22.05.2012 02:30 | Son Güncelleme:
YASEMİN BAY

Jazz Center karıştı

İstanbul Jazz Center düzenlediği konserlerle değil müzisyenlerin tepkisiyle gündeme geldi. Konser sonrası ücretlerini alamamaktan şikâyet eden müzisyenler son olarak da Uraz Kıvaner’e şiddet uygulanması üzerine toplanarak bir basın toplantısı yaptı

Düzenlediği caz konserleriyle dikkat çeken İstanbul Jazz Center (JC’s) bu kez caz müzisyenlerinin tepkileriyle gündeme geldi. Mekanın sahibi Aytek Şermet’e yönelen eleştirilerin ve iddiaların başında, JC’s’de konser veren sanatçıların birçoğuna ücretlerinin ödenmediği geliyor. Dün Serbest Müzisyenler ve Yapımcılar Derneği yazılı bir basın açıklaması yaparak JC’s hakkında iddialarını dile getirdi.  Aralarında Kerem Görsev, İlhan Erşahin, Jehan Barbur, Akın Eldes, Birol Yayla, Sarp Maden, Ferit Odman’ın da bulunduğu çok sayıda müzisyenin imzasının yer aldığı açıklamada yerli ve yabancı müzisyenlerden çok sayıda şikâyet aldıkları belirtilerek “Son olarak da Uraz Kıvaner’e şiddet uygulanması üzerine artık bireysel tepkilerin yeterli olmayacağına ve Aytek Şermet’e tepkimizi bir araya gelerek göstermek gerektiğine karar verdik” denildi.  Yaşananlarla ilgili olarak müzisyenlerle konuştuk;
Kerem Görsev:
Ben JC’s’nin kurucusuyum. Ama 18 Haziran 2007’de ortaklıktan ayrıldım. Orada can sıkıcı olaylar yaşanıyor. Bu aktiviteleri yapanlar saygı duymalılar müzisyenlere. Yaşananlar son derece yanlış.
URAZ?KIVANER:
Yurtdışından gelen müzisyenlere ücretleri ödenmedi, otellerinde rehin kaldılar. Çok önemli sanatçılar paralarını eksik aldı. Yurtdışından gelen müzisyenler artık sitelerinde İstanbul’a sakın gidip konser vermeyin diye yazıyorlar. Mesela dünyaca ünlü Amerikalı sanatçı Buster Williams, parası alamadığına dair bir yazı yazdı sitesinde. En son bana bir konserde eksik ücret verildi, telafi edileceği söylendi. Aytek Şermet’e gidip albümümü hediye ettim. Cebinden para çıkarıp vermek istedi ben de biraz espriyle “Kulübün bana olan borcu var ordan düşeriz” diyecektim ki bağırmaya başladı. “Kulübün borcu yok, mekana beş kişi geldi bir de para istiyorsun” gibi şeyler söyledi. Üzerime yürüdü.
EDİZ?HAFIZOĞLU:
O kadar çirkin ki bu yaşananlar... Müzisyenler yaşayabilmek için çalıyor ve bu kulüp 4 senedir yerli yabancı bir sürü insanın parasını vermiyor. Daha geçen hafta bir kadın şarkıcının parasını vermediler, sanatçı son gece çalmayacağını söylediğinde de tehdit edildi. Almanya’da bir Fransız müzisyenle karşılaştım. Bana, “İstanbul Jazz Center’da çaldım paramı alamadım” dedi.

 

‘Sorun var gibi hava yarattılar’
Aytek Şermet: Bu kulüp 7 senedir hem yurtdışından hem yurticinden müzisyenleri agirlryor. Parasını ödemeden konser verirler mı hiç? Sadece Ferit Odman ve Ozan Musluoğlu için önümüzdeki cuma ödeme yapacagım dedim ama böyle bir sorun varmış havası yarattılar. Yurtdışından gelen isimlere para vermeden ne kadar konser verdirebilirsiniz? Buster Williams konserinde sorun yaşandı çünkü bize Santana’nın davulcu eşini getireceğini söyledi beraberinde. Başka konserlerinde de kontratinda belirttiği muzisyenlerle gelmedi, o yüzden aramızda sorun oldu ve avukatlarımız devreye girdi. Burada ödeme yapılmasa senede 30 müzisyen gelmez yurtdışından. Uraz da benim 40 yıllık dostumun oğlu, bir tartaklama olduysa neden iki ay sonra basına açıklama yapıyor? Saygisizca sözler söyledi bana aramızda sözlü atışma oldu sadece.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0