Jet Sosyete'deki Yemekteyiz konsepti Avrupa Yakası'nı hatırlattı

Gülse Birsel'in "Artık yoruldum" açıklamasından sonra tüm gözler Jet Sosyete'ye çevrildi. Dizinin son bölümünde Yemekteyiz sürprizi yaşandı. Onur Büyüktopçu bile vardı bu bölümde...

Jet Sosyete'deki Yemekteyiz konsepti Avrupa Yakası'nı hatırlattı

Müge Anlı'ya selam yollanmıştı

Müge Anlı'ya selam yollanmıştı

Jet Sosyete, özellikle bu sezon bol bol 'konsept' bölümlerle ekrana geldi. Doğru bir adımdı bu.

Yıldız Tilbe, Can Bonomo, Ozan Güven gibi isimler diziye konuk oldu. Keza Müge Anlı'nın programına selam gönderilen 'Gizemli Günler' konsepti de ilgi çekiciydi.

Son günlerde dizinin bitirileceği yönünde haberler çıkınca haliyle Jet Sosyete daha da bir kıymete bindi. Yeni bölümlerini daha bir merakla izlemeye başladık.

Gizem, İlayda, Tony, Şennur ve Safiye yarıştı

Gizem, İlayda, Tony, Şennur ve Safiye yarıştı

Son yayınlanan Jet Sosyete bölümünde güzel bir sürprizle karşılaştık. Yemekteyiz konsepti vardı çünkü. Konuk oyuncu, Onur Büyüktopçu'ydu.

Dizinin Yemekteyiz yarışmasına katılan karakterleri de, tam da tahmin ettiğimiz isimlerdi.


Gizem, İlayda, Tony, Şennur ve Safiye katıldı Yemekteyiz'e. En sivri ve 'problemli', 'arıza' karakterler özellikle seçilmişti.

Avrupa Yakası'ndaki o bölüm hâlâ akıllarda

Avrupa Yakası'ndaki o bölüm hâlâ akıllarda

Avrupa Yakası'nda da 'Yemekteyiz' konsepti yapılmıştı. 'Yemeğe Misafir' adıyla çekilen bölümde Aslı, Burhan Altıntop, Dilber Hala, Dursun ve Makbule yarışmacılar arasındaydı.

Aslı'nın kolay menüsü; Makbule'nin yağlı, Dursun'un ağır yemekleri, Dilber Hala'nın ise tuz-şeker faciası çok eğlenceliydi.

Burhan Altıntop'un yemeklerini Makbule'ye hazırlatması ve hile yapması da hatırladıkça güldüren cinsten detaylar.

İster istemez karşılaştırıyoruz

İster istemez karşılaştırıyoruz

Her iki dizinin de Gülse Birsel imzalı olması karşılaştırma yapmamıza sebep oluyor. Neredeyse 10 yıl önce yayınlanan Avrupa Yakası-Yemeğe Misafir bölümü ile Jet Sosyete-Yemekteyiz bölümünü mukayese edersek şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya:

Gülse Birsel, Jet Sosyete'de zeki diyaloglar yazsa da, bu bölümde Avrupa Yakası'ndaki rekabet ortamının gerisinde kaldı. Üstelik Onur Büyüktopçu bile varken...

Bir tercih hakkımız olsa ben Avrupa Yakası'ndaki bölümü tercih ederim.

Biraz daha çatışmalı olabilirdi

Biraz daha çatışmalı olabilirdi

Temel sıkıntının aslında çatışma olduğunu düşünüyorum. Dursun'un öfke krizleri, Burhan'ın mızıkçılığı vs. keyifliydi. Jet Sosyete'de ise bu çatışma o kadar da belirgin değildi.

İlayda ve Şennur tabiatları gereği memnuniyetsizlikleriyle ön plana çıkan karakterler. Bence o karakterler ortalığı daha çok karıştırabilirdi. Finalde Şennur'un yaptığı hile tahmin edilebilir bir hareketti çünkü. Keza Tony'nin sivriliği de potansiyel taşıyordu.

Ya da en kötü Safiye üzerinden mağduriyet yaratılabilirdi.

Onur Büyüktopçu ise bölümde sessizdi, kesinlikle ona daha çok diyalog yazılmalıydı...

Bölümün tek ve en büyük dezavantajı...

Bölümün tek ve en büyük dezavantajı...

Jet Sosyete'nin Yemekteyiz'li bölümü kötü müydü peki? Hayır. Gayet keyifliydi. Tek dezavantajı Gülse Birsel'in yıllar önce bu konsept üzerine şahaneler şahanesi bir bölüm yazmasıydı.

İzleyiciler olarak biz doğal olarak 'karşılaştırmalı edebiyat' yapıyoruz. Gülse Birsel yıllar önce Yemekteyiz konseptini kullanmasaydı, Jet Sosyete'nin son bölümüne tıpkı 'Gizemli Günler' gibi bolca gülebilirdik.

"Artık yoruldum" dese de...

"Artık yoruldum" dese de...

Jet Sosyete'deki Yemekteyiz sahnesi Avrupa Yakası'nı aratmış olabilir. Ama unutulmaması gereken bir detay daha var: Gülse Birsel faktörü. Birsel, Türk komedi dizilerinde çıtayı öyle yükseltti ki, artık tek başına yarışıyor.

Son dönemde her ne kadar "Yoruldum" dese de, pes edeceğini ve inandığı mizahtan vazgeçeceğini düşünmüyorum. Zira Jet Sosyete'deki en heyecansız sahne bile çok tatlı detaylar, göndermeler içeriyor.

'Game of Thrones'tan Mona Lisa'ya...

'Game of Thrones'tan Mona Lisa'ya...

Dizide Game of Thrones'tan Mona Lisa'ya kadar pek çok minnoş göndermeye denk geliyoruz. Ufak bir diyalog bile yetiyor. Birsel, 120 dakika boyunca ilmek ilmek işliyor diziyi. Ama 120 dakikaya bu kadar mizah, bu kadar zeka çok ama çok fazla! Değmiyor çünkü.

Birsel de tam olarak bunu kabullenme sürecinde. Ve yerden göğe kadar haklı. Bir muhabire derdini anlatırken "Sinema filmi çekilir" diyor. Evet, Jet Sosyete'nin her bölümü için sarf ettiği eforu rahatlıkla bir sinema filmi projesine harcamalı aslında.

Ortada bir 'talihsizlik' yok aslında

Ortada bir 'talihsizlik' yok aslında

Jet Sosyete'nin sadece dijital platformda yayınlanıp yayınlanmayacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Ancak kalite anlamında değişiklik olmayacak bence. Muhtemelen bölüm süreleri kısalacak ve sarf edilen efore değer bir hale getirilecek. Ki zaten olması gereken de bu.

Belki de her şey bu dizi için çok daha güzel olacak.

Dizinin hayranları panik olmamalı

Dizinin hayranları panik olmamalı

Neticede dizinin hedef kitlesi çoktan dijitaldeki yerini aldı. Avrupa Yakası zamanında ekran başındaydık. Yalan Dünya zamanında ise yavaş yavaş dijitale transferler başlamıştı.

Jet Sosyete'nin ekran yolculuğunu da "Genel izleyiciyi kendine çekme çabası" olarak değerlendirirsek bence içimiz rahatlar. Özellikle YouTube'a yüklenen sahneleri gayet güzel etkileşim alıyor. 

Jet Sosyete aslında kaybetmedi bence. Zamanla, daha doğru bir platformda nokta atışları yapacak. Her şey daha güzel olacak. Dizinin sıkı takipçilerinin içi rahat olmalı...

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak