Dünya

07.02.2009 - 00:28 | Son Güncelleme: 07.02.2009-0:29

Jivkov ruhu hortladı

Ülkede yaşayan Türkleri ‘kötü insan malzemesi’ diye tanımlayan Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov’a Bulgaristan’da büyük tepki var. Borisov, daha önce de Türklerin isimlerinin değiştirilmesini istemişti

Sitene Ekle
Jivkov ruhu hortladı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın Belediye Başkanı Boyko Borisov, ABD’de yaşayan Bulgarlara hitaben Chicago’da yaptığı bir konuşmada, ülkesinde yaşayan Türkleri, “kötü insan malzemesi” diye tanımladı.
İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, ırkçı Avrupa Gelişimi İçin Bulgaristan Vatandaşları (GERB) Partisi’nin gayrıresmi lideri Borisov, ülkede  yaşayan farklı etnik kökenlilerin ülke geleceğini tehdit ettiğini söyledi. Bulgaristan’da şu anda 1 milyon çingene, 700 bin Türk ve 2.5 milyon emekli yaşadığını aktaran 50 yaşındaki Borisov, bu “kötü insan malzemesinin” ülkenin en büyük problemi olduğunu öne sürdü.
Emekli Bulgarların da ülkenin Komünist geçmişine duydukları nostaljik hisler nedeniyle Bulgar Sosyalist Partisi’ne (BSP) oy verdiklerini söyleyen GERB lideri, “Peki ya siz, ülkeyi terk edip giden birbuçuk milyon insan? Bize seçmen ve çalışacak insan olarak bıraktığınız insan malzemesi sizin kadar fazla değil” dedi.
BSP yetkilileri, Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Bulgar milletvekillerinin konuyu Avrupa Komisyonu’na taşıyacaklarını açıkladı. BSP Sözcüsü Kornelya Ninova, ülkeyi yönetme hedefi olan bir siyasetçinin vatandaşlarının yarısını kötü insan materyali olarak tanımlamasının çok tehlikeli olduğunu söyledi. Ninova, bu tür açıklamaların ülkede yaşayan farklı etnik gruplar arasında düşmanlığı körüklemesinden endişeli olduklarını vurguladı. 

‘Büyük seyahat’ politikası
2005’ten beri Belediye Başkanlığı görevini yürüten Borisov, daha önce de Türklere karşı ırkçı söylemleri ile gündeme gelmişti. Sık sık, Bulgaristan’daki Türklerin kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni (HÖH) hedef alan açıklamalar yapan Borisov, geçen kasım ayında da geçmişte ülkede yaşayan Türklerin isimlerinin değiştirilmesini ve Türkiye’ye göçe zorlanmasını savunmuştu.
Bu politikaları, “büyük seyahat” diye niteleyen Bulgar siyasetçinin, “Bulgaristan’da Bulgar, Türkiye’de Türk, Sırbistan’da Sırp vatandaşları yaşamaktadır. Bu yüzden sınırlar, ayrı devletler vardır. Türk hisseden, Türkiye’ye gitsin” şeklindeki sözleri büyük tepki toplamıştı.
2006’da da Sofya’daki camilerde okunan ezan sesinin kısılması gerektiğini söyleyen ve diğer ırkçı parti ATAKA’nın da büyük desteğini alan Borisov, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir Ortodoks kilisenin inşa edilmesi durumunda Sofya’da yeni cami inşaatına izin vereceğini” duyurmuştu.
Bu açıklamalarının ardından yapılan anketlere göre Borisov, ülkede en çok güven duyulan politikacıların arasına girmişti.

 

Fikir babası Todor Jivkov
Bulgaristan’da 1956-89 arasında Komünist rejimin Devlet Başkanlığı’nı yapan Todor Jivkov, 1985’te kapsamlı bir “Bulgarlaştırma” politikasına girişmiş,  Türklerden isimlerini değiştirmeleri, Türkçe konuşmamaları ve ibadet etmekten vazgeçmeleri istenmişti. Yeni kimliklerini almak istemeyen ve Türkçe konuşmaktan vazgeçmeyenler işlerini kaybetmiş, tutuklanmış, hatta işkenceye uğramıştı. 1989’da       2 ay içinde 300 bini aşkın Türk, Bulgaristan’ı terk etmek zorunda kalmıştı.


Etiketler:
"Benim annem bir melek" dizisindeki Neriman rolünü canlandıran oyuncu kimdir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.