Dünya

13.03.2011 - 16:33 | Son Güncelleme: 13.03.2011-16:45

Japonya'dan korkutan ikinci açıklama

Japonya Başbakanı Naoto Kan, deprem ve ardından gelen tsunaminin vurduğu ülkesinde zarar gören Fukuşima 1 nükleer santralinde durumun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Kan, yaptığı konuşmada, "Japonya 2. Dünya Savaşı’ndan beri en ciddi krizini yaşıyor" ifadesini kullandı. Başbakan Kan, birçok nükleer santralde faaliyetlerin durmasına bağlı olarak da büyük çaplı elektrik kesintisi riski bulunduğu uyarısı yaptı

Sitene Ekle

Şiddetli depremin vurduğu Japonya’da Onagawa nükleer santralinde acil durum ilan edildiği bildirildi.Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (UAEK) yapılan açıklamada, santralde yüksek radyoaktivite saptandığı belirtildi.Açıklamada, Japon yetkililerin, UAEK’a santraldeki durumla ilgili bilgi verdiği, Onawaga’daki 3 reaktörün "kontrol altında" bulunduğu bilgisini ilettiği ifade edildi.UAEK, "Japon yetkililer radyasyonun kaynağını saptamaya çalışıyor" açıklamasında da bulundu.

 VOLKAN HAREKETE GEÇTİ

Deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya’nın güneybatısındaki bir volkan kül ve taş püskürttü. Kyushu adasındaki bin 420 metre yükseklikteki Shinmoedake volkanı, 52 yıl sonra ilk kez ocakta uyanmıştı. Depremden sonra yeniden faaliyete geçen Schinmoedake’ye ulaşımın kısıtlandığı belirtiliyor.

 ORDU ALARMA GEÇTİ

Japon ordusu deprem ve tsunaminin ardından başlatılan kurtarma çalışmalarında görevlendirdiği asker sayısını iki katına çıkardı.Japon Savunma Bakanı Toshimi Kitazawa, çalışmalara katılan 50 bin askerin sayısının 100 bine çıkarıldığını belirtti.Bu arada, Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, Japon birliklerinin kurtarma çalışmalarında ABD’den yardım aldığı ve uçak gemisi Ronald Reagan’ın Japonya açıklarında bulunduğu kaydedildi. ABD, nükleer tehdit nedeniyle 2 uzmanını Japonya’da göndermişti.

 CESETLER KIYIYA VURDU

Japonya’da önce gün meydana gelen ülkenin tarihindeki en büyük depremin yol açtığı tsunaminin vurduğu ülkenin kuzeydoğu kıyılarında 200 ceset daha bulunduğu bildirildi. Miyagi bölgesinden bir polis yetkilisi, 200 cesede daha ulaştıklarını açıkladı, başka bilgi vermedi.
Basın yayın organlarında deprem ve tsunami felaketinde ölen ve kaybolanların sayısının 1800’ü aştığının tahmin edildiği kaydediliyor.

BİR PATLAMA RİSKİ DAHA 

Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano, deprem ve tsunaminin en fazla yıkıma yol açtığı ülkenin kuzeydoğusundaki nükleer elektrik santralinde bir reaktörde daha patlama olabileceği uyarısında bulundu.Edano, Fukuşima Daiçi nükleer tesisinin 3 nolu ünitesinde hidrojen patlaması olabileceğini bildirdi. Aynı tesisin bir başka reaktöründe, içine deniz suyu katarak nükleer erimeyi önleme çabaları sırasında patlama olmuştu.Tedbir olarak bölgeden 170 binden fazla kişi tahliye edilirken, hükümet, şimdiye kadar çevreye yayılan radyoaktivitenin çok olmadığı ve halk sağlığını tehdit etmediği ısrarını sürdürüyor.

 DEV GEMİ BÖYLE SÜRÜKLENDİ (VİDEO)

İŞTE DEPREM ANI (VİDEO) 

KIYAMET GÖRÜNTÜSÜ GİBİ (VİDEO)

JAPON AİLE DEPREME BÖYLE YAKALANDI (VİDEO)

İŞTE FELAKETİN YENİ GÖRÜNTÜLERİ

KIYAMET GÖRÜNTÜSÜ GİBİ

TSUNAMİNİN GELİŞİ KAMERALARDA

JAPONYA'DAKİ TSUNAMİDEN İLK GÖRÜNTÜLER:

 


Etiketler: ABD
Futbol hangi ülkenin icat ettiği bir spordur?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.