Jet Sosyete'nin O Ses Türkiye'li bölümü beklentileri karşıladı mı?

Jet Sosyete'nin son bölümünü hafta başından beri merakla bekliyorduk. Ozan, Melike ve Gizem karakterlerinin O Ses Türkiye'ye konuk olduğu 2. sezon 5. bölüm nihayet yayınlandı. Peki beklentileri karşıladı mı?

Jet Sosyete'nin O Ses Türkiye'li bölümü beklentileri karşıladı mı?

Ozan ve Melike düeti

Ozan ve Melike düeti

Jet Sosyete, yoluna tam gaz devam ediyor... Gülse Birsel'in harikalar yarattığı dizide son olarak 'O Ses Türkiye' heyecanı yaşandı.

Bu bölümde Ozan ve Melike, O Ses Türkiye'ye katılıp 'Hovarda' şarkısında düet yaptı, ikiliye Murat Boz ve Hadise döndü.

Sarp Apak tarafından canlandırılan Ozan karakteri bol bol Beyazıt Öztürk'e gönderme yaptı.

'90'lardaki şöhretini kaybedenlerin tripleri'

'90'lardaki şöhretini kaybedenlerin tripleri'

Oldukça tatlı bu andan hemen sonra ise sahneye Gizem Özpamuk çıktı. Gülse Birsel'in harikalar yarattığı karakter Gizem Özpamuk'un manidar bir şekilde 'Para Para Para'yı söylediği bu anlar tam beklediğimiz gibi şahaneydi.Sadece komik olduğu için mi? Tabii ki değil. Jet Sosyete'nin belkemiği diyebileceğimiz Gizem Özpamuk karakteri üzerinden "90'larda ünlü olan ancak artık unutulan ünlülerin tripleri"ne tanıklık ettik.
 

'Sürpriz' dediği şey meğer...

'Sürpriz' dediği şey meğer...

Gizem Özpamuk, senaryo gereği O Ses Türkiye'ye güvenlik önlemlerini hiçe sayarak katılıyor ve yola beraber adım attığı Seda Sayan ve Beyazıt Öztürk'e 'sürpriz' yapıyor.

Tabii Gizem Özpamuk'un sürpriz dediği şeyi ne Sayan ne Öztürk sürpriz olarak algılıyor.

Meğer stüdyoya dahi alınmamış!

Meğer stüdyoya dahi alınmamış!

Özpamuk'un "Ah! Anılar..." diyerek geçmişi duygulu şekilde anlatmasının altından ne çıkıyor?

Meğer cidden Beyaz Show'a katılmış. Ama 'ünlü manken' olarak değil, izleyici olarak. Ve stüdyoya dahi alınmayarak! Yani aslında katılmaktan ziyade, katılma teşebbüsünde bulunarak!Gizem Özpamuk bazıları tarafından fazla karikatürize bulunuyor. Olabilir, o da bir bakış açısı.

'Merkez üssü bendim'

'Merkez üssü bendim'

Ama Gizem gibi yaşayan ünlüler de var, o kafalar mevcut. Sadece şan, şöhret de değil mesele. Geçmişi çarpıtarak anlatmaktan bahsediyorum... Ne yazık ki birçoğumuz bunu yapıyor.

Geçmişte ucundan kıyısından dahil olduğu şeyleri 'merkez üssü bendim' diye anlatıp hava atmak... 

Bildiğimiz için gülüyoruz

Bildiğimiz için gülüyoruz

Gizem bir sitcom karakteri sonuçta. Onun bu tavrına gülüyoruz, geçiyoruz. Ama aslında her birimizin gülmesi ve mizahı, eleştiriyi anlaması, bu konuya gayet hakim olmamızdan kaynaklanıyor.

Bilmediğimiz, anlamadığımız bir şeye gülemeyiz. Bir şeylere gülüyorsak demek ki o şeyi halihazırda biliyoruzdur, mevzuya hâkimizdir...

Empati kurabildiğimiz için

Empati kurabildiğimiz için

Recep İvedik'in göbeğini kaşıyıp geğirmesine milyonlar gülüyorsa şayet, ki kabul edin ya da etmeyin gülüyor, bu durum Recep İvedik karakterinin davranışının tanıdık, popüler tabirle 'bizden' olmasından kaynaklı.

Biz de göbeğimizi kaşıyıp geğirebildiğimiz için yeterli empatiyi kurabiliyor ve sahneye gülebiliyoruz!

"Zira oradaydım ve gelişmeleri yakından takip ettim"

"Zira oradaydım ve gelişmeleri yakından takip ettim"

Aşağılık kompleksinden müstarip Gizem Özpamuk'un da "Ben eskiden tey, tey" diyerek ucundan kıyısından tanık olduğu durumları "Zira ben oradaydım ve gelişmeleri yakından takip ettim" minvalinde çarpıtarak anlatması...

Evet, gülüyoruz. Çünkü biz de 'geçmiş' olan 'şimdi'yi süsleyip püsleyerek, özneleri 'ben'e çevirerek anlatıyoruz.

Gerçeklik nedir, ne değildir?

Gerçeklik nedir, ne değildir?

Jet Sosyete'nin O Ses Türkiye'li bölümü sadece beklentilerimizi karşılamakla kalmadı, aynı zamanda Gülse Birsel'in 'Jet Sosyete'de 'sonradan görme', 'şan', 'şöhret' gibi hashtag'lerle anlatmak ve paylaşmak istediği eleştirisinin sağlamasını yaptı, mizahın altını doldurdu.

Jet Sosyete, tam olarak bize bu mesajı vermek istiyor aslında; gerçekliği fena çarpıttığımızı yüzümüze vurmak istiyor!

'Winter is coming' esprileri

'Winter is coming' esprileri

Gizem Özpamuk üzerinden 90'lardaki ünlülerin 'az ünlü'ye dönüşme sancılarını ele alan Gülse Birsel, Jon Snow ve mezar üzerinden 'Winter is coming' gibi esprilerle sosyal medya diline de hakim olduğunu kanıtlıyor.

Gülse Birsel'in Jet Sosyete'de 'anı yakalama' konusunda Avrupa Yakası ya da GAG dönemlerinden bile başarılı olduğunu görmemek için art niyetli olmak lazım.

Gülse Birsel'den hep daha fazlasını beklemeye devam edelim...
 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak