Jelena Karleusa, Ognjen Vranjes'ten kurtulmak mı istiyor?

Jelena Karleusa'yı, eski Beşiktaşlı Sırp futbolcu Dusko Tosic sayesinde tanıdık. 'Yenge' dedik, benimsedik, bağrımıza bastık. Ama geçtiğimiz aylarda yayılan 'ihanet' iddialarıyla beraber bambaşka bir tablonun içinde bulduk kendimizi...

Jelena Karleusa, Ognjen Vranjes'ten kurtulmak mı istiyor?

İddiaların ardı arkası kesilmiyor

İddiaların ardı arkası kesilmiyor

Jelena Karleusa'nın, Boşnak futbolcu Ognjen Vranjes'le yasak aşkı olduğu iddia edilmiş, hatta bu ilişkiye dair çeşitli görseller kanıt olarak internet sitelerinde dolanmıştı. Görüntüleri yalanlayan Jelena Karleusa uzun  süre sessizliğe gömüldü. Geçtiğimiz günlerde annesini kaybeden Jelena Yenge hakkında yeni bir iddia dönüyor şimdi.

"Senin kariyerini bitireceğim"

"Senin kariyerini bitireceğim"

İddialara göre Jelena Karleusa, Boşnak futbolcu Ognjen Vranjes'a "Senin kariyerini ve hayatını bitireceğim" şeklinde tehditkâr mesajlar atıyormuş. Sadece bu  da değil, Vranjes'in peşine Sırp mafyasını takmış! Boşnak futbolcunun iddiasına göre Jelena Yenge, bu olay üzerinden Sırp ve Boşnakları birbirine düşürmeye çalışıyormuş.

Sırp basınında çıkan haberlere, dönen iddialara zaman zaman tanıklık ediyoruz. Emina Jahovic ve Mustafa Sandal birlikteliğinin sonlarına doğru özellikle Sırp basınında  acayip haberler çıkmıştı. Bu haberlerin gerçekliği hâlâ muamma. Keza 'beste hırsızlığı' gibi konularda da Sırp basını ses getirecek iddialara yer veriyor.

Vranjes'in, Jelena'nın telefonunu hack'lediği ve Skype konuşmasında normalde başkasının fotoğrafı olduğu halde Karleusa'nın görselini koyduğu da basına yansıyan bir başka iddiaydı, hatırlarsınız.

Provokasyon mu hedefleniyor?

Provokasyon mu hedefleniyor?

Hal böyle olunca Boşnak futbolcu Ognjen Vranjes hakkında ses getirecek iddialara yer verilmesi şaşırtıcı değil. Bu konuşulanlar, yazılıp çizilenler gerçek de olabilir, şişirme de. İnsan kararsız kalıyor.

Ama doğruysa üzücü. Boşnak ve Sırpların Jelena-Tosic-Ognjen Vranjes üçlüsü özelinden kışkırtılması ya da provokasyon teşebbüsü ucuz bir yol.

"Yenge" dedik, bağrımıza bastık ama...

"Yenge" dedik, bağrımıza bastık ama...

Provokasyon nedir? Kışkırtmak. Gaza getirmek. "Oğlum/kızım biliyor musun, o var ya o..." demek. Ama işin içine değiştiremeyeceğimiz 'kimliksel' şeyler girince o zaman ne etik ne de hoş oluyor. Tamam, Jelena Karleusa'ya 'Yenge' dedik. Bağrımıza bastık. Ama  hakkında "Kocasına ihanet etti" iddiası var. Masumsa bile topu başkasına atacak. "Yalan" diyecek, kabul etmeyecek.

Ama Vranjes'in iddiaları doğruysa, Jelena Karleusa gerçekten Sırp mafyasını işin içine karıştırdıysa ve bir provokasyon amaçlıyorsa... Sizce hedefi ne olabilir? Aldatmaya kanıt olarak gösterilen telefon görüntüleri çoktan internete düştü bile. İnsanların aklında çılgın soru işaretleri var. Bu dakikadan sonra ne yapabilir?

