Jet Sosyete'nin dijital platforma geçmesi diziyi nasıl etkiler?

Jet Sosyete dizisinin televizyondaki ömrü bitti. Yapımcı Necati Akpınar, Jet Sosyete'nin önümüzdeki sezondan itibaren yerli dijital platformlardan birinde yayınlanacağını açıkladı. Bakalım Gülse Birsel'in ilk dijital platform deneyimi, asıl potansiyelini yansıtmasını sağlayabilecek mi?

Jet Sosyete'nin dijital platforma geçmesi diziyi nasıl etkiler?

Olduğu gibi devam mı edecek?

Olduğu gibi devam mı edecek?

Gülse Birsel'in Jet Sosyete dizisi kült yapımlar arasına girecek kadar büyük bir etki yaratmadı açıkçası. Fakat ekranlardan kaldırılacak kadar da vahim değildi durumu. Orta şekerli bir vaziyette devam ediyordu. Gerçi kadrosunda Cengiz Bozkurt, Çağlar Çorumlu, Hasibe Eren, Bartu Küçükçağlayan gibi oyuncular bulunduran bir yapım 'idare eder' şekilde devam etmeyi kabul eder mi ya da etmeli mi; orası tartışılır.

Jet Sosyete ne dizi kadrosunun ne de Gülse Birsel'in gerçek potansiyelini yansıtamayan bir dizi; bu açık. Bu durumun birden fazla sebebi olmasına rağmen en büyük etkenlerden biri nice dizinin yitip gitmesine yol açan 'yayın süresinin uzunluğu'.

Dizide anlatılmak istenen 15 dakikalık olay, verilmek istenen 10 dakikalık kısa ama tatlı bir mesaj, süreyi doldurmak adına 1 buçuk saatlere kadar sündürülüyor. Dizi uzadıkça uzuyor, baydıkça bayıyordu.

Jet Sosyete ilk başladığında abartılı dekor kullanımının, her karakterin şiveli ya da abartılı konuşmasının ve mekan tasarımlarındaki soğukluğun negatif etki edebileceğini yine Molatik'te yazmıştık. İstediği etkiyi yaratamamasında uzun sürmesinin dışındaki en büyük etken bu.

Dijital platforma geçerken radikal kararlar alınmalı

Dijital platforma geçerken radikal kararlar alınmalı

Dizinin dijital platforma geçmesi hem hitap edilen hedef kitlede hem de yayın süresinde farklılıklar olmasına sebep olacaktır. Jet Sosyete'yi televizyondaki haliyle izlemeyi tercih etmeyen herkes için dijitaldeki yeni Jet Sosyete yepyeni bir diziymiş gibi şans verilmeye layık olacaktır.

Bazı revizeler gerekiyor

Bazı revizeler gerekiyor

Hem Gülse Birsel'in hem de Necati Akpınar'ın bu detayı göz önünde bulunduracağına tüm muhtemel yeni izleyiciler olarak gönülden inanıyoruz.

Eğer televizyonda olduğu haliyle, sadece süresini makul seviyelere çekerek yayınlanacaksa, üzgünüm ama yeni izleyici çekemeyecektir.

Diziyi televizyonda takip edenlerden de çok azının ücret ödeyerek izlemeye devam edeceğini hesaba katarsak, izlenmesinin düşük olacağını öngörmek zor değil.

Gülse Birsel ve dijital platform birlikteliği

Gülse Birsel ve dijital platform birlikteliği

Gülse Birsel'in elinden çıkacak bir yapımı dijital platformların sağlayacağı rahatlıkla izlemek çok güzel olacak. İçimden "Keşke ilk işi Jet Sosyete olmasaydı" diyor açıkçası.

 Ama Jet Sosyete kötü bir performans sergilese dahi Gülse Birsel tamamen yeni bir hikayeyle, ve bu kez lütfen şiveden, kocaman dekorlu, kalabalık renklere sahip setlerden uzak bir hikayeyle dönsün.

 

Gülse Birsel'in televizyona yaptığı tüm işlerde beslendiği o doğu-batı çatışması, yanlış batılılaşma sancısını, zengin-fakir ilişkisi ya da sonradan görme insanların hikayesini 20'şer 30'ar dakikalık bölümlerle görmek yakın gibi.

Vermek istediği mesajı yayın süresine kurban etmeyen, yapmak istediği şakayı sündürmek zorunda olmayan, süreyi doldurmak için bağrış çağrış ve şive komedisine kurban gitmeyen bir Gülse Birsel yapımı mutlaka gelecek ve hatta gelmeli.

Bu makaleye ifade bırak