Dünya

16.03.2011 - 18:03 | Son Güncelleme: 16.03.2011-18:20

Japonya'da nükleer felaket kontrolden çıkıyor

Depremden zarar gören Fukuşima nükleer santralinden yayıylan radyasyon seviyesi bu sabaha karşı aniden arttı.
Ülkenin büyük bir nükleer felaketi önlemek için belki de son şansı olarak görülen ve kahraman ilan edilen 50 kişilik teknisyen ekip geçici olarak tesisten çekilmek zorunda kaldı. İsimsiz kahramanlar, kamikaze misali ölüm görevi yürütüyor.
Reaktörün soğutulması için helikopterle deniz suyu boşaltılmaya çalışılıyor. Ancak helikopterin yoğun radyasyon nedeniyle tesis üzerinde çok fazla duramadığı belirtiliyor.
Japon İmparatoru Akihito alışılmadık şekilde televizyondan canlı yayınlanan bir konuşma yaparak, halkı için dua ettiğini söyledi.
Ülkede, yarım milyondan fazla insanın geçici sığınaklarda kaldığı belirtilirken, havanın daha da soğuması bekleniyor. Binlerce kişinin başkent Tokyo'yu terk etmeye çalıştığı haberleri geliyor.
Türkiye, vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Japonya'ya seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

Sitene Ekle

-WIKILEAKS BELGELERİNE GÖRE JAPONYA UYARILMIŞ

 

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Wikileaks’in sızdırdığı gizli Amerikan Dışişleri Bakanlığı belgelerine dayanarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) iki yıl önce nükleer santralların şiddetli depremlere dayanamayabileceği konusunda Japonya’yı uyardığını yazdı.

Belgelere göre, UAEK’den bir yetkili, Aralık 2008’de Japon hükümetine, nükleer santrallardaki güvenlik standartlarının çağın gerisinde kaldığı ve şiddetli bir depremde ciddi sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

Gazete bunun üzerine, Japon hükümetinin, standartları yükseltme sözü verdiğini ancak yeterli önlemleri alıp almadığının şu anda sorgulandığını kaydetti.

Wikileaks’in elde ettiği ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasına göre, ismi belirtilmeyen bir UAEK yetkilisi, Japonya’da nükleer santralların depreme dayanıklığının geçen 35 yılda sadece üç kez kontrol edildiğini söylemiş.

Belgelerde ayrıca, ülkenin batısındaki bir nükleer santralın güçlü depremlere dayanıklı olmadığı gerekçesiyle mahkeme tarafından kapatılma kararına Japonya hükümetinin karşı çıktığının ortaya çıktığı belirtildi.

Daily Telegraph, belgelerin, 1971’de hizmete giren Fukuşima nükleer santralındaki kriz konusunda kararlı bir tutum sergileyememekle suçlanan Başbakan Naoto Kan üzerindeki baskıyı artıracağı yorumunu da yaptı.

ENDİŞE KAYNAĞI RADYASYONLA İLGİLİ GERÇEKLER

 Japonya’daki depremden sonra Fukuşima nükleer satralinde çıkan yangın ve patlama, buradan kaynaklanacak radyasyonun insan sağlığına zararları konusunda kaygıları artırdı.

Ancak nükleer reaktörlerin yakın çevresinde yaşamayanların tehlikeli dozda radyasyona maruz kaldıklarını gösteren herhangi bir belirti yok.

Radyasyonun sağlık üzerinde etkileri kısaca şöyle: - Dün akşam Tokyo civarındaki radyasyon seviyesinin 1 mikrosievert’ten az olduğu bildirildi. Bu miktar normalin 10 katı olsa da uzmanlar bu radyasyon miktarının çok düşük olduğunu ve hatta 10 mikrosievert’e denk gelen bir diş röntgeninden daha az olduğunu belirtiyor.

- Bir kişi yıl boyunca Tokyo’da bu seviyede radyasyona maruz kalsa bile bunun vücuttaki bir organın tomografisinin çekilmesi sırasında alınan radyasyon miktarının üçte birine denk geldiği kaydediliyor.

- İnsanlar zaten doğadan belli miktarda radyasyon alıyor. Uçak seyahati, rutin çene ve diş röntgenleri, MR, tomografi gibi tıbbi testlerden de radyasyon alınıyor.

- Uçuş rotasına göre, 40 bin feet yükseklikteki bir uçuş saatte 3 ila 9 mikrosievert radyasyona yol açıyor ki bu da şimdiye kadar Tokyo’da ortaya çıkandan daha yüksek.

- Genel olarak bir insan bir yılda hava ve topraktan 1 ila 10 millisievert radyasyon alıyor.

- Bin mikrosievert, 1 millisievert ediyor.

- Tüm vücudun bilgisayarlı tomografisi 20-30 millisievert, tek bir organın tomografisi ise 10 millisievertten az radyasyon veriyor.

- Radyasyon sievert birimi kullanılarak ölçülüyor ve bu insan dokularınca emilen miktarı belirliyor. Bir sievert bin millisievert ediyor.

- Bugün sabah itibarıyla Fukuşima’daki radyasyon seviyesi saatte 10 millisieverte ulaştı daha sonra 3 millisieverte düştü. Dün sabah ise bu miktarın saatte 400 millisieverte çıktığı belirtiliyor.

ABD Çevre Koruma Kurumu’na göre millisievert birimiyle, farklı radyasyon seviyeleri ve bunların insan sağlığı üzerindeki muhtemel etkileri ise şöyle: 50-100 millisievert radyasyona maruz kalmak, kanın kimyasını değiştiriyor.

500 millisievert: saatler içinde bulantıya yol açıyor.

700: kusma 750: 2-3 haftada saç dökülmesi 900: ishal 1000: kanama 4000: tedavi uygulanmazsa, 2 ay içinde muhtemel ölüm 10,000: bağırsaklarda tahribat, iç kanama ve 1-2 haftada ölüm 20,000: merkez sinir sisteminde tahribat ve dakikalar içinde bilinç kaybı. Saatler ve günler içinde ölüm.

Kaynak: Tayvan Atom Enerjisi Kurumu, Dünya Nükleer Birliği, ABD Çevre Koruma Kurumu.


Etiketler: ABD
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.