Siyaset
31.05.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 31.05.2012-2:30

Japonya’da bir olay oldu diye...

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun Ankara Kazan’daki Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, “Artık 20-30 yıl öncesinin Nükleer enerji santralları kurulmuyor. Japonya’da bir olay yaşandı diye bütün insanlığı farklı yerlere taşımanın anlamı yok” dedi.

Sitene Ekle

ANKARA Milliyet

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün önce Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu’nu topladı. Trafik kazalarından kaynaklanan ölüm olaylarını 10 yıl içinde yüzde 50 oranında düşürmeyi hedeflediklerini söyledi, bakanları da trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı. Erdoğan şöyle dedi: “Hukuk devletinde hiç kimse kurallardan, kaidelerden azade değildir. İstisnasız herkes trafik kurallarına uymak mecburiyetindedir. İster bakan, ister sokaktaki herhangi bir vatandaş trafik kuralları karşısında herkesin hükmü aynıdır, herkes kurallara saygı göstermek ve uymak mecburiyetindedir. Bu konuda hiç kimsenin istisnası yoktur, aksi yönde davranış içinde olanlara karşı da kesinlikle müsamaha etmeyiz.”Trafikten girdi, nükleerden çıktı
Daha sonra Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) Ankara Kazan’daki Proton Hızlandırıcı Tesisi’nin açılış törenine katılan Erdoğan, tesisin, en başta sağlık alanında yapılacak çalışmalarda önemli faydalar sağlayacağını söyledi. Tıpta kullanılan bazı tanı aletlerinde radyo izotopların kullanıldığını belirten Erdoğan, “Bunlardan sadece flor 18 denen maddeyi Türkiye kendisi üretiyor. Diğerleri hep yurtdışından büyük bedellerle ithal ediliyor. Biz bunlara yıllık 10 milyon dolar ödüyoruz. Şimdi bu tesiste bu maddeleri kendimiz üreteceğiz. İleride bu maddeleri ihraç etmeye de başlayacağız” dedi.
Enerji tüketimi fazla olan ülkelerin güçlü ve büyük ülkeler olduğunu söyleyen Erdoğan, “Enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmemiz de gerekir. Sadece termik, hidro-elektrik santrallarıyla yürüyemeyiz, ithale mahkûm olduğumuz doğalgazla yürüyemeyiz, bize nükleer de lazım” diye konuştu.
Konuşmasının kalan kısmında nükleer enerjinin güvenli olup olmadığı ile ilgili tartışmalara yer veren ve başka ülkelerde yapılan nükleer enerji üretimleriyle ilgili değerlendirmelere yer veren Erdoğan şunları söyledi: “Bazı yerlerde farklı isimler altında ideolojik yaklaşımlarla nükleer enerjiye karşı tavır takınanlar oluyor. Açık söylüyorum, bizim hedefimiz önce insandır. İnsan refahı için atmamız gereken adımları atacağız. Artık nükleer enerjide insan hayatını tehdit eden unsurlar adeta yok edilmiştir.  Ölçümlerine varıncaya kadar adeta sıfırlanma noktasına gelmiştir. Artık 20-30 yıl öncesinin Nükleer enerji santralleri kurulmuyor. Japonya’da bir olay yaşandı diye bütün insanlığı farklı yerlere taşımanın anlamı yok.”

2023’e kadar 3 nükleer santral
2023 yılına kadar iki nükleer santralı üretime geçirmeyi planladıklarını, Akkuyu ve Sinop dışında üçüncü bir santralın inşaatına da bu sürede başlamayı planladıklarını ifade eden Erdoğan, 2023 yılında kurulu gücün yüzde 10’unu bu santrallarla karşılamak istediklerini söyledi. Erdoğan, santralların yapım süreçleriyle ilgili olarak, “Rusya ile Mersin Akkuyu’daki santral için antlaşmayı imzaladık. Sinop’taki santral için de Japonya, Güney Kore, Çin, Kanada gibi ülkelerle müzakereler devam ediyor” dedi.


Etiketler:
Bilgi Yarışması"Muz Sesleri" adlı roman hangi yazarımıza aittir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi Yemen'de şehit olmuş Türk askerleri için yakılmış bir ağıttır?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX