Muğla

Yerel Haber
04 Kasım 2016 - 17:23

Jinan Heyeti Marmaris'i Gezdi

MUĞLA (AA) - Marmaris’in kardeş şehri Çin’in Jinan kentinden gelen heyet, turistik ilçenin tarihi ve doğal güzelliklere sahip yerlerini gezdi.

Jinan Kenti Halk Meclis temsilcileri ve işadamlarının da aralarında bulunduğu heyet, kardeş şehir ilişkileri kapsamında gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Marmaris'e geldi.

İlk olarak Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında yeniden yaptırdığı Marmaris Kalesi'ni ziyaret eden heyet, kale içindeki müzede sergilenen tarihi eserler hakkında bilgi aldı.

Heyet, ardından Marmaris Belediyesi tarafından Çin mimarisine uygun olarak yaptırılan Jinan Parkı'nı gezdi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Jinan Belediye Halk Meclisi Müdür Yardımcısı Xu Qiang, Jinan'ın su şehri olduğunu kardeş şehirleri Marmaris'in de denizle iç içe olduğuna dikkati çekti.

Qiang, su ile iki şehrin birbirine bağlı bulunduğunu söyledi.

İlçede hastane ziyareti de yaptıklarını ifade eden Qiang, şöyle konuştu:

"Hastane ziyaretinden çok etkilendik. Hastaneler arasında personel değişimi yapıp bilgi değişimini sağlamak istiyoruz. Dolayısıyla gider gitmez bu konu üzerinde çalışacağız. Jinan Sağlık Kurumunun başında bulunan arkadaşımız burada ve oda özellikle incelemelerde bulundu. Sağlık sektörünün geldiği noktayı çok beğendik. Bu yüzden de Çinli sağlık personelini Marmaris'e gönderip buradaki sistemi anlamaya ve Jinan’da uygulamaya çalışacağız."

Qiang, eğitim ve turizm alanlarının yanı sıra iki kentin gazetecileri arasında da değişim yaparak kültürel işbirliğini arttırmayı hedeflediklerini anlattı.

Jinan Kültür Bürosu yetkilisi Li Shouhai ise, Çinli sanatçıların festivallerde Marmaris'ten daha çok misafiri görmek istediklerini dile getirdi.

Shoudai, "Jinan'da 100'e yakın seyahat acentesi bulunuyor. Bu acentelerin yöneticileri ile görüşüp Marmaris’i yerinde tanımalarını isteyeceğiz. Çinli turistlere burayı tanıtmaya ilk olarak Jinanlı turizm acentelerini Marmaris’e göndererek başlamak istiyoruz." diye konuştu.

İşadamı Shi Jianzhong da, Marmaris'te yat sektörü ve yat kulübüyle ortak güzel projelere imza atmak istediklerini vurguladı.


MuğlaYerel Seçim Sonuçları

Muğla Hava Durumu

18°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.