19.03.2011 09:47 | Son Güncelleme:
İbrahim YILDIZ/İSTANBUL, (DHA)

Japonya2dan kaçış devam ediyor

Japonya’da geçtiğimiz Cuma yaşanan deprem ve tsunami felaketlerinde hasar gören nükleer santralindeki sızıntı tehlikesi nedeniyle ülkeden kaçış devam ediyor.

Deprem ve tsunami felaketin ardından Fukuşima Daiç Nükleer Santrali’nde meydana gelen nükleer sızıntı tehlikesi nedeniyle ülkede bulunan Türkler THY ait bir uçakla Seul üzerinden İstanbul’a geldi.

THY UÇAĞI SEUL ÜZERİNDEN GELDİ

Japonya’da meydana gelen depremin ardından ülkede yakıt krizi de ortaya çıktı. Yakıt krizi nedeniyle THY uçağı 22 ton yakıtla Seul’e geldi. Seul’e gelen THY uçağı daha sonra burada 103 ton yakıt aldıktan sonra 265 yolcusuyla saat 23.10’da İstanbul’a geldi.
Seul üzerinden İstanbul’a gelen Türk yolcular ülkede yaşanılanları anlattı. Sendai’de bir üniversite’de araştırma görevlisi olan Fuat Küçük deprem anını ve sonrasını anlattı. Atatürk Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Küçük şunları söyledi: "Ben depremin ana merkezi Sendai’den geliyorum. Çok büyük bir deprem yaşadık ve çok korktuk. Deprem sonrası meydana gelen tsunami felaketinin oluşturduğu yıkım bizi çok üzdü. İlk defa böyle bir deprem gördüm. Resmen kıyameti yaşadık. Depremde hangi bina üzerime yıkılacak diye büyük korku yaşadım. Belli bir süre yiyecek sıkıntı yaşadık arabamız var ama ülkede ortaya çıkan yakıt krizi nedeniyle evimizden dışarı çıkamaz oldu."

Deprem ve Tsunami felaketinin ardından nükleer sızıntı tehlikesinin meydana geldiğinin altını çizen Küçük konuşmasına şöyle devam etti: "Süpermarketlerde uzun kuyruklar oluştu. Kuyruğa giriyorsunuz bir saat içinde sadece üç beş tane belirlenmiş sayıda malzeme alıp çıkabiliyorsunuz. Daha sonra nükleer Santrali’nin patlaması Sendai’nin de buraya yakın olması bizi daha çok endişelendirdi. O yüzden Tokyo’ya taşınmaya karar verdik. Nisan ayında Japonya’ya geri dönüp oradaki işlerimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döneceğim."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0