Jet Sosyete'deki 'Gizemli Günler' mutlaka devam etmeli

2019'un ilk iki haftası dizi müptelaları için sancılı geçti. Neyse ki artık diziler kaldığı yerden devam ediyor. İkinci sezonuyla sonbahara damga vuran Jet Sosyete'nin son bülümü yine efsaneydi!

Jet Sosyete'deki 'Gizemli Günler' mutlaka devam etmeli

Murat Boz'lu sahne gölgede kaldı

Murat Boz'lu sahne gölgede kaldı

Jet Sosyete'nin 2. sezonunun 13. bölümünü geride bıraktık. Murat Boz'un İlayda karakterinin sevgilisini canlandırdığı bu bölüm, tıpkı Yıldız Tilbe'li bölüm gibi önemliydi.

Murat Boz'lu sahneler gülümsetti ama bence bölümün yıldızı 'Gizemli Günler'di... Gülse Birsel tarafından canlandırılan Gizem Özpamuk, dizilerde başrol oynadıktan sonra bir kadın programıyla, yani 'Gizemli Günler'le ekrandaydı.

Asıl patlama bu bölümdeydi

Asıl patlama bu bölümdeydi

12'nci bölümde, Tony karakteriyle gülümseten Enis Arıkan, 'Gizemli Günler'e konuk olmuş, biricik Safiye'ciğimiz Derya Karadaş da aşçı olarak karşımıza çıkmıştı. Seyirciler arasında da Hasibe Eren'in harikalar yarattığı Şennur vardı.

Kafadan gülme sebebi olan bu muhteşem kombinasyon, 13'üncü bölümde beklenen patlamayı yaptı. 'Gizemli Günler'in reyting için 'kayıp bulma' formülüne başvurması efsaneydi...

"Müge Anlı gibi başarılı olamayız, o zaman..."

"Müge Anlı gibi başarılı olamayız, o zaman..."

'Gizemli Günler'de tıpkı Müge Anlı'nın programı gibi bir 'kayıp bulma' hikâyesinin işlenmesi muazzam bir formül. Gülse Birsel'in bu formülü Müge Anlı'yı onore ederek kullanması ise dahice...

13'üncü bölümde Safiye ve Gizem kafa kafaya veriyor. Gizem, Müge Anlı gibi başarılı olamayacağının farkında. Safiye ise "E madem Müge Anlı gibi gerçekten kaybolan insanları bulmamız imkânsız, o zaman biz de mahsuscuktan yaparız" diye bir çözüm öneriyor.

Acılı anneye yılbaşı maskesi!

Acılı anneye yılbaşı maskesi!

Ve 'Gizemli Günler' ile 'Jet Sosyete' uçuşa geçiyor...

Stüdyoya maske takarak gelen Safiye, yani 'S.' kızı Yıldız'ı, yani 'Y.'yi arıyor. 'Kafa Kesen Jack' lakaplı olduğu söylenen Talip'in, (pardon T.) Y.'yi kaçırmış olma ihtimali üzerinde duruyorlar.  

'Acılı anne' rolünü üstlenen Safiye'ciğimiz, programa yılbaşı maskesi takarak giriyor. Bartu Küçükçağlayan'ın canlandırdığı 'Gündüz' de Safiye'ye aşırı minnoş bir maskeyle eşlik ediyor.

"Kadın programlarının espri makinesi olan teyzesi"

"Kadın programlarının espri makinesi olan teyzesi"

Bol bol pot kırıyorlar, bol bol çam deviriyorlar. Seyirciler arasındaki Şennur da kadın programlarının bir numaralı espri makinesi olan favori teyze rolünü üstleniyor. Yönetmenleri uyarıyor, Gizem Özpamuk her zamanki gibi 'yalan dünya'ya adapte olmakta güçlük geçiyor. Ortaya da muhteşem bir kadın programı ya da gündüz kuşağı eleştirisi, mizahı doğuyor.

Daha da fevkalade olan şey, Gülse Birsel'in göndermelerinin profesyonelce yapılması...

Kalp kırmadan mizah yapmak kolay değil

Kalp kırmadan mizah yapmak kolay değil

Ne Müge Anlı ne de başka bir program. Gülse Birsel, hiçbir programa söz hakkı doğurmadan, hiçbir ismin başarısına çamur atmadan mizah yapıyor. "Müge Anlı başarılı, biz onun kadar başarılı olamayız"ı kabullenerek 'Gizemli Günler'i sürdürüyorlar.

Kalp kırmadan mizah yapıp bir de üstüne seyirciyi düşündürmek hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Gülse Birsel, 13'üncü bölümde tam olarak bunu başardı. Eleştiri de vardı, eğlence de. Tıpkı diziler gibi gündüz programlarında da klişeler olduğunu hepimize hatırlattı.

Göbekler bile kurtarmıyor

Göbekler bile kurtarmıyor

Bölümün sonlarına doğru bir izleyici, mizanseni çözdü, telefon bağlantısı yaparak 'Gizemli Günler' programının imajını yerle bir etti. Buna karşılık bir anda mod değiştirip türkücünün oynak bir şarkıyla seyirciye göbecikler attırması bile yeterli olmadı. Haliyle Gizem Özpamuk'un işine son verildi, locadaki Şennur'un "Baklava isterim"li kaprisleri giderek daha da maliyet içerdiğinden o da kovuldu. 

Mutlaka 'dikey'leştirilmeli

Mutlaka 'dikey'leştirilmeli

"Olmadı, gece kuşağını denerim artık" diyen Gizem Özpamuk, drama dizilerinden kadın programlarına savrulurken gözünü gece talk show programlarına dikti. Bence Gülse Birsel, 'Gizemli Günler'i biraz daha 'dikey'leştirmeli... 'Jet Sosyete'de açık ara en çok güldüğüm sahnelerden biriydi çünkü.

Gülse Birsel, sadece 'Gizemli Günler' odaklı bir spin-off bile çekebilir. Malzeme derya deniz! Çünkü gündüz kuşağı programları farkında olmadığımız kadar klişe barındırıyor.

Tek başına bir dizi olmayı hak ediyor

Tek başına bir dizi olmayı hak ediyor

Böümde Cengiz karakterinin renk körü olduğu için bir deha zekasına sahip olduğuna da değinildi, Şennur'un 'büyü'lü dünyasına da, İlayda'nın nokta atışı tespitlerine de...

'Gizemli Günler' aslında kağıt üstünde sadece küçük bir detay. Ama başlı başına bir dizi olmayı hak edecek zenginlikte. Bir izleyici olsam 'Gizemli Günler'i 'Jet Sosyete'den daha büyük bir hevesle takip ederim açıkçası.

Daha kaliteli bir gündüz kuşağı için...

Daha kaliteli bir gündüz kuşağı için...

Gülse Birsel, hiçbir zaman 'Avrupa Yakası' gibi bir iş yapmayacak, yapamayacak. Yapmamalı, yapamamalı da zaten. 'Yalan Dünya' da başarılıydı belki ama 'Jet Sosyete'nin yanına yaklaşamadı. 'Jet Sosyete' özellikle ikinci sezonuyla kendisini aştı, tamamen günceli takip etti. YouTube'ta dizinin en can alıcı sahnelerini tekrar tekrar izleyebilirsiniz. 

Dileğim 'Gizemli Günler'in ya 'Jet Sosyete' içinde ya da  tek başına bir dizi olarak, ama mutlaka karşımıza tekrar çıkması. Daha kaliteli bir gündüz kuşağı için yaşasın 'Gizemli Günler', yaşasın Gülse Birsel ve Jet Sosyete...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak