırlarına bakalım...

Japonya'da 80 yıldır evli çiftin sırrı: Sabır!

Evliliklerinin tek cümlelik özeti

Evliliklerinin tek cümlelik özeti

Masao Matsumoto 108 yaşında. Eşi Miyako Matsumoto ise 100. 1937 yılının ekim ayında evlenen çift, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başardı.

Hangi rekorla? 'Dünyanın en uzun süre evli kalan çifti' olarak... 80 yıldır evli olan çift, evliliklerini İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'a son derece tatlışko bir açıklamayla özetledi.

Dile kolay, tam 80 yıl

Dile kolay, tam 80 yıl

Reuters muhabirinin "Peki bu evliliğin sırrı ne?" sorusunu kahkahalarla karşılayan Miyako Hanım, "Sabrım sayesinde" cevabını veriyor.

Hayatlarının kaçıncı baharına girdiklerini onlar da bilmiyor. Öylesine uzun süredir yan yanalar ki, dile kolay. Tam 80 yıl. Reuters fotomuhabirine verilen sevimli pozları ise bu evliliğin özeti gibi aslında.

'Elmanın yarısı' konsepti

'Elmanın yarısı' konsepti

Huzurlu, eğlenceli ama mutlaka bir elmanın yarısı konsepti... Düşünün, birçoğumuz 80 yaşına kadar yaşamayı hayal bile edemiyor. Onlar, 80 değil tam 100 küsür yaşındalar.

Ve 20 küsür yaşından beri birlikteler. Verdikleri pozlardaki masumiyetleri de ortada. Asırlık yaşlarına rağmen yaşamaktan ve daha da önemlisi birlikte yaşamaktan gayet memnunlar.

Son yıllarda altı iyice boşaldı

Son yıllarda altı iyice boşaldı

İzdivaç programlarıyla gitgide dejenere hale gelen evlilik kavramı aslında ne kadar kutsal ve ne kadar meşakkatli. Evleniyor ve daha sonra çocuk sahibi oluyorsunuz.

Sorumluluklarınız artıyor. Gerek çocuk ve/veya çocuklarınıza, gerek eşinize, gerek aile dostlarınıza... Tek başınıza hareket edemiyorsunuz.

Evli olmanın gerektirdiği şey...

Evli olmanın gerektirdiği şey...

İşte bu yüzden, hatta tam da bu yüzden, evlilik kavramına bakış açımızı netleştirmeliyiz. Bu sorumlulukların altından kalkmayı başaramayacaksak, zorlukları 'kotaramayacaksak' bu topa hiç girmemek lazım.

Kimsenin bir ailesi olmak zorunda değil. Ailemize karşı sorumluluklarımızı yerine getiremeyeceksek evlenmemeli, eğer evlendiysek de gereken sabrı göstermek mecburiyetindeyiz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 


 
Bu makaleye ifade bırak