Dünya

11.03.2011 - 12:03 | Son Güncelleme: 11.03.2011-17:14

Japonya nükleer alarmda

Sitene Ekle

milliyet.com.tr

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Japonya’yı vuran 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından Onagawa nükleer santralinde çıkan yangının söndürüldüğünü bildirdi.

UAEK’den yapılan açıklamada, Japon yetkililerin, Onagawa nükleer santralindeki yangının söndürüldüğü haberini verdikleri belirtildi.

Açıklamada ayrıca Fukuşima Daiiçi nükleer santralinin üst düzey alarmda olduğu bilgisinin alındığı, UAEK yetkililerinin, Japonya’daki soğutma sistemlerinin ve reaktörlerin durumuyla ilgili olarak daha fazla bilgi edinmeye çalıştıkları kaydedildi.

Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano, depremden sonra kapanan Fukuşima’daki nükleer santralin soğutma sisteminde mekanik bir arıza meydana geldiğini, bu nedenle acil durum ilan edildiğini söylemişti.

Nükleer santraller kapatılmalarının ardından bile soğutmaya ihtiyaç duydukları için, sözkonusu santralin soğutulması işlemi yakından takip ediliyor.

Bölgede yaşayanların tahliyesi emri verildi
Japonya’yı vuran 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından, bir nükleer santral yakınında yaşayan binlerce kişinin bölgeden tahliye edilmesi emri verildi.
Japonya nükleer güvenlik ajansı, hükümetin Fukuşima’daki nükleer santralin soğutma sisteminde arıza oluştuğunu ilan etmesinin ardından bölgede yaşayan 2 bin 800’ü aşkın kişinin tahliye edilmesini istedi.
Ajans, santral çalışanlarının halen soğutma sistemindeki arızayı onarmaya çalıştığını bildirdi.
Japonya hükümet sözcüsü Yukio Edano, depremden sonra kapanan Fukuşima’daki nükleer santralin soğutma sisteminde mekanik bir arıza meydana geldiğini, bu nedenle acil durum ilan edildiğini söylemişti.

İŞTE DEPREM ANI (VİDEO) 

KIYAMET GÖRÜNTÜSÜ GİBİ (VİDEO)

JAPON AİLE DEPREME BÖYLE YAKALANDI (VİDEO)

DEPREMDEN İLK FOTOĞRAFLAR

TSUNAMİNİN GELİŞİ KAMERALARDA

JAPONYA'DAKİ TSUNAMİDEN İLK GÖRÜNTÜLER:

 

KIYAMET GÖRÜNTÜSÜ GİBİ

 


Etiketler:
Kabak tatlısı hangi tür kabaktan yapılır?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.