O cümledeki 'bu kadın' olacak

O cümledeki 'bu kadın' olacak

Tabii ki ihanet iddialarında adı geçen Boşnak futbolcuyu kendisinden uzaklaştırmak isteyecektir.  Vranjes tehdit edilecek, basına konuşması engellenecek. O her konuştukça basın tekrar bu konuyu gündeme taşıyor çünkü. Boşnak futbolcuyu hayatından uzak tutmak için yapılabilecekleri belirleyecek ve uygulayacaktır.

Ama ölüm tehditleri ya da provokasyon gibi şeylerin amaçlanması sizce de ilkel, basit ve şoke edici yöntemler değil mi? Medeniyet görmemiş insanlar mıyız biz? Ognjen Vranjes'in şüpheli ölümünden sonra Jelena Karleusa'nın üzerine gidilmeyecek mi? Bütün oklar tabii ki onu gösterecek. "Bu kadın var ya bu kadın, çocuğu harcadı, harcadı" cümlesindeki 'bu kadın' olacak.

Birinci Dünya Savaşı nasıl başlamıştı?

Birinci Dünya Savaşı nasıl başlamıştı?

Bu türden skandalları takip etmek uzaktan hoş. Ama Jelena olayını, benzer skandalların haricinde tutmak gerekiyor bence. Çünkü Sırp-Boşnak meselesi gibi hassas bir tarafı da var olayın.

Birinci Dünya Savaşı'nı hatırlayın. Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand, Saraybosna ziyareti esnasında bir Sırp milliyetçisi olan Gavrilo Princip tarafından vurularak öldürülmüştü.

Herkes herkesi 'fark'ından vurdu

Herkes herkesi 'fark'ından vurdu

"Amaaan" deyip geçmeyin. Üçüncü Dünya Savaşı'nı bile başlatır Jelena Karleusa olayı. 90'larda Bosna Hersek'te yaşanan katliamı, trajediyi, insanlık suçunu hatırlayın. Üzerinden çeyrek asır geçmiş olabilir ama izler silinmedi hâlâ...

Yugoslavya'nın 90'lardaki dağılmasının, parçalanmasının epey sancılı geçmesinde hiç kuşkusuz 'farklar'ın etkisi büyüktü. 'Farklılık' yıllarca bir avantajken, dağılma sürecinde büyük, hem de kocaman bir dezavantaja dönüştü. Herkes, herkesi 'fark'ından vurdu...

Gerçekten 'düğün ve cenaze' gibi

Gerçekten 'düğün ve cenaze' gibi

Goran Bregovic'i biliyorsunuz. Canımız, ciğerimiz, çok sevdiğimiz bir müzisyen ağabeyimiz. Sezen Aksu'nun 1997 yılında çıkan 'Düğün ve Cenaze' albümü, Bregovic bestelerinden oluşuyordu. İşte bu albümün adı olan 'Düğün ve Cenaze', Balkan ruhunu o kadar doğru anlatıyor ki...

Emir Kusturica filmlerinden de örnek verebiliriz. Neşeli ve hüzünlü Emir Kusturica filmleri o coğrafyanın çok net özeti gibi.

Uçlarda geziniliyor

Uçlarda geziniliyor

Pozitiflik de negatiflik de uçlarda yaşanıyor Balkan topraklarında. Düğün de cenaze de bir arada. Bu uçlarda gezinme hali  provokasyonu da doğuruyor. İnanılmaz hızlı kaynaşılabilir de, sonra bir anda ortalık karışabilir de. Finalde hiçbir şey olmamış gibi tekrar birleşilebilir de!

Birinin peşine mafya takmak: Gerçekten mi?

Birinin peşine mafya takmak: Gerçekten mi?

"Yahu bir Jelena Yenge'den nerelere bağladın" demeyin. Konu, buralara kadar gidebilir. Magazin bu yüzden tehlikeli. Herkesin ilgisini çekiyor. Aşırı ana akım, aşırı popüler bir şey. Bilinçaltına itilen yanlış bir mesajın olumsuz sonucu belki de kuşaktan kuşağa aktarılabilir. O yüzden temiz oynamak gerek.

Şayet Jelena Hanım'ın planı gerçekse, umarız yol yakınken vazgeçer. Herkes hata yapabilir. Ama bir insanın peşine mafya takmak? Gerçekten bu mudur? Hem de 2019'da?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